KUMRU KUŞLARIM


KUMRU KUŞLARIM

 

Doğa hayatımızda yüzlerce çeşitli kuşlar vardır. Benim en çok dikkatimi çeken Kırlangıç ve kumru kuşlarıdır.  Geçmişte Milliyet Blog yazılarımda Kırlangıçlardan söz etmiştim. ( 21 Nisan 2013)  Bunlar evimizin, balkonunda her zaman bizimle birlikte olan vefalı konuklarımızdır. Zararları hiçte yoktuk. Kin nefret, yalan dolan hiç bilmezler. Şan, şöhret sahibi de olmak istemezler. Hür ve özgür yaşamaları onlar için yeterlidir… Bu yönü ile onları takdir ediyor ve seviyorum.

Bu yazımda kumru kuşlardan biraz söz etmek istiyorum. Geçenlerde Nisan ayının ortalarında evimizin tek pencereli yatak odasında iki kumruyu gördüm.  Pencerenin ön camları açık ve perdelidir.  Dışa bakan iki tarafının bir kepeneği açık bir kepeneği kapalıdır. Sessizce onları bir geriden gözlüyor ve izliyorum.  Bir birleriyle danışır gibi hareket ediyorlar. Pencerenin içinde sağa, sola bakıyorlar. “ Buraya bir yuva yapabilir miyiz “ diye düşünüyorlar galiba. Sonradan anlaştılar. Herkes biliyor ki “yuvayı dişi kuş yapar”! diye.  Nihayet bir araya geldiler. Erkek kumru tahmin ettiğimiz dişi kumrunun gagasıyla boynunu kokladı, sevgi dolu kur yapar gibi gagasını sağa, sola sürdü. Bayağı seviştiler. Dişi kumru bir hayli onurlu, vakur ve ağır başlı idi. Onun bu duruşuna hayran kaldım. Bu manzaraya hayret ettim. Bu kuşlara imrendim doğrusu. Ben de öylece bakıyorum. Aramızda tül perde olduğu için beni görmüyorlardı. Erkek dışarıdan ufak, çalı, çırpı, yuva olabilecek malzemeleri getiriyor. Dişi kumru bunları özenle alıyor. Bir çorap örer gibi üç, dört gün içinde yuvayı bitirdiler.  Bu çalışma bir haftayı buldu. Aşağı yukarı bir haftadan beri dişi kuş yumurtanın üzerine yatıyor. Bu galiba bir kuluçka dönemidir. Erkek kumru ise ne zaman yanına geldiğini görmüyoruz. Zavallı dişi kumru hiç yuvadan kalkıp gitmiyor. Erkek kumru biraz hovardaya benziyor. Zavallı dişi kumru ne yiyiyor, ne içiyor, onu merak ediyoruz. Biz bu dişi kumruya bir isim bile verdik. Adını Fatma ’çık koyduk. Ben bu satırları yazdığım anlarda Fatma ‘çık hâlâ yatıyor. Koca bir hafta oldu… Tahmin ediyorum iki yavrusu olacak. Bu kuluçka dönemi iki hafta sürüyor. Yavrular da olunca onlar da çok çabuk büyüyorlar. Ben bu olayı daha önce başka bir yerde yaşamıştım.  Onlar rahatsız olmasınlar diye bu yatak odamıza mümkün olduğu kadar girmemeğe çalışıyoruz. Onları sabırla izliyor ve yavrularını bekliyoruz.  

Bu kumru kuşlar ailemizin en değerli konuklarıdır. Onların bu gelişi, penceremizde yuva yapmaları, yavrularını büyütmelerini hoş karşılıyor ve bize aydınlık getireceklerine inanıyoruz. Ötesini Allah bilir. Yıllar önce Şanlıurfa’da idim. (yıl: 1985), yağdan kıl çeker gibi tayınım Aydın ili Söke ilçesine yapıldı. Yine o günlerde evimin penceresinde iki kumru kuş vardı ve yuva yapmışlardı. Onları bizim için hayırlı ve sağlıklı günler getireceklerine inancım tamdır. Tabi bu benim kişisel düşüncelerim. Kuşları seviyoruz. Evimizin bir başka balkonunda kırlangıçların bir yuvası da vardır.  Onlar da temiz ve sevimli hayvanlardır. Bizim kumrular da öyledir.. Gün doğmadan neler doğar, zaman nelere gebedir bilinmez… Sabredelim görelim… Mevla’m neylerse güzel eyler.. 

Siz değerli okuyucularımın mübarek Ramazan bayramlarını en içten dileklerimle kutluyor, milletimize huzur, sağlık, barış ve sevgi dolu günler getirmesini diliyorum. Irak ve Suriye sınırlarında yine şehitlerimiz var.  Başka Silahlı Kuvvetlerimize ve şehit ailelerine baş sağlığı diliyor, şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Acılı ve yüreği yanan ailelerine sabırlar diliyorum.  

 

NOT: Ünlü sinema sanatçılarımızdan Eşref KOLÇAK’ ı da yitirdik.  Allah rahmet eylesin,   ailesi ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum.

 

Bu makale 587 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • Halil Güven (31/5/2019)
    Kumru kuşları benim de sevdiğim kuşlar sevgili öğretmenim ve arkadaşım... Yüreğinize sağlık:) Sağ olunuz sağlıklı kalınız:)