söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiEKONOMİDE DARALMA


EKONOMİDE DARALMA

Ekonomideki daralma nedeniyle ithalatta aylardır geri sayıyor. Mart ayında ithalat ise yüzde 17,81 azalarak 18,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan genel ticaret sistemine göre Mart ayında ihracatın yüzde 0,5 artışla 16 milyar 334 milyon dolar olduğunu bu yılın ilk çeyreğinde de Türkiye tarihinin en yüksek ihracat rakamı olan 44 milyar 567 milyon doları yakaladığını bildirdi.
Bakan Pekcan düzenlediği basın toplantısında Mart ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı. GTS’ye göre Mart ayında ihracatın yüzde 0,5 artışla 16 milyar dolar olduğunu belirten Pekcan, bu rakamın Mart ayı ihracat rakamı olduğunu söyledi. Pekcan ithalatın ise Mart ayında yüzde 17,81 azalarak 18 milyar 299 milyon dolara gerilediğine dikkat çekti. 2018 yılının Mart ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 73 iken ithalattaki daralma ile birlikte Mart 2019 da bu rakam yüzde 89,03’e çıktı.
Döviz rezervleri eriyip kaynaklar bitince bakanlık kamudaki ithalatı da iyice sınırladı. Ambulanstan, çöp arabasına, trenden asfalt makinesine bir çok ürünün dış alımı durduruldu. Cari açığı ve dövize olan talebi azaltmak amacıyla kamu kurumlarına getirilen ithalat yasağının kapsamı tam genişletildi.. Hem de netleştirildi. ‘’ Negatif liste’’ içindeki 761 adet ürünün ithalatı tamamen yasaklandı. Ticaret Bakanlığı’nın kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılacak ithalatla alınacak izin hakkında tebliğde değişiklik yapan tebliğ resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Kamuya ithalat yasağı getiren negatif listedeki bazı ürünler şöyle; Ambulans, cenaze aracı , itfaiye aracı, karavan, kamyon, kamyonet, tren vagonu, tren ve metro yıkama makinası, yol süpürme araçları, çöp arabası, Pazar arabası, çelik kasa, araç altı görüntüleme sistemi, güvenlik kameresı, asfalt mikseri, asfalt kesme ve yarma makinası, askeri amaçlı telli ve telsiz telefon, ayakkabı dikiş makinası, ateş tuğlası ve kremit , ay çiçek eleme, kabuk ayıklama ve hasat makinası, çay kurutma fırın, fındık toplama ayıklama ve hasat makinası, lunapark oyuncakları, poşet kesim makinası,şişme bot, ütü masası, yangın södürme cihazı.Bu ürünleri bir çoğu Türkiye de üretiliyor.

SEBZE VE MEYVE DE YILLIK ENFLASYON
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası aylık fiyat gelişmeleri raporunda gıda yıllık enflasyonu taze meyve ve sebze fiyatlarındaki belirgin artışa bağlı olarak yükseldiğini, taze meyve – sebze grubundaki yıllık enflasyon yüzde 70,69 a ulaştığını açıkladı. Raporda enerji enflasyonundaki artışa ise döviz kuru ve petrol fiyatlarındaki gelişmelerin etkili olduğunu belirtti. Merkez Bankası raporunda gıda ve alkolsüz içecekler yıllık enflasyonu Mart ayında 0,52 artarak yüzde 29, 77 ye yükseldi. Bu gelişmede taze meyve ve sebze fiyatlarına bağlı olarak yüzde 47,71 e yükselen işlenmemiş gıda grubunda ise kırmızı et fiyatları yüzde 0, 25 ile ılımlı bir oranda arttı. Grup yıllık enflasyonu yüzde 18,69 a geriledi. Özetle bu dönemde enflasyon taze meyve sebze grubuna yükselirken diğer gıdalarda geriledi. Mart ayında hizmet fiyatları yüzde 0,59 yükseldi, grup yıllık enflasyonu yüzde 0,07 artışla yataya yakın seyrederek yüzde 15,21 oldu. Bu dönemde yıllık enflasyon diğer hizmetler dışında alt kalemlerde sınırlı oranda düşüş gösterdi. Lokanta – otel grubu yıllık enflasyon oranı konaklama hizmetlerinde gözlenen baz etkisi kaynaklı olarak geriledi. Ulaştırma grubu enflasyonundaki düşüşte şehiriçi yolcu taşımacılığı yükselişte bakım onarım ile okul ücretleri kaynaklı olarak eğitim hizmetleri belirleyici oldu. Temel mal grubu yıllık enflasyonu mart ayında 1,30 puan düşüşle yüzde 19,92 oldu. Yıllık enflasyon tüm alt gruplarda gerilemeye devam etti. Giyim ve ayakkabı grubunda yeni sezon açılışındaki fiyat artışı bir önceki yılın altında gerçekleşirken diğer temel mallar grubunda yıllık enflasyon ilaç fiyatlarındaki yükselişe rağmen yavaşladı. Özetle bu dönemde temel mal grubu fiyatlarındaki ılımlı seyirde Türk lirasındaki değer kaybına karşın iç talepteki etkileri zayıfladı.

 

Bu makale 143 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz