söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSÖKESPOR NEREYE GİDİYOR?..


SÖKESPOR NEREYE GİDİYOR?..

 

Aslında yazmak istemediğim konuların başında Sökespor geliyor. Kentimizin spordaki markası olan bu güzide kulübün bugün gelmiş olduğu yeri kabullenebilmek kolay değil.

Birkaç sene öncesine kadar Sökespor’a başkan olabilmek için sıraya girenler, hatta araya adam koyanlar şimdi ortalarda görünmüyorlar. Bir anlamda kulübün anahtarlarını Belediye Başkanına teslim edip kenara çekildiler.

Ne oldu, üç sene, beş sene öncesine göre ne değişti?

Hani Sökespor sevdası, nerede futbol aşkı?..

***

Geçen hafta basında çıkan haberleri görünce yüreğim sızladı. Sökespor Bal Liginde diye adeta müjde veriliyordu. Halbuki takımımız zaten Bal Liginde mücadele ediyordu. Hatta bu ligde şampiyonluk kovalıyordu.

Haberin detayı, içine düştüğümüz yürekler acısı durumu ortaya koyuyor; federasyona yatırılması gereken 22 bin lirayı bile ödeyemediğimiz için ligde kalmak sıkıntıya girmiş. Belediye Başkanı bu parayı belediye bütçesinden karşılamış  da katılım payı yatırılmış.

Sevincimiz bunun içinmiş.

Halbuki Sökespor bu paranın çok daha fazlasını kamp yaptığı otellere ödüyordu. Yine bu paranın çok daha fazlasını bir tek futbolcuya veriyordu…

***

Şu anda Sökespor’un kadrosunda tek bir futbolcusu bile yok. Futbolcu alacak parası da yok. Altyapı takımlarındaki gençler değerlendirilecekmiş. Bence doğru ama geç kalmış bir karar. Keşke bu karar beş yıl önce, on yıl önce uygulansaydı. Yani çeşme akarken bu sistem kurulsa şu anda kimselere ihtiyacı olmayan, kendi ayaklarının üstünde durabilen bir futbol takımımız olurdu.

Ama o zaman da bazıları Sökespor üzerinden kendi kişisel reklamlarını yapamazlardı. 

Herkes ikinci ligde oynayan Sökespor’un şaşaalı günlerini konuşuyor, ama bu takım pek çok amatör takıma nasip olmayacak büyük gelirlere rağmen amatör ikinci lige kadar düşürülmüştü.

***

Sevgili okuyucu, burada Sökespor’a futbolcu olarak ve başkan olarak büyük emekler vermiş, kıymetli dostum,  merhum Muammer Bol’dan söz etmek isterim. Takım amatör ikinci lige düştüğünde başkan seçilmiş ve yeniden yapılanmaya gitmişti. Bütün yabancı futbolcular gönderilmiş ve sadece Söke’nin çocuklarından bir takım kurulmuştu. Muammer Bol o çocukların her sorunuyla ilgilenmiş, okullarındaki başarıları için dershanelere bile göndermişti. Bir kolej takımı gibi düzen içinde çalışan bu çocuklarla o sene Sökespor namağlup olarak tekrar bir üst lige çıkmıştı. Sonra Muammer Başkan geçici bir süre için Söke dışında yaşamak zorunda olduğundan başkanlığı bırakmış ve yerine seçilen yönetim o takımın tamamını dağıtarak yine yaşlı ve yabancı futbolculara yönelmişti. Hem de büyük paralar ödeyerek…

Muammer Başkan dönemindeki kadro korunabilse ve küçük takviyelerle bugünlere gelinseydi bugün yaşananlar yaşanmazdı. Bir kentin takımı o kentin ruhunu yaşamalı ve yaşatmalıdır. Bunun için de takımda mutlaka bu kentin çocukları da yer almalıydı.

Bundan sonrası ne olur diye düşündüğümde, kimse kusura bakmasın da yakın zamanda güzel şeyler olacağını düşünmüyorum. 

İnşallah yanılırım.

 

Bu makale 698 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz