söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiTÜRK POLİS TEŞKİLATININ 174. YILI KUTLU OLSUN


TÜRK POLİS TEŞKİLATININ 174. YILI KUTLU OLSUN

 

Türk Polis Teşkilatı 1845 yılında kurulmuştur. Aradan 174 yıl geçti. Türk Polis Teşkilatı köklü bir geleneğe sahiptir. Türk Polisi, asayişin, huzurun, barışın, güvenliğin hak ve huzurun güvencesidir. Emniyet teşkilatımızın huzur ve güven ortamının sağlanmasında hayati önemi olan kurumlardan birisi olduğunu bilmemiz gerekir. Türk Polis Teşkilatı halkımızın can ve mal güvenliğinin teminatıdır.

Polis Teşkilatı; toplumda, huzur ve güven ortamının tesis edilmesinin yanı sıra, kamu düzeninin korunması, asayişin sağlanması, suç işlenmesinde önleyici tedbirlerin alınması ve olayların aydınlatılarak faillerin adalete teslim edilmesi polislerimiz tarafından gerçekleştirilen önemli görevler arasında yer almaktadır. Fedakarca hizmet veren polis teşkilatımız, milletimizin kendisine olan güveni ve sevgisini arkasına alarak, takdire  değer  başarılar elde etmiştir.

Türk Polisi bütün yurtta yapmış olduğu kutsal görevi sırasında dünden bugüne kadar birçok şahitler vermiştir.  Şehit olanları saygıyla ve rahmetle anıyor, Hasta olanlara acil şifalar ve görevi başında olanlara kazasız, belasız çalışmalar diliyorum.

Her yıl 10 Nisan Günü bütün yurtta Türk Polis Teşkilatının kuruluşunun yıldönümü törenlerle kutlanıyor. Bu günlerin anısına kaleme aldığım bir şiirimi sizlerle paylaşmak istiyorum

Türk Polis Teşkilatının kuruluşun 174. yılı tüm Polis Teşkilatına hayırlı ve uğurlu olsun. Cümlesine sağlık ve üstün başarılar diliyorum.     

 

10 NİSAN GÜNE

 

Emanettir size güzel yurdumun

Geceden gündüze görevde polis

Değeri biçilmez kıymeti onun

Kendini adamış devlete polis

 

Biz rahat uyurken kendi uyumaz

Sıcak, soğuk demez, ayakta kış, yaz

“Asayiş berkemal“ tutanakta yaz

Kendini adamış devlete polis

 

Babacan insandır karakollarda

Hazar, seferde, karlı yollarda

Vatan sevgisiyle coşar onlar da

Kendini adamış hizmete polis

 

Her zaman cesurdur, genç ve zindedir

Kemal Atatürk’ün tek izindedir

Hırsızın, hainin hep peşindedir

Kendini adamış gurbete polis

 

Defne yeşilinden mutluluk vermiş

Düşküne, mazluma kol, kanat germiş

Şehit olanları vuslata ermiş

Kendini adamış nöbete polis…

 

Abdülkadir GÜLER

 

Eylül Sonrası /  Şiirler, Söke Cumhuriyet matbaası. 2016.s.94

Not: 

1-  Bu şiir den dolayı zamanın kaymakamı ve daha sonra vali olan Sayın Şemsettin Uzun tarafından Abdülkadir Güler’e TAKDİRNAME verilmiştir. (Tarih: 10 Nisan 1991 / Sayı: 475 )

2- Gazeteci Aykut Işıklar’ da Hakk’a yürüdü. Allah rahmet eylesin. Mekânı cennet olsun. Baki kalan bu kubbede hoş bir sada imiş…

 

Bu makale 395 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz