söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiKONGRE MERKEZİ NEDEN BÖYLE OLDU?


KONGRE MERKEZİ NEDEN BÖYLE OLDU?

 

Bayram haftasında ajanslara düşen bir haber canımı acıttı. Kuşadası Kongre Merkezi kaderine terk edilmiş. Habere göre tesisler haciz şoku yaşıyormuş.

Hâlbuki ne büyük heveslerle ve ümitlerle inşa edilmişti. Bu ilin kaynakları oralara harcanmıştı. Karar vericiler bu tesislerin Kuşadası turizmine büyük katkılar sağlayacağını ifade ederek aslında başka yerlere harcanması gereken paraları buralara harcadılar. Şimdi bu haberi görüp de üzülmemek elde mi?..

Bu hikayeyi de baştan özetlemek gerekiyor.

Bu tesislerin yapılması için en fazla heves gösterenlerin başında o zamanki bazı İl Genel Meclisi üyeleri geliyordu. O zaman Aydın henüz büyükşehir olmadığı için yerel kaynakların harcanma iradesi İl Genel Meclisi ile valilikteydi. 

Son zamanlarda bu kaynaklarda büyük bir artış yaşanmıştı. Devletin aktardığı kaynakların yanı sıra yerel kaynaklar olarak öne çıkan, bugün pek çok kişinin itiraz ettiği jeotermal enerji yataklarının kiralanmasıyla oluşan gelirler İl Özel İdaresi bütçesini hatırı sayılır ölçüde arttırmış, bazı meclis üyeleri parayı harcayacak yer arar olmuştu. İşte o zaman bazı ilginç fikirler ortaya çıktı.

***

Önce Söke’ye ayrılan paylardan söz edeyim. Bu payların büyük bir bölümü köylere yol, su ve benzeri hizmetler götürmek yerine başka projelerde kullanıldı. Mesela ovaya elektrik getirme projesi. Bu projeye harcanan paralar Söke köylerine hizmet için harcanması gereken paralardı. Sonuçta ovaya elektrik gelmesi de önemli ama bu hizmeti yaparken başkalarının hakkını kullanarak yapmak ne kadar doğru, orası tartışılır.

Söke’nin köylerinin nüfusunu düşünün, bugün o elektrik hattından faydalanan hemşerilerimizin sayısını düşünün. O yatırım genel bütçeden karşılanmalıydı.

Söke’ye ayrılan paranın bir bölümüyle de kaymakamlık konutu yapılıp kaymakamlığa yeni makam aracı alınmıştı. Sanırım bu yatırımların da genel bütçeden karşılanması, buraya harcanan paraların köylere hizmet için kullanılması gerekirdi.

O zaman para olduğu halde yapılamayan o hizmetleri yapmak için bugün gerek Büyükşehir, gerekse ilçe belediyesi kaynak ayırmak, belki de borçlanmak zorunda kalıyorlar.

***

Kuşadası kongre Merkezi de yine İl Özel İdaresi bütçesinden ayrılan kaynaklarla inşa edildi. Yine Kuşadası köylerine gitmesi gereken hizmetler ihmal edildi. Kuşadası turizmine katkı yapacak diye düşünülerek bu yatırım gerçekleşti. Çok büyük paralar harcandı ve Turizm Acenteleri Birliğinin kullanımına verildi. Galiba burada yapılan en önemli etkinliklerden biri hayvan panayırı olmuştu. O güzelim halılar hayvan pislikleri içinde kalmıştı. Sonra birkaç siyasi toplantı ve bugün gelinen noktada kaderine terk…

Aydın Büyükşehir olunca yasa gereği kapanan kuruluşların mal varlıkları pay edildi. Tüzel kişiliği sona eren İl Özel İdaresinin malları da pay edilirken bu kongre merkezi ne yazık ki bakanlığa bırakıldı. Halbuki yerel kaynaklarla gerçekleştirilen bu yatırım ya Kuşadası Belediyesine, ya da Büyükşehir Belediyesine bırakılmalıydı. Belki de en doğrusu iki belediyenin ortak kullanımına verilmesi olurdu. 

Şimdi tesisler adeta kaderine terk edilmiş ve çürüyorlar. Üstelik haciz endişesi…

Kullanılmazsa olacağı budur. 

Yerel imkanlarla yapılan bir yatırımın sorumluluğunu bırakaydınız da yerelde kalaydı.

Turizmciler Latmos’u milli park yapmak için harcadıkları mesainin birazını kendilerine emanet edilen bu merkez için harcasalar hem ülke, hem de Kuşadası kazanırdı.

Bu kararlarda dahli olan o zamanki İl Genel Meclisi Üyelerinden açıklama gelirse seve seve paylaşırım.

 

Bu makale 745 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz