söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiLATMOS MİLLİ PARK OLMASIN


LATMOS MİLLİ PARK OLMASIN

 

Yıllardır bu laflara alışmıştık; birileri çıkıp ara ara aynı lafı ederlerdi:

“Latmos milli park olsun.”

Peki neden böyle olsun? Milli park olduğunda o dağlar ne kazanacak? O dağlarda binlerce yıldır yaşayan köylüler ne kazanacak? 

Ülkemiz ne kazanacak?..

***

Bütün bu laflar bana göre bazı turizmcilerin destek verdiği bir derneğin de çabalarıyla yayılarak halkta adeta yanlış algılar yaratılıyordu. Bir süredir sesleri kesildi diye düşünürken bu sefer de Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı aynı ağızla konuşmaya başladı.

Latmos milli park olursa buralar turizme açılırmış.

Turizme açılmak ne demek efem? 

Yani oralara yerli ya da yabancı turistler geldi de geri mi çevirdik? Uzaydan bile görülen o kanser uru gibi yayılmakta olan maden ocakları çalışmalarını sürdürdükçe hangi turist o dağlara gelir?

Milli park falan diyeceğinize şu madenlere ve onlara bu dağları talan ettirenlere bir çift laf etseniz…

***

Bu konuyu defalarca yazdım. Adeta yazmaktan bıkıp usandım. Hatta bu konuda düşüncelerimi kitlelere ulaştırabilmek için bir de dernek kurdum. Bu dağları kurtarabilmenin, o eşsiz doğanın daha fazla yok edilmesine engel olmanın yolu milli park değildir. Çünkü yasa ne yazık ki milli parklarda madencilik çalışmalarına engel değil. Yani o dağlar milli park olursa maden şirketleri rahatlıkla çalışmalarına devam edecekler, hatta yeni ruhsatlarla çalışma alanlarını genişletmeyi de sürdürecekler. Hatta dağlar insansızlaşacağı için bu çalışmaları daha da rahat bir şekilde yapacaklardır.

Peki milli park olursa ne olacak?

1-O dağlarda yaşayan köylüler başta çam fıstıkları olmak üzere oradaki ağaçların tohurlarını toplayamayacak. En önemli geçim kalemlerinden mahrum kalacaklar.

2-Otlatma yapamayacaklar. Latmos köylüleri hayvanlarını o dağlarda otlatamayacak, ancak evlerinde besi yapabilecekler. 

3-Arıcılık da yapılamayacak.

Ama madencilik çalışmaları devam edilebilecek…

***

Şimdi sormak istiyorum; oralarda yaşayan köylüler bu gelir kalemlerini kaybettikten sonra oralarda yaşamaya devam edebilirler mi?

Neyle geçinecekler?..

Keşke efemiz bu beyanatı vermeden önce iyi araştırıp daha fazla danışarak yeterli bilgiye sahip olsaydı.

Bundan birkaç ay önce Ortaklar Organize Sanayi Bölgesinde bir kuvars işleme fabrikası kuruldu. Hammaddeyi Latmos’tan getiriyorlarmış. Sanırım bu taşları işleyip yurt dışına pazarlayacaklarmış. Aydın’da sanayi ve ticaretle ilgili sivil toplum kuruluşları da hayırlı olsun ziyaretine gitmişlerdi. Doğayı katleden bir işletmenin bu ülkeye ve millete ne hayrı olacaksa?..

Efemiz milli park diyeceğine bu fabrikaya karşı bir duruş gösterse kahramanımız olurdu.

Bu konuda daha yazacak çok şeyim var.

 

Bu makale 504 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz