söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiGalip Kamiloğlu  - SÖKE‘DE SEÇİM (1)


Konuk Yazar; Galip Kamiloğlu 

Emekli Eğitimci

e-mail; galipkamiloglu@gmail.com

 

SÖKE‘DE SEÇİM (1)

 

31 Mart Seçimleri yaklaşıkken yaşadığımız kente seçimlerle ilgili gözlemlerimi ve düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Öncelikle birinci gözlemim, seçime katılan ittifakların  belediye başkan adaylarının adaylıkları yaşanan ayrışmalara ve kırılmalara bakıldığında sanki kendi partilileri  ve ittifak yaptıkları parti tabanları tarafından gönülsüz karşılandı.

Diğer taraftan partisinin  atanma sürecine itiraz ederek bireysel  tercihiyle başka bir partiden aday olan üçüncü aday ve ‘’MEMLEKET İŞİ GÖNÜL İŞİ’’, ‘’MARTIN SONU BAHAR ’’ ve ‘’SÖKE İÇİN HİZMET’’ yazan seçim araçları. Söke sokaklarında seçim çalışmalarını yürütmekteler.

Bu üç dayında Söke’nin geleceği ile ilgili  daha önceki yazılarımda (Mektuplarımda)  soru olarak yönettiğim ekolojik, ekonomik toplumsal ve kültürel geleceği için elle tutulur ve biz seçmenleri  en azından beni gibi düşünenleri  ikna edici ne projeleri ne de inandırıcı hiçbir açıklamaları olmadı.

Her üç adayıda tatmin eden en güzel şey etraflarındaki birinci çember olarak tanımlanabilecek yaklaşık iki yüz kişilik seçimi koşuşturan ekipleri ile gittikleri bir çok yerde karşılaştıkları 300-400   kişilik katılımla karşınca hallerinden memnun olmaları.

Peki bu  ortak projesizlik bu gönülsüzlük ve bir birlerine benzer propaganda çalışmaları adayların farlılıklarını nasıl ortaya çıkaracak ki biz seçmenler  tercihimizi o adaya yönelik kullanalım.

Gözlemim o dur ki adaylarımız ve birinci çemberindeki ekipleri biz seçmenler sabit ve  parti aidatına biat eden  seçmen olarak görüyorlar ve bir önceki seçim sonuçlarına rakamsal sonuçlarına  dört işlemi uygulayarak kendilerine en uygun sonucu bulmanın rahatlığını ve mutluluğunu yaşamak istiyorlar.

Oysaki  ‘’kazın ayağı hiçte öyle değil’’ çünkü bu üç adayında birbirlerine benzerlikleri  birbirlerinden farklı yerel yönetim projelerinin olmaması bir çok seçmenin sandığa gitmemesine neden olabilir.

Gelinen bu noktadan sonra adayların diğer rakiplerinden farklı yeni bir çıkışa ihtiyaçlarının olduğunu düşünüyorum.

Söke de seçim sonuçları ile ilgili şunu söyleye bilirim. Seçmenlerin toplumsal sosyolojik tabanı iyi okuyanlar  kazanacak.Ezber siyasete güvenenler kaybedecek.

NOT: Bir sonraki yazım da seçim sonuçları ile ilgili görüşlerimi sizlerle paylaşacağım.

 

Bu makale 270 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz