ŞİİRİMİZDE ANA SEVGİSİ (1)


ŞİİRİMİZDE ANA SEVGİSİ (1)

 

Cennet anaların ayakları altındadır.

Hazreti Muhammed ( a. s.)

 

Her yıl Anneler Günü Mayıs ayının ikinci pazar gününde kutlanmaktadır. Bu yıl da 12 Mayıs pazar gününde Anneler Günü 12 Mayıs Pazar gününde kutlandı. Bugünün tüm annelerimize hayırlı, sağlıklı ve mutluluk dolu günler getirmesini diliyorum. Hasta olanlara da acil şifalar diliyorum. Aramızdan ayrılanları da bu mübarek ramazan günlerinde rahmetle anıyorum. Mekânları cennet olsun.(Tabi 23 Mart 1980 yılında aramızdan ayrılan güzelim anneciğimi anmadan geçemeyeceğim. Aradan yaklaşık kırk yıl geçmesine rağmen hâlâ başımın üzerinde gölgesini ve dualarını hissediyorum. Mekânı gül-gülistan olsun)

Sanat ve kültür dünyamızda annelerimiz için çeşitli atasözleri, şiirler, türküler ve şarkılar dile getirilmiştir. Bizleri ayakta tutan, yıllarca çile çekip bizleri büyüten saygıdeğer annelerimiz için neler yapılsa ve neler söylense yeridir.

Atasözlerimizden biri: ”Ağlarsa anam ağlar, gayrısı yalan ağlar”. Kenarına bak bezini al,  anasına bak kızını al. Annemin bir öpücüğü için, bin tokat yemeye razıyım” diyenler vardır.  Hz. Muhammed Yüce Peygamberimiz bir sözünde: Cennet anaların ayakları altındadır,  diye buyurmuşlardır. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Beni bir Türk anası doğurmadı mı? Türk anaları daha nice Mustafa Kemaller doğurur. Napoleon Bonaparte ise:  Çocuğun geleceği, anasının elindedir, der… Bir İtalyan atasözü ise: Ana, baba ne kadar yaşlı da olsa, hayatta olmaları sevindiricidir.

Bu kısa girişten sonra annelerimiz için şiir yazan birçok şairlerimiz vardır. İşte onlardan birkaçının  / yazdıkları şiirlerinden alıntılar yaparak bu köşemde sizlerle paylaşmak istiyorum. Bugün bunlardan bazıları yok aramızda onları da saygıyla ve rahmetle anmak istiyor ve yaşayanlara sağlıklı günler diliyorum.

 

ANNELER

 

Anneler beşikte der çocuğuna

Acını görmesin gözüm âlemde

Teselli demeksizin bana son demde

 

Bütün ümitleri yel alır gider

Tomurcuk açılır sel alır gider

Anneler büyütür el alır gider..

Ahmet Kutsi TECER

 

Ak saçlı başını alıp eline

Kara hülyalara dal anneciğim

O titrek kalbini bahtın yeline

Bir ince tüy gibi sal anneciğim

 

 

Gözlerinde aksi bir derin hiçin

Kanadın yayılmış çırpınmak için

Bu kış yolculuk var diyorsa için

Beni de beraber al anneciğim.

Necip Fazıl KISAKÜREK

 

Anne öldü mü çocuk

Bahçenin en yalnız köşesinde

Elinde siyah bir çubuk

Ağzında küçük bir leke

 

Çocuk öldü mü güneş

Simsiyah görünür gözüne

Elinde bir ip nereye

Bilmez bağlayacağını anne

Sezai KARAKOÇ

 

Gözlerim örtük, fakat yüzümle görüyorum

Ağlıyorsun nur gibi

Beraber duyuyoruz yavaş ve tenha

Duvardaki resimlerle nasibi

 

Anneciğim büyüyorum şimdi

Büyüyor göllerde kamış

Fakat değnekten atım nerde

Kardeşim su versin ona, susamış…(1)

Fazıl Hüsnü  DAĞLARCA 

 

1- Şiirimizde Ana / Haz: Yavuz Bülent BAKİLER, Sivas - Zara -Karacahisar Köyü  Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yayınıdır. 2002

 

Bu makale 536 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • Halil Güven (13/5/2019)
    "Ana gibi yar Bağdat gibi diyar olmaz" ne güzel bir deyiş:) yüreğinize sağlık canım arkadaşım... geç de olsa tüm annelerin anneler gününü kutlarım:)