söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiKİMLER KAYBEDECEK?


KİMLER KAYBEDECEK?

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptal edilip 23 haziran Tarihinde tekrar yapılması mutlaka bazı sonuçları da beraberinde getirecektir. Bu kararı alanlar hukuk adına aldıklarını iddia ediyorlar da, başta barolar olmak üzere ülkenin büyük bir bölümü böyle düşünmüyor. Sivil toplum örgütlerinin büyük bölümü ve özellikle de iş dünyasının tamamı bu kararı kaygıyla karşıladılar. Belki de ilk kez TÜSİAD ve MÜSİAD bir konuda benzer kaygıları paylaştılar. Bu durumda bazı kesimlerin bu kararla önemli kayıplar yaşayacakları kuşkusuz.

***

İstanbul kaybedecektir. 23 Haziran’da sonuç ne olursa olsun, İstanbul halkı kaybetmiş olacaktır. Çünkü pek çok devletten daha büyük olan ve daha fazla nüfusu barındıran bu güzel kentimiz ne yazık ki yerel yönetimi bir kayyuma emanet edilmiş olarak haftalar kaybedecektir. İstanbullular böyle bir cezayı hak etmiyorlar.

Atanan kayyum birbuçuk ayda belediyeciliği ve kentin önceliklerini bile öğrenemez.  Umarım ve dilerim ki, emanetçi olduğunu unutmaz ve telafisi mümkün olmayacak kararlara da imza atmaz.

***

Türkiye ve Türk halkı da bu seçim tekrarından olumsuz bir şekilde etkilenecektir. Bakınız, şu anda ülkenin her tarafında seçimler konuşuluyor. Halbuki bu konu bitmiş, herkes kendi işine dönmüş olmalıydı. Ülke normalleşmeli, halk sakinleşmeliydi.

Ne yazık ki seçim geriliminin bitmesine, halkın bu anlamsız tartışmaların dışına çıkmasına imkan verilmedi.

Bakınız, yeni seçilen yerel yönetimler bile şimdiden İstanbul seçimleri için hazırlık yapmaya başladılar. Onlar da işi gücü bırakıp seçimlere bir şekilde müdahil olmak, kendi siyasi partileri lehinde çalışmalar yapabilmek için çalışıyorlar.

***

İş dünyası olumsuz etkilendi ve belki de bu olumsuzluk artarak devam edecek. Döviz yükseliyor. Türk lirasının yabancı paralar karşısında değer kaybetmesi ülkenin dış borçlarını arttırdığı gibi sanayici ve işadamlarımızın borç ödemelerinde de sıkıntılar meydana getirecektir.

Sanayici yatırım için daha yüksek maliyetli kaynak bulmak zorunda kalacak, yapacağı işte karlılık azalacak belki de zarar söz konusu olacaktır. Zaten istihdam sıkıntısı, üretememe sıkıntısı yaşayan ülkemiz bu sonuçlardan olumsuz olarak etkilenecektir.

***

Diyelim ki, AKP yenilenen seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığını kazandı…

Bu sonuç içlerine sinecek mi? Sürekli olarak bir şaibe dedikodusu olmayacak mı? Sürekli olarak hak-hukuk lafları edilmeyecek mi?

Binali Bey ve Sayın Cumhurbaşkanı bütün bu lafları beş sene boyunca kaldırabilecekler mi? Atı alan Üsküdar’ı geçti denildiğinde bütün sesler kesilecek mi?...

Madalyonun tersine de bakalım; Binali Bey tekrar kaybederse bu çifte yenilginin faturası AKP için çok ağır olmaz mı? Seçmenlerin zedelenen moral motivasyonları gelecek seçimlerin sonuçlarını bile etkilemez mi?

***

Sayın Cumhurbaşkanı da bu seçimlerde meydanlara çıkıp mitingler yapacakmış. Bu durumda seçim yarışında taraf olduğuna göre olası bir mağlubiyet kendisine yazılmaz mı?

Bir sonraki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendi eliyle kendisine rakip yaratmış olmuyor mu?

Bence bu seçimlerin kaybedeni çok olacak da, kazananı sadece Ekrem İmamoğlu olacak. Seçim sonuçları ne olursa olsun, o şimdiden kazandı.

 

Bu makale 696 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz