söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiYusuf Günal - GALİP GELEN İTTİFAK PARTİLERİ NE YAPMALI


Konuk Yazar: YUSUF GÜNAL

e-mail: yusufgunal@superonline.com

 

GALİP GELEN İTTİFAK PARTİLERİ NE YAPMALI

 

31 Mart 2019 seçimlerinden sonra gazetemizdeki yazımda hiç yıkılmayacak gibi duran AKP İktidarının büyük yara aldığını, bundan sonra belini zor doğrultacağını ileri sürmüştüm. Gelişmeler beni ve çoğu arkadaşımızı yanıltmadı. Nitekim, 24 Haziran seçimleri sonucu muhalif blok haklı olarak büyük moral kazandı. Daha sonra, AKP içinde politika yapmış Ali Babacan gibi isimlerin çalışmaları Tayyip Erdoğan'ı çok telaşlandırdı. İsimleri akçeli işlerle anılmayan AKP'lilerin çıkışları önümüzdeki günlerde gündemi daha afzla işgal edecek gibi. Yanlışlar daha açık dile getirilecek. Olması gereken de bu. Yoksa yeni arayışlar sonuç vermez. Yıllardır boşuna uğraşmadığımız anlaşılacak. Gündeme getirdiğimiz konulardaki haklılığımız doğrulanacak.

Bu yolda beraber yürüyenlerin, problemleri biz çözeriz diye ortaya çıkması, mevcut yıpranmış kadroların işini bitirme açısından, teşvik edilmeli. Burada birşey yok. Fakat yönetimi ele alma konusunda, siz biraz kenarda durun denmeli kendilerine.. Sizin de dahil olduğunuz yanlışları halka anlatmakta çok emeğimiz var, birikimimiz var denip göreve talip olunmalıdır.

İttifakta resmen yer alan CHP'nin, benim yıllardır uğraşımı özetleyen Prof. Dani Rodrik'ten aldığım şu deyim doğrultusunda çalışma yapması lazım. Özetle, ''Ben tutucu solculara karşı liberal, liberallere karşı solcuyum''. Dünya'daki ekonomik deneyimler, özellikle Çin deneyimi solculara birşey öğretmeli. Ekonomik anlamda sağa kayma diye tabir etttiğimiz özel sektörcülük konusunda; daha güven verici, cesur bir konumla ortaya çıkmalıdırlar.. Liberallere karşı solculuk konusunda da şunu söylemek isterim: Liberaller hayatlarındaki çoğu değişimin (kültürden ekonomiye) kendiliğinden olduğunu  zannediyorlar. Burada solcuların mücadelelerini anlamaları gerekir onların. Konu geniş, tartışılabilir.

Verdiğim sadece bir özet.. İYİ PARTİ konusunda da şunu söylemek isterim: ilk olarak, Bahçeli'nin tutucu ve boş tutumunun bu kitleye çok şey öğrettiğini ve öğretmekte olduğu gerçeğini vurgulayalım.İkinci olarak yukarda liberaller için yazdığım solcuların bazı gayretlerini anlama fırsatı yakaladıklarını düşünüyorum. Örneğin bir Nazım Hikmet'i anlamalarını.Bu solcuların  Uğur Mumcu isminde özdeşleştirilen değerli isimlere ve Sivas katliamında katledilenlere üzülmelerini şimdi daha iyi anladık demelerini bekliyorum. Avantajları: Özel Sektör gerçekliği  konusunda CHP'lilere göre daha avantajlılar. Ekonomi konusunda tutucu davranışlardan kurtulmak gerektiğini söyleyenlere yardımcı olmalılar mesela. Bir CHP'li olarak, yıllardır Parti içerisinde aydınlık düşünceyi koruyarak, bazı liberal ekonomik düşünceleri getirmiş birisiyim. İyi Parti, daha çok CHP'liye günümüz ekonomik gerçeklerini anlatarak ittifaka katkı verebilir.

Son olarak, İttifakta yer almasalar da verdikleri oylarla Tek Kişi yönetiminin ülkemize verdiği zararı önlemede etkin olan HDP'lilere birkaç kelime söylemek isterim: İlk olarak, ekonominin her kademesinde yer alan HDP'liler, bunun farkında olun, kendinize gelin diyorum.Ülkemizde ırk yüzünden oynanan  oyunu bozun. Tabii ittifakta yer alan bazı kesimlerin de eski alışkanlıklarından kurtulmalarını isteyerek... Şunu da muhakkak herkes düşünmeli: Emperyalist ABD'nin Ortadoğu'da bu büyük uğraşını sorgulayalım.. PYD'ye 5000 TIR dolusu silah konusu  var mesela.. Bu konuyu  başta HDP'liler olmak üzere herkesin konuşması, tartışması gerekir.. Nerede kaldı antiemperyalistliğimiz? Oynanan oyunlara engel olacak tavrı hep beraber gösterelim.

 

Bu makale 413 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • Halil Güven (17/7/2019)
    Düşünceleriniz ve değerlendirmeleriniz tam yerinde tam da düşündüğüm gibi sevgili kardeşim:) Sağ olunuz sağlıklı kalınız:)