söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiEĞİTİMCİ YAZAR ABDÜLKADİR GÜLER'LE BİR KONUŞMA (2)


EĞİTİMCİ YAZAR ABDÜLKADİR GÜLER’LE BİR KONUŞMA (2)

 

 

Konuşanlar: Söke Anadolu Lisesi son sınıf öğrencileri Sıla Aktarmacı, Canan Gündüz ve Dilek Şahan…

 

11- Sayın GÜLER, bugüne değin yazmış olduğunuz eserlerden kısaca söz eder misiniz?

A.GÜLER: Bugüne değin (kadar) Türk edebiyatına kazandırdığım eserlerimden bazıları:

Dicle Köprüsü, şiirler, (1970), Harran’da Atatürk Çiçeği, şiirler, (1986), Bir Başka Türkü, Şiirler (1992), Yaz Güneşi Bengisu, Şiirler (2004),  Eylül Sonrası, Şiirler (2016), Sökeli Bir Güzel Adam Av. Ahmet Güçsav, araştırma, inceleme, (2001),  Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı – İnceleme, Gezi, Araştırma 4. Baskı (2008),  Hayatı ve Eserleriyle Mahmut Özay, Araştırma (2004), Yerli ve Yabancı Gözü İle Yunus Emre İnceleme, Araştırma (1993), Sökeli Şairler ve Yazarlar – Güldeste (1998), Mardin Folkloru, İnceleme,  Araştırma (1998), Hayatı ve Eserleriyle Umurlu’dan M. Kemal Yılmaz, 3.baskı (2013), Sanat ve Edebiyat Dünyasında Elli Yıl Böyle Geçti, (2014),  Söke’de İz Bırakanlar,  İnceleme, Araştırma, Biyografi (2017) gibi eserlerim vardır. 

 

12- Başka kitaplar ortaya çıkartacak mısınız, başka kitaplarınız olursa, bunlar hangi konuları kapsar?

A.GÜLER: Benim şu anda basmaya hazır ve çeşitli gazete ve dergilerde yer alan yazılarım (öykü, deneme, biyografi, tanıtım, eleştiri,   halk edebiyatı (Folklor) gibi yayınlarda (gazete ve dergilerde) yazılmış 4 kitabım daha vardır. Bunların adını /GERİDE KALANLAR- diye isim verdim. BENİM “YAZAR DOSTLARIM” bir çalışmam daha vardır. Maddi olanaklarım (imkânlarım)  el verirse bunları da yayınlamayı düşünüyorum.      

13- Sayın Abdülkadir Güler, ilk eserinizi çıkardığınız zaman kendinizi nasıl hissettiniz?

A.GÜLER: İlk eserin yukarıda bilgi verdiğim gibi şiir dalında DİCLE KÖPRÜSÜ idi. (Çaba Yayınları-Ankara-1970). Bunun önsözünü Çaba Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Şair ve Gazeteci Halil Soyuer yazmıştı. Bu yıllarda Güneydoğu’da bir dağ köyünde çiçeği burnunda heyecan dolu bir köy öğretmeni idim. Kaldığım il de ve hatta bulunduğum ilçede o yıllarda ilk şiir kitabı yayınlayan sadece ben idim. Artık kendimi nasıl hissettiğimi tahmin edersiniz. Anlatmaya gerek yok. Dicle Köprüsü ( şiirler)  adlı kitabımla Türk edebiyatı coğrafyasında köyden Ankara’ya ve hatta İstanbul’a bir köprü kurmuş ve birçok şairle tanışma fırsatını bulmuştum. Şiir kitabım çıkmadan önce en az beş, altı sanat ve kültür dergilerinde şiirlerim çıkmıştı. (Çaba, Çağrı, Çele, Hisar, Hareket, Defne, Eflatun, Tarla, Tohum, Filiz gibi dergilerde şiirlerim yer aldı.) Bu kitabım Anadolu basınında geniş yankılar yaptı ve çok kısa bir sürede tükendi. 

14- Söke Şairler ve Yazarlar Derneği size neler kattı?

A.GÜLER: Efendim 1985 yılından bu yana Söke’deyim bir yerde kendimi Sökeli sayıyorum. Eserlerimin çoğu Söke ile ilgilidir. Söke Aydın’ımızın sanat ve kültür bağlamında dünden bugüne önemli bir yer tutmaktadır. Fazlasıyla yararlandığımı belirtmek isterim. Beşparmak Dergisi, Sarızeybek dergisi, Söke Şairler ve Yazarlar Derneğinin ilk kurucuları arasında yer aldım. Birçok eser sahibi olanlarla sıcak bir ilişki içindeyim. Cümlesiyle sağlıklı bir kültür alış-verişi içindeyim. Kendimi hiç birinden üstün görmüyorum, sadece onlardan biriyim. Sanatımıza, kültürümüze değer veren herkesle sevgi ve barış içindeyim. Bu yazımı okuyanların cümlesine selam ve sevgilerimi gönderiyorum.

15- Sayın Abdülkadir Güler, sizin uzun yıllar Milli Eğitim Bakanlığı çatısı altında görev yaptığınızı biliyoruz. Deneyimli bir öğretmen olarak genç öğretmenlerimize neler söylersiniz?

A.GÜLER: Bir öğretmen olarak genç öğretmen meslektaşlarıma şunları tavsiye ederim:

1- Mesleğini ve öğrencilerini candan sevmelerini,

2- Her geçen gün kendilerini yenilemelerini tavsiye eder, mesleğiyle ilgili kitapları bol bol okumalarını sağlık veririm,

3- Öğrencilerine karşı vereceği nota karşı adil ve bu notu silah olarak kullanmamalarını,

4- Başarılı bir öğretmen derslerine hazırlıklı ve planlı olarak girmelidir, öğrencilerini, öğrenci velilerini yakından tanımalıdır.

5- Her insanın kendisine göre ailevi bazı sorunları vardır. Bence bir öğretmen derslerine girerken, ailevi sorunlarını evde bırakmalıdır. Yerine göre güler yüzlü ve yerine göre ciddi olmalıdır.

6- Sınıfında bulunan engelli, köyden gelen ve özellikle maddi durumu fakir olan öğrencilere bir baba şefkatiyle daha çok yer vermelidir. Bir yerde babacan olmalıdır. Onların okumalarına yardımcı olmalıdır. Bunları yaparken de gösterişe meydan vermemelidir.

7- Sayın sizin şair olduğunuzu biliyoruz, bu konuda yayınlanmış şiir kitaplarınız da vardır. Bize bir şiirinizi okur musunuz?

8- A.GÜLER: Size bir şiirimi EYLÜL SONRASI / şiirler kitabından alıp sunuyorum:

 

GÖNÜLLERE DÜŞER CEMRE

 

Benim ülküm Yunus Emre

Uyduk bir ilahi emre

Kıştan sonra bahar gelir

Şubatlarda düşer cemre 

 

Hiç kimse de üzülmesin

Varsın düğüm çözülmesin

Bugünün de yarını var

Gönüllere düşer cemre 

 

Mazlumun da çıkar ahı

Bir gün görürler salahı

Hak, adalet yerde kalmaz

Bekle de gör düşer cemre

 

Karanlık çöktü dağlara

Nazar değdi şu bağlara

Deniz de küstü çağlara

Bir gün gelir düşer cemre

 

Hür Ozanım serden geçer

Has topraktan ekin biçer

Zemzem sudan bir gün içer

Sabırlı ol düşer cemre....

 

Sayın Hocam, bize zaman ayırmanıza ayırdığınız için teşekkürler.

A. GÜLER. Beni de hatırladığınız için  ben de  sizlere  teşekkür ediyor, sizlere  sağlık ve başarılar diliyorum.

 

Bu makale 354 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • Halil Güven (2/4/2019)
    Selam Sökeli kardeşim sen benim için herkesten çok Sökeli'sin:) Güzel çalışmalarının gençler arasında değer görmesi beni çok duygulandırdı tebrikler teşekkürler:) Sağ olunuz sağlıkla kalınız....