söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSEÇİMLERİMİZ


SEÇİMLERİMİZ

 

Derler ki hayat bir yolculuktur, önemli olan varılacak nokta değil yolculuğun nasıl olduğudur. Çünkü varılan nokta hayatın sonudur.  Evet, çok klişe bir sözdür, ama bir o kadar da doğrudur. Esas olan bu yolculukta karşılaştığımız birlikte yol aldığımız insanlar, mola verdiğimiz duraklar, geçtiğimiz anayollar patikalar, aştığımız dağlar taşlardır. Bazen yol ikiye hatta üçe bölünür ama sadece birinde yürümemiz mümkündür ve her seçim başka bir şeyden vazgeçmek demektir. Aslında tercih ettiğimiz her yol, kaderimizin ta kendisidir. O nedenledir ki, kazandıklarımız vazgeçtiklerimize değmelidir.

Nefes aldığımız her an boyunca sürekli kararlar alıyoruz. Her gün binlerce şey düşünüyor hemen her konuda seçimler yapıyoruz. Gözümüzü açtığımız andan itibaren günü planlamaya başlıyor, ne giyeceğimizden ne yiyeceğimize kadar her konuda seçenekleri eliyor, aklımıza yatanları hayatımıza katıyoruz. Basit kararları aklımızla mantık çerçevesinde alırken, zor ve duygusal kararları kalbimizle alıyoruz. Bazı kararlarda beynimizle aklımız karşı karşıya kalıyor ve biz ikisinin arasında bocalıyoruz. Hangisi doğru söylüyor bilemiyoruz. Kendimizi aklımız beynimizi, beynimiz aklımızı kandırmaya çalışırken buluyoruz. Çoğu zaman çözümü, bir tarafı susturarak buluyoruz. 

Hayat, bir seçimler silsilesi. Bazen seçtiklerimizden, bazen seçmediklerimizden dolayı pişman ve mutsuz oluyoruz. Neyi tercih edersek edelim, tercih etmediklerimiz için bazı zamanlar “acaba” diyoruz. Hayatımızda olanlar ve aklımızda kalanlarla hayat yolunu arşınlamaya devam ediyoruz. Kimi zaman koşarak ilerliyor, kimi zaman bulduğumuz duraklarda dinleniyoruz. Ne yaparsak yapalım, her yolda ve her durakta sayısız kararlar almaya devam ediyoruz. Yaşadığımız güzellikler ya da travmalar nedeniyle seçimlerimize yön veriyoruz. Bunun bir formülü yok. Verdiğimiz her kararla ya batıyoruz ya da çıkıyoruz. Kazançlarımızı anı, kayıplarımızı ders sayıyoruz. Düşe kalka, yanıla yakıla ama mutlaka bir şeyler öğrenerek ilerliyoruz. Hayat seçimlerimiz sonucu yaşadıklarımızla, seçmediklerimiz sonucu yaşayamadıklarımız arasında ki kocaman bir çelişki. Bunu da sadece yaşayarak anlıyoruz. 

 

GÜLCAN AKÇA

 

  

 

Bu makale 530 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz