söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSU MESELESİ NETLEŞMELİ


SU MESELESİ NETLEŞMELİ

 

Bizim ülkemizde bir konu gündeme geldi mi yoğun bir şekilde konuşulup tartışılır, sonra da bir kenara bırakılır. İşin akıbeti hiçbir zaman takip edilmez.  Bu durumda konuyla ilgili ihmali ya da kastı olanlar, bir istismara, ya da yanlışa neden olanlar hemen sessizliğe bürünürler. Konuşup cevap vermezler ki, olay dallanıp budaklanmasın. Bu nedenle de böyle konular bir süre gündemde kalır ve sonra da unutulur.

Ben böyle olsun istemiyorum. Bu nedenle de durup durup eski defterleri açmamı lütfen hoşgörün. Mesele ne olursa olsun, eğer kamu vicdanında sonuçlanıp netleşmediyse tekrar tekrar gündeme getireceğim.

***

Suyun hikayesini bu köşede aylarca yazmıştım. İlçemizin yakınında, adeta merkeze bağlı dokuzuncu mahalle konumunda olan Golf Tesisleri yerleşkesi  adeta kendi içinde cumhuriyet gibi. Karışanı yok, girişeni yok… 

Varsa da biz bilmiyoruz.

Sevgili okuyucu, bu tesislerin  içinde yer alan konutların yapı ve oturma ruhsatlarından tutun da kullandıkları suya kadar bütün konularda bir gizem var. Sanki her şey kapalı kapılar ardında. Her şey gizli saklı yapılıyor…

***

Burası imara açılırken uygulanan prosedürler, imar izinleri, hepsi kapalı kapılar ardında kamuoyunun gözünden kaçırılarak yapılan işler. 

Daha beş yıl öncesine kadar bu yerleşkede bulunan bini aşkın konut ve sosyal tesislerden katı atık parası bile tahsil edilmiyordu. Yani milyarderler gelecek, Söke ihya olacak şeklinde üfürmelerle göz boyanırken   gariban hemşerilerimizin bile her ay düzenli olarak ödediği bu çöp vergisini milyarderler ödemiyordu. 

O vergiler şimdi düzenli olarak alınıyor diye biliyorum. Ama su parası için aynı şeyleri söylemek mümkün değil elbette.

***

Son zamanlarda Büyükşehir Belediye Başkanlığı bünyesinde yer alan ASKİ tarafından Söke Belediyesine kesilen su ile ilgili cezalar kamuoyunda  uzun süre tartışılmıştı. Hatta bu konu seçim meydanlarında bile dile getirilmişti.

Büyükşehir Belediye Başkanı konuyla ilgili olarak sert bir açıklama da yapmıştı.

“Suyu kullanan kim olursa olsun ücretini ödemek zorunda. Hiç kimseye ayrıcalık yapamayız…”

Bu laflara elbette ki kimsenin itirazı olamaz. Suyu kullanan parasını öder. Ama bizim kafamızı karıştıran hesap hataları var. Kullanan kullandığı kadar para öder. Yani az kullanan az, çok kullanan çok ödemeli.  Bir ihmal ya da eksiklik üzerinden ceza tahakkuk ettirilecekse bu da kullanım miktarına orantılı olarak gerçekleştirilmelidir.

Sevgili okuyucu, tek bir artezyeni ara ara çalıştıran bir mükellefe verdiğiniz ceza onlarca artezyenden sürekli su çeken diğer mükellefe verdiğiniz cezadan çok fazla olursa burada bir yanlışlık, bir kasıt, bir kötü niyet var demektir.

Bu konulara açıklık getireceğim

 

Bu makale 495 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz