söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiHALK OZANI DAVAZLI SÜLEYMAN'IN ADI BİR PARKA VERİLDİ


HALK OZANI DAVAZLI SÜLEYMAN’IN ADI BİR PARKA VERİLDİ

 

Aydınlı halk ozanı Süleyman İncedal’ın adı, Aydın Efeler Belediyesi tarafından Aydın Tepecik Mahallesinde bir parka verildi. Bu haberi Aydın’da yayımlanan Yeni Kıroba gazetesinde (19 Mart 2019) okuyunca ne denli sevindiğimi ifade edemem.  

Belediyelerin içinde bulunduğu şehrin elektrik, yol, su, kanal – kanalizasyon işlerinin ötesinde içinde yaşadığı kentin sosyal, toplumsal ve kültürel işlerine de bakmak ve bu yolda emek verenleri korumak ve adlarını yaşatmaktır.

Aydın – Efeler eski Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan şunları söylüyor: “Onur ve gururla diyebilirim ki beş yıl önce kurulmuş olmasına rağmen Efeler Belediyesi, Efeler ilçesini kültür ve sanatın merkezi haline getirmeyi başarmıştır. Hizmete geldiğimiz günden itibaren kültür ve sanata önem verdik. Yüce Atatürk’ün “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” Sözünü prensip edinerek her mahallemizde kültür ve sanat evleri açarak her yaş grubuna yönelik işler yaptık. Kültür ve sanat faaliyetleri noktasında kentimizin önemli değerlerine sahip çıkarak tarihimizi gelecek kuşaklara taşımaya çalıştık. (1)  diyor.   Halk Ozanımız Davazlı Süleyman İncedal’ın Tepecik Mahallesinde adının bir parka verilmesi mahalle sakinleri, sanat ve kültür çevreleri tarafından da takdirle karşılanmıştır. Aydın- Efeler Belediyesi eski Başkanı  M. Mesut Özakcan’ın bu övgüye değer davranışı diğer belediye başkanlarımıza da örnek olmalıdır. Sayın büyüklerimizin kültürümüzü, sanatımızı ve milli değerlerimize sahip çıkan, Anadolu’ya taşıyan ve uzun yıllar eserleriyle hizmet edenleri unutmamalarını diliyorum. T.C. Efeler Belediyesi eski Başkanı Sayın M. Özakcan’ın bu davranışından dolayı bir sanatsever olarak yürekten kutluyor, çalışmalarında sağlısokek ve başarılar diliyorum. 

 

Peki, Davazlı Süleyman Kimdir?  

1935 yılında Denizli’nin Tavas ilçesinde doğdu. İlkokulu Tavas’ta bitirmiştir. Askerliğini Jandarma çavuşu olarak ifa etmiştir. Şiirle uğraşmaya askerlik çağında başlamış olup şiirleri Kıroba, Güzelhisar, Yeni Ege gibi yerel gazetelerde,   Sevgi Yolu, Bizim Ece, Aydın Efesi ve Sarızeybek gibi dergilerde ve çeşitli antolojilerde de yer almıştır Ayrıca 1994  ten bu yana  Yolcuyum,  Ömür Törpüsü, Taşlamalar ve Ömür Bahçesi gibi  şiir kitaplarında şiirlerini toplamıştır.  Üç şiiri de bestelenmiştir. Halk ozanımız Süleyman İncedal, Denizli’de Egay-Der,  Aydın Yazarlar ve Şair ler Derneği ve Aydın Halk Ozanları Derneğinin de üyesidir. Halen 84 yaşında olan Ozanımız Davazlı Süleyman evli olup, altı çocuk babasıdır. Halen Aydın’da oturuyor.

Davazlı Süleyman İncedal, bayrağımıza ve vatanımıza içtenlikle bağlıdır. Onu yürekten tebrik ediyor  ve sağlıklı günler diliyorum. Sözlerimi “BAYRAĞIM” başlıklı şiirinden bir iki dörtlükle bağlamak istiyorum:

 

BAYRAĞIM

 

Dosta, düşmana karşı dalgalan sen bayrağım

Öz yurdumun üstünde sensin gurur kaynağım

Buram buram Türk kokar Anadolu, Avrasya

Şehidimin meskeni, benim kara toprağım

 

Rengini Türk’ten aldın, sen de Türkoğlu Türsün

Allah’a giden yola tabutumun süsüsün

“ Çanakkale Geçilmez”  Ya İstiklal, Ya Ölüm !”

Diyen ecdat elinde asırlar boyu hürsün

 

Ebediyen doğacak Ay Yıldız’ın güneşi

Evrende, kâinatta, yoktur benzeri, eşi

Mehmetçiğin göğsünde sen bitmeyen imansın

Kim sana göç koyarsa sarılır onun leşi…(2)

 

Davazlı Süleyman İNCEDAL- AYDIN 

 

1- Yeni Kıroba Gazetesi 19 Mart 2019. Aydın

2- Bayrak Şiirleri Antolojisi, Haz: Şükrü Öksüz

Aydın- Efeler Belediyesi Kültür yayınları No: 12, 2019- Aydın

 

Bu makale 356 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz