söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiYARIN BAYRAM


YARIN BAYRAM

 

Gönüllerin coştuğu, kalplerin sevgi ile dolduğu, tüm Müslümanların ummandan bir zerre olduğu Ramazan Bayramını yarın kutluyoruz.

Yüzyıllardır kutladığımız Ramazan Bayramını Allah’ın sevgi ve merhametine nail olabilmemiz için, bayramı Allah’a yükselen sevgi, hürmet ve medeniyet merdiveni olarak kulanın. Çünkü bayram, müstesna bir gün ve Müslümanların birbirlerine kaynaştığı en kutsal bir oluştur.

Hiç bir yol, sevgi ve merhametin bizi Allah’a ulaştırdığı kadar emniyetli olamaz. Bayram sabahı güneşin ışıklarından arınmış olma ihtiyacıyla ibadethanelere koşacağız. Sevgi, hürmet ve inancı yüreklerimize indirerek günahlarımızın affedilmesi için Rabbimize duacı olacağız. İşte o zaman paylaşabileceğimiz ölenleremize ve yaşantılarımızı sorumluluklarımızı yerine getireceğiz. bu her dönemden çok, bugün daha çok ihtiyacımız var. 

Çünkü emperyalizm gözünü Ortadoğuya ve Anadolu’ya dikmiş, geleceğimizi tehdit ediyor.

Özellikle ABD’nin Türkiye’ye yönelttiği ekonomik savaş net olarak kendisini gösterirken, devlet ve millet olarak bu şer savaşta yüzümüzün akıyla çıkacağız. Kutsal bir bayram kutladığımız günde bile yaşananlar anlamsız duygulara kapılmamıza neden oluyor. Böylesine bir saldırı ve arzuların gölgesinde insanımız umutsuzluğa sürüklenmez mi?

Emperyalizm bir çıkar uğruna Ortadoğu haritasında azgın duygularla, bölgede yaşayan müslüman halklara bir damla petrol uğruna nasıl olur da yaşam hakkı tanınmaz.

Oratdoğu’daki İslam ülkelerini emperyalizmin  pençesinden kurtarmak için müslümanların ilk önce bir gönül ahlakına demokrasi ve yürek terbiyesine ve merhamet eğitimine ihtiyaçları vardır. Dünyada merhamet olmayan bir coğrafya ve insan sevgisi olmayan yerde şefkatten söz edilemez. Emperyalizm, çirkin yüzüyle, İslam ülkelerini bir damla petrol uğruna cehenneme çevirmiştir.

Oysa kainatın düzeni sevgiye dayanır. Çünkü Allah Kuran’ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır;

“Andolsun size kendi içinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya düşmeniz (ona) çok ağır gelir. O size çok düşkün, müminlere karşı da çok merhametlidir.” (Tevbe 128)

O Şanlı Nebi Hz. Muhammed (sav) alem şumul merhametin biricik temsilcisi olduğundan sadece bir bölgenini bir yörenin, bir ırkın değil, top yekün insanlığın kat ve merhamet ocağıdır. Onun herşeye şumul olan merhameti ve insani şefkati en çok beşeri münasebetlerde ortaya çıkar. Tüm cansız varlıklardan bitkilere, hayvanlara varıncaya kadar bütün varlıkları kapsamaktadır. İnsanı insan yapan, onu diğer varlıklardan farklı, üstün kılan bir takım hasetler vardır. Bu haset ve erdemleri tek tek sayamayız. Bu erdemlerden bir de insan denen varlığın yaratılmasının da sebepleri vardır. Allah yarattığı tüm varlıkları insan hizmetine vermiş, insan da görmek istediği ve insanın yeryüzünde varlığın halifesi, en üstünü ve şereflisi olduğunu kanıtlayacak erdemlerini göstermesi içindir. Allah bu merhametin bir gereği olarak varlığını yaratmıştır. Varlık olarak  kıtlığı da göstermiştir. Hele kendi cinsinden olan insanları bizzat kendini oluşturan varlığın bir parçası olarak telaki eder. Böyle bir erdemdir ki, bu noktaya gelmiş ve kemale ermiş bir insan, dünyanın neresinde olursa olsun bir insanın hüznünden hüzünlenir, kederinden rahatsız olur, onları çözebilmek için kendisinden bekleneni yapmak ister. Keza insanların sevinçleriyle sevinir. Onların gülümsemelerinden, mutlu olmalarından tarif edilemez bir haz duyar. İslam dinine beslediği ve olgunlaştırdığı öyle büyük bir erdemdir ki, çağımız soğuk, birbirine karşı ilgisiz, sevgisiz merhametsiz durumu için cankurtaran simidi gibidir. Bugün insanlar, bir başkası tarafından sevildiğini fark edince öyle mutlu oluyor ki, bu mutluluğu başka hiç bir şeyle veremezsin. Özellikle bu sevgi demetleri kutsal bir gün olan Bayram zirveye ulaştırır.

Yarın Bayram! Müslümanların en kutsal günlerinden biri… Bu kutsal günde kalbimizin pasını silmek ve onu her türlü endişe ve işgalden kutlamak için yürek terbiyesine ve merhamet eğitimen ihtiyacımız vardır. Evledinden sevgi, saygı bekleyen büyükler, onlar babalar, kardeşler, komşular, yurttaşlar ve tüm insanlık özüne, yanı kendisine yaratılış gayesine dönmek istemektedir. Aslında bu gelişme kendimizi buluşumuzun bir resmidir. Dini bayramlar, kainatın sureti olan insanda yağmur gibi diriltici ve çorak gönülleri yeşertebilir. Canlı cansız her varlık bu engin merhamettin nasibini hak ettiği ölçüde alır ve insanın kemal mertebesine ulaştırır.

İnsanlar arasındaki karşılıklı sevgi ve saygının daha da güçlendiği, dini ve milli bayramların ön plana çıktığı bayramlar, insanların örf ve adetlerin uygulanıp sergilendiği, özel günlerdir. Hep birlikte sağlık, sevgi ve huzur dolu nice bayramlar geçirmek dileğiyle ilçemiz halkına ve tüm okurlarımıza sonsuz saygı ve hürmetlerimi sunarım.

 

Bu makale 312 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz