söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiERDAL YENİÇERİ  - YALOVA “YÜRÜYEN KÖŞK” HİKAYESİ


Konuk Yazar: ERDAL YENİÇERİ 

Cep: 0 555 502 56 02

e-mail: erdalyeniceri@mynet.com

 

 

YALOVA “YÜRÜYEN KÖŞK” HİKAYESİ 

 

Yalova denilince akla ilk olarak İstanbul’un eski bir ilçesi olarak gelmektedir. 1994 yılında il olması ile birlikte hem turizm hem de ekonomiye oldukça katkı sağlamıştır. Bu yazımda sizlere Yalova ile bütünleşen ‘’Yürüyen Köşk’’ü ve hikâyesini anlatacağım. Mustafa Kemal Atatürk’ün önemli kararları aldığı köşkün hikâyesi şöyle başlamıştır 

1929 yılında Atatürk İstanbul’dan Bursa’ya doğru giderken dinlenmek için durduğu Yalova’da bu alanı çok beğenmiştir tarihi çınar ağacının altına oturup dinlenen Atatürk buraya bir köşk yapılmasını istemiştir. Kısa sürede yapılan bu köşk Atatürk’ün bazı kararları alacağı yer haline gelmiştir. Aradan geçen 1 yıl süreden sonra Çınar ağacının dalları köşke değmektedir. Bu durum Atatürk’e iletilir fakat ağacın kesilmesini istemeyen Mustafa Kemal köşkün ileriye kaydırılması yönünde talimat verir. Köşkün altı betonarme üst katıda ahşaptan oluşmaktadır. Mühendisler mimarlar eşliğinde köşkün altına tramvay rayları yerleştirilerek 4 metre ileri çekilmiştir 4 gün süre içerisinde bu işlem gerçekleşmiştir. Daha sonrada Yürüyen Köşk ismini almıştır. Atatürk’ün Yalova sevgisini anlatan bir diğer sözü de Yalova benim kentim sözleri yer almaktadır.  Köşkte bulunan çınar ağacı 2019 yılı itibariyle 397 yaşındadır.

Yalova’nın merkezine bağlı sahil yolu üzerinde olan bu köşkün bir diğer özelliği alt katında bulunan toplantı odasının camları özel ses geçirmeyen camlardan oluşmaktadır. Yürüyen köşkün tarihi anlam ifade etmesinin esas nedenlerinden biride Atatürk’ün doğa olan sevgisinin bir ağacı kesmenin önüne geçecek derece de olmasıdır. 

Köşkün içerisin mümkün oldukça aslını koruyarak Kültür bakanlığı tarafında düzenli bir şekilde bakımları yapılarak restore edilmektedir. Turistik olarak geziye açık olan köşkün iç mekânında fotoğraf çekilmesi yasaktır, fakat dışarıdan camlara yaklaşınca içerinin fotoğraflarını çekmeniz mümkün. İçerisinde alt katında deniz manzaralı camekânlı toplantı salonu bulunmaktadır. Atatürk’ün kahve fincanları ve plakların sergilendiği dolabı bulunmaktadır. 

İkinci katında ise oturma odaları bulunmaktadır. Aynı zamanda Zübeyde Hanım’ın kendi elleri ile işlediği Atatürk’e gönderdiği yorgan nevresim takımlarının sergilendiği bir dolapta bulunmaktadır. Köşk daha çok toplantı ve dinlenme amaçlı tasarlandığı için yatak odası da oturma odası gibi döşenmiştir. Köşkün içinde Atatürk’ün tüm köşklerinde bulunduğu gibi mutfak yoktur. Mutfak dışarıda ayrıca müştemilatın içine yapılmış, yemekler orada pişirilmiştir. 

Atatürk’ün çınar ağacının altına kahvesini içerken çekilen fotoğrafında kullanılan malzemeleri de köşkte göreceksiniz. Sahilde bulunan iskelenin simetrik olmadığını fark edeceksiniz bunun sebebi de köşkün eski halinde iskele köşke tam ortalanmış şekilde yapılmıştı fakat köşkün taşınma işleminden sonra o simetri bozulduğu görülmektedir. 

Yılda yaklaşık 30 bin ziyaretçiyi ağırlayan köşk havaların güzel olması durumunda bu sayıyı da geçtiği bilgisine de ulaşılmıştır. Bir hafta sonunuzu ayırarak burayı ziyaret etmenizi öneririm. Hem kültürel bir mirası tanımış olacaksınız hem de köşkü gezdikçe o dönemin izlerini benliğinizde yaşamış olacaksınız.

Yalova’ya gitmişken tabi mutlaka olmalı dediklerimiz de var tabi 

 

YAPMADAN DÖNME ! 

Şifa sularında , termal kaplıcalarında yıkanmadan 

Yürüyen Köşk ( Atatürk Köşkünü ) gezmeden 

Yalova köftesi yemeden 

Yalova sütlüsünü yemeden 

Dönmeyin …

 

Bu makale 834 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz