söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiPAZAR NORMALLEŞİYOR GİBİ…


PAZAR NORMALLEŞİYOR GİBİ…

 

Hafta sonu Panayır Pazarı dediğimiz Tatil Pazarına gittim. Allah’a şükürler olsun ki adeta kabus haline gelen o korkunç fiyatlar normalleşmeye başlamış. Biber, domates üç liraya inmiş. Haftalardır gündemin birinci sıralarında yer alan patates, soğan fiyatları da üç liranın altında müşteri bekliyordu. Pazara girmeye başlayan yeni sezon ürünleri, fiyatları olması gereken yerlere çekmeye başlamış. Her ne kadar taze fasulye ve bezelye on lira sınırında, börülce ise 15-16 lira etiketler taşısa da, onlar da ucuzlayacaklardır diye düşünüyorum.

Sevgili okuyucu, bu durum bir rahatlık vesilesi olmamalı. Bu sezon en fazla üç ay sürecek. Sonra ne olacak?..

Bu fiyatlar neden böyle görülmemiş seviyelere çıkıp bütün milleti panikletmişti?

Eğer üretimde sıkıntılar varsa ve yeterince üretemiyorsak bunun için neler yapıldı? Ben bu konuda herhangi bir şey yapıldığını düşünmüyorum.

Depolama alanlarımız mı yetersiz? Seralar mı azaldı? 

Yoksa her vesileyle milletin ekmeğine göz diken aç gözlülerin bir oyunu mu? Ürünü stoklayıp da piyasada mal darlığına mı neden oldular? Fiyatlardaki aşırı yükselişin nedeni bu mudur? 

Bu soruların cevapları bulunmadıkça ve bu durumun tekrarını önlemek için tedbirler alınmadıkça önümüzdeki aylara güvenle bakmak mümkün değil.

***

Hükümetin çarşı pazarla ilgili bir derdi yok gibi. Bakınız, yetkililerin söylemlerinde hiç bu konulara değindiklerini duyuyor muyuz?

Varsa, yoksa, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri. 

Fikir neyse zikir de odur. Demek ki bu konularda bir çalışma yapma gereği duyulmamış. Niyet olsa ve bazı tedbirler planlansa mutlaka açıklanırdı. Domates soğan üretimi devlet sırrı değil ya…

23 Haziran sonrası yeniden itirazlar ve iptaller olmazsa en azından dört sene seçim olmayacağı bizzat Cumhurbaşkanımız tarafından ifade edilmişti. Bu durumda tanzim satışların da olmayacağını düşünüyorum. Zaten biz o satışları buralarda görememiştik. Sadece metropol kentlerde olmuştu sanırım. Kaç kişi yararlandı, sistem nasıl işledi bilmiyorum da, bundan sonra böyle denemeler yaşanacağını da sanmıyorum.

***

Sevgili okuyucu, gelecek kışın çok zorlu geçeceğini düşünüyorum. 

Türkiye her alanda üretimi arttıracak acil önlemleri hayata geçiremezse piyasalarda durgunluk ve yüksek enflasyon tehdidiyle karşı karşıya kalacağız. Her ne kadar Maliye Bakanımızın cari açığın kapanmaya başladığı şeklinde açıklamaları olduysa da, bu açık daha da büyümeye devam edecektir. Giderimiz gelirimizden fazlayken açık nasıl kapanacak?

Allah yardımcımız olsun. 

 

Bu makale 556 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz