söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiYetgin Erdoğan - 16 HAZİRAN 1919 MALGAÇ BASKINI


Konuk Yazar: Yetgin Erdoğan

Atatürkçü Düşünce Derneği

Söke Şubesi Yazmanı

 

16 HAZİRAN 1919 MALGAÇ BASKINI

 

Yıl,16 Haziran 1919…100 Yıl önce Aydın- Malgaç yöresinde Yunan işgaline karşı ilk örgütlü çete eylemi MALGAÇ BASKINI’ dır

Emperyalist paylaşım savaşı I. Dünya Savaşı sonunda Osmanlı Devleti’nin yenik düşmesiyle İngiliz hükümetinin desteği ve kışkırtmasıyla 15 Mayıs 1919 ‘da İzmir’e asker çıkaran Yunanlar Aydın’a doğru ilerlemeye başlamışlardır. Malgaç tren yolu köprüsü yakınında karakol kuran Yunan askerlerini Yörük Ali Efe ve kızanları ani bir baskınla bozguna uğratıp hepsini haklamışlardır. Efe’lerde can kaybı olmamış, sadece bir efe yaralanmıştır. 

Yunan işgaline karşı bu ilk baskının başarıyla sonuçlanması, Yunan ordusunun ilerleyişi karşısında içine kapanmış, moral değerlerini yitirmiş Türk halkında büyük heyecan yaratmış, Yunan askeri gücünün mağlup edilebileceği inancını yaratmış, yeni eylemlere kapı açmıştır.

Yunan işgaline karşı bu ölüm kalım savaşının en önemli kısmını KUVA-YI MİLLİYE’NİN direnişi oluşturur. İzmir’den Ayvalık’tan, Ödemiş’ten, Aydın’dan Hasan Tahsin’ler, Demirci Mehmet Efe’ler, Yörük Ali Efe’ler, Sökeli Ali Efe’ler, Cafer Efe’ler, Gökçen Efe’ler Kıllı oğlu Hüseyin Efe’ler, Ayşe Efe’ler Kara Fatma Efe’ler, Gördesli Makbule Efe’ler ve daha niceleri milli mücadele ateşini yakmış, Yunan zulmüne karşı kahramanca direnmişlerdir.

Mustafa Kemal Paşa’nın düzenli ordusu kuruluncaya kadar Kuvayı-ı Milliye kahramanları Yunan ordusunun Anadolu içlerine yayılmasını önlemiş, Önlerinde çelikten siper olmuşlardır. Türk Milleti’nin bağımsızlık karakterini dünyaya ilan etmişlerdir. Ruhları şad olsun. 

Ankara’ya ulaşmaya çalışan Yunanlıları bir yıl boyunca Aydın’da adeta hapseden Kuvay-ı Milliye kahramanları Atatürk’ün önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurmuş, saltanatı kaldırmış, aydınlanma ışığı olan devrimleri yapmıştır.

Bugünkü ülkenin durumuna baktığımızda Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve yurdumuzun kurtuluş ve kuruluşunda kan ve ter döken kahramanlarımızın kemiklerinin sızladığını düşünmemek mümkün değildir.

Bu vatan için mücadele eden Mustafa Kemal Atatürk’e, tüm gazi ve şehitlerimize Tanrıdan rahmet diler sevgi ve saygılarımızı sunarız.

 

Bu makale 249 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz