söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiBİR İNATLAŞMA SÖZ KONUSU


BİR İNATLAŞMA SÖZ KONUSU

 

Bu köşeden Söke Belediye Başkanı ile Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı arasındaki anlaşmazlıkları birkaç kez dile getirdim. Konunun muhataplarında ses çıkmadı. Bir yalanlama da gelmedi.

Kimin kiminle dost olacağına ya da hasım olacağına elbette ki karışamayız. Ama birileri toplum önderi olma iddiasıyla ortaya çıkıp büyük büyük sözler de verdiyse bu sözlerin takipçisi olmayı  görev olarak düşünürüz.

Söke Belediye Başkanı Levent Tuncel seçim kampanyalarında herhangi bir proje ortaya koymadı. Hizmet anlamında bir proje sözü de vermedi.  En önemli, hatta tek söylemi, Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği içinde çalışma sözü oldu.  Kendinden önceki belediye başkanı gibi yapmayacak, büyükşehir belediyesi ile tam bir uyum içinde, hayırlı hizmetler üreteceklerdi.

Bu geldiğimiz nokta anlaşmazlığın da ötesine geçti. Hatta bazı bölümleri gerilim filmlerini aratmayacak olaylara sahne oldu ki, böyle şeyler Sökelilerin daha önce yaşadıkları şeyler değildi. Bundan sonra da böyle şeyler yaşanacağını sanmıyorum.

Bir gün Levent Bey başkanlıktan ayrılırsa kendisini bu olaylarla hatırlayacağız.

***

Zaman bütün gizlilikleri aydınlatır. Kapalı kapılar ardında yaşananlar da er ya da geç, mutlaka öğrenilir. 31 Mart seçimleri öncesinde kapalı kapılar ardında dönen pazarlıklar ve ikna çabaları da artık sır olmaktan çıktı.

Son aşamada aday adayları ikiye indiğinde bu iki adaydan biri Süleyman Toyran, diğeri de Levent Tuncel olunca bu durum zaten Büyükşehir yetkililerini memnun etmemişti. Çünkü aslında iki adaya da sıcak bakmıyorlardı. Hatta bu konuda anlaşmazlıklar bile oldu. İl Başkanının Levent Bey lehine ısrarcı olması diğer kesimlerde karşılık bulmamıştı. Son anda Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun araya girip İl Başkanı Ali Çankır’ı desteklemesi Levent Tuncel’in başkanlık yolunu açmıştı. Yani adaylığında ve dolayısıyla da başkanlığında bu iki kişinin iradesi etkili olmuştu.

Levent Bey seçimler sonrasında ilk önce bu iki kişiyle ters düştü.

***

Acaba diyorum; başka bazı hesaplar da mı var?

Çünkü CHP’nin etkili olabilecek bütün ağabeyleri bir sessizlik içinde. Büyükşehir içinde onları dahi rahatsız edecek kadar bir güce erişmiş olanlar mı var? Amaç onlara bir ders verme gayreti mi?..

Bu inatlaşma bunun için mi?

İl Başkanı Ali Çankır Levent Bey için Özlem Hanıma bile direnip adaylığında ısrar etmişken Başkan Tuncer onu neden dışladı? Bir il başkanı küçük bir mesele için Söke’ye kadar gelip de belediye başkanı ile makamında tartışmaz. Üstelik kullandığı sözler çok anlamlı. Gelecek seçimlerde milletvekili adaylığıyla ilgili kaygılar ortaya koyuyor.

Yine bir meclis üyesi adayı Büyükşehir yetkilileri tarafından veto edilmesine rağmen ilçe başkanı neden ısrarla o adayın kendi kontenjanından aday gösterilmesini istiyor?

Burada şaşılacak bir şey var; Büyükşehir ve CHP İl Yönetimi tarafından meclis üyeliğine bile sıcak bakılmayan iki aday vardı ve Başkan Tuncel bu iki meclis üyesini başkan yardımcısı yaptı.

Yani anlaşmazlığın kaynağı bu tercihler.

Ama sanırım inatlaşmanın nedenlerini öğrenmek için çok fazla beklemeyeceğiz.

 

Bu makale 655 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz