söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSÖKE ÇAYI İLE GÜNDEM YARATMAK


SÖKE ÇAYI İLE GÜNDEM YARATMAK

 

Söke Çayı her zaman Sökelilerin önceliği olmuştur. Bu nedenle de ilçemizi yönetenler sıkılıp da gündemi değiştirmeyi düşünseler akıllara hemen Söke Çayı gelir.

Yeni Belediye Başkanımız Sayın Levent Tuncel de seçilir seçilmez, daha ayağının tozuyla Devlet Su İşleri Müdürlüğüne giderek “ne olacak bu Çay” diye sormuş. Elbette ki hikayeyi kendisinden dinlemedim. Bana olayı DSİ Müdürünün ağzından başka dostlar anlattılar.

Müdür umutlu konuşmuş. On milyon lira ödenek ayrıldığını, bu parayla işin başlatılacağını, proje maliyetinin ise otuz milyon lira olduğunu ifade etmiş.

Önce inşallah diyelim. Bu ifadeler doğruysa üç yıl içinde proje tamamlanacak demektir ve bana göre bu da güzel bir sonuç olur. Ancak o kadar umutlu değilim. Zaten böyle bir şey olsa milletvekilimiz Metin Yavuz hemen müjdeyi verirdi. Seçildiği günden bu yana bir müjde verememenin sıkıntısı içinde olduğunu düşünüyorum. 

***

Belediye başkanımız orada bürokratlara bazı şeyler söylemiş. Bana göre o sözleri söylemişse doğru yerde ve doğru kişilere söylememiş diye düşünürüm. Bakınız, yine,” eğer söylemişse” diyorum. Levent Bey kendisinin her ne kadar CHP’den aday gösterilip seçilmiş olsa da partiler üstü bir başkanlık yapacağını ve özellikle AKP’li Aydın Milletvekilleriyle sürekli iletişim ve iş birliği içinde olacağını ifade etmiş.

Bu laflar söylenmişse bile DSİ Müdürünü etkileyecek laflar değildir. O bürokrat olarak işini yapar. Hizmeti sağlamak için çaba gösterir. Sayın Tuncel böyle laflar edecekse ya açıkça beyanatlar verip bu düşüncelerini kamuoyuyla paylaşmalı, ya da en azından Aydın Milletvekilleriyle görüşüp bu düşüncelerini kendilerine iletmelidir.

İletirse ne olur?

O konuda da kuşkularım var elbette. Sayın Milletvekillerinin şimdiye kadar bir icraatlarını görmedik. Sadece konuşuyorlar. Lafla da gemi yürümüyor. Galiba icraat için de onların gücü yetmiyor.

***

Bakınız bu yorumların hepsi de Sayın Tuncel’in DSİ ziyaretinde o lafları ettiği varsayımı üzerine yapılmaktadır. O lafların aslı yoksa  çıkıp söylerler, bizler de aydınlanırız. Ama o laflar söylendiyse çok da altı dolu laflar değillerdir.

Son yerel seçimler çok farklı bir havada geçti. Alışılmışın dışında, yerelden çok genel politikaların gündeme taşındığı, durduk yerde seçimlerin ülkenin bekası meselesiyle ilişkilendirilip Kurtuluş Savaşından bu yana ilk defa bir beka sorunun dillendirildiği ve adeta milletin ittifaklarla ikiye ayrıldığı bir seçim oldu. 

Nefret söylemlerinin bu kadar yoğun kullanılıp tarafların birbirlerini vatana ihanetle suçladıkları böyle bir seçim daha önce yaşanmamıştı. Umarım bundan sonra da yaşanmaz. 

Böyle bir durumda Söke’de partiler üstü başkan olmak kolay değildir.

Kendi partisini ikna edemez.

Büyükşehir yönetimini ikna edemez…

İttifak ortaklarını ikna edemez…

Söke Çayı’na gelince; bana göre bugünden yarına bu iş gerçekleşmez. Bu sorumluluk Devlet Su İşlerinindir ve devletin buraya kaynak ayırabileceğini düşünmüyorum. AKP dört milletvekili çıkarmış olsa da, hatta Sökeli bir vekil olduğu düşünülse de vekillerimizde bu işi başarabilecek siyasi gücün olmadığını düşünüyorum. 

Zaten onun için sürekli konuşuyorlar.

 

Bu makale 553 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz