söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiAli Rıza OGAN - MUHTAR, DEMOKRASİNİN TEMEL TAŞIDIDIR


“MUHTAR, DEMOKRASİNİN TEMEL TAŞIDIDIR.”

                                                                                Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

Ülkemizde, Osmanlı’dan Cumhuriyetimize taşınan ender kurumlardan birisi muhtarlıktır. Halk kendisinden biri olarak gördüğü muhtarın kapısını, 24 saat çekinmeden çalabileceğini bilir. Elbette bir muhtarın kendince bir siyasi görüşü, mutlaka vardır ve de olmalıdır. Ancak muhtarlık kurumu, asla siyasi bir odak değil vatandaşın kendisine en yakın bulduğu bir çözüm merkezi olmalıdır. Bu yüzden halkın, her an kapısını çalabileceği devletimizin tabandaki en küçük birimidir muhtarlık. Muhtarlarımız bir yandan, köy ve mahalle sakinlerinin, devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken, diğer yandan da çağdaş kamu yönetim anlayışının, en temel gereksinimlerinden biri olan katılımcılığı yerine getirmektedir. Bize göre dünyada örneği olmayan, en önemli işlevi ise vatandaş ile devlet kurumlarını, karşı karşıya getirmeyen aracı bir kurum olarak, bu sistemde yerini almıştır. Tüm bu nedenlerle de, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün dediği gibi “Muhtar demokrasinin temel taşıdır.”

Öyle ise muhtar adaylarımızda aranması gereken bir takım özellikler de olmalıdır değil mi?

Örneğin demokrasinin temel taşlarından birisi olacağına göre muhtar adayı, önce demokrasiye inanan, demokrat bir kişiliğe sahip olmalıdır. Bunun belli bir ölçütü olmasa da, aile yapısından, komşularınca, bulunduğu belde sakinlerince önemli ölçüde çıkarımlarla bir bilgi edinilebilir. Sözü özü doğru ve güvenilir olmalı muhtar adayı. Bunlar, eğitimli bilim ve teknolojide ileri düzeyde bulunan uygar ülkelerde her insanda olan özelliklerdir. Ne yazık ki Türk İnsanımızda ara ki bulasın. Üstelik emperyalizmin yedi düvelini de yenip, okuma yazması yüzde dörtlerde bulunan, eğitimsiz, cahil, sağlıksız insan yapısıyla, ayaklanan gerici yobazları da dize getirerek, on beş yıl gibi kısa bir sürede “İLKE ve DEVRİMLERİYLE” aydınlanmış yepyeni bir “TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİ” kuran ve yüz yıl sonra olabilecekleri, muhteşem öngörüsüyle gören, yüzyılların “TEK DÜNYA LİDERİ”ne sahip olduğumuz halde.

O halde, muhtar adayları büyük önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü ve Atatürkçü’lüğü  bilen anlayan, özümseyen İlke ve Devrimleri’nin aydınlattığı ışıklı yoldan, inatla gidebileceklerden olmalıdır.

Bunlar gerekli ön koşullardır ama, yeter koşullar değildir elbette. Hizmet vereceği köy ve mahallelerde

bir plan, proje ve programları olmalı bence. Özellikle kırsal kesimlerde, bulunan köy ve mahallelerde muhtarlar, üretim ekonomisi için halkına, öncülük ve önderlik yapmalıdırlar. İsrail tohumları ve de ilaçlarıyla bilerek zehirlenen insanlarımızı, dede ve ninelerimizden kalma, organik gübre ve yerel tohumlarımızla buluşturup, ölümden kurtarmanın yolunu mutlaka bulabilecek akıl ve beceriye sahip, yetenekli muhtar adaylarına gereksinim vardır sanırım. Doğduğum ve Söke’nin en uzak Mahallesi olan Çavdar’a çokça vefa borcum olduğunu biliyorum. Hiçbir beklentim olmadan, akıllı ve becerikli biri olarak tanıdığım eskiden bir dönem de muhtarlık yapmış bir adayın, seçilebilirse başarılı olacağına ve

Köyümüzde organik üretimi, kooperatifi aktif duruma getirerek çok iyi sonuç alınır diye düşünüyorum

Ayrıca yemyeşil çam ormanlarıyla kaplı, Beşparmak Dağlarının, oksijen deposu olan ve milyonlarca yıldır doğanın, adeta usta bir heykeltıraş gibi işlediği görkemli dev kayalıkların seyrine doyum olmayan manzaralarıyla sağlık, avcılık ve dağ turizmine açılması gerektiğine inanıyorum.

Böylece yöre insanı, çeşitli etkinliklerle kendisi ve ülkemiz adına katma değerler üretebileceklerdir.

Görüyor ve izliyoruz ki, Köy ya da Mahallelerden onlarca aday boy göstermektedirler. Elbette demokrasinin gereği olarak her vatandaşın aday olma hakkı vardır. Buna bir sözümüz olamaz. Ancak bunca adayın çokluğu, bağlanacak aylığın cazibesinden mi acaba diye soranları da sıkça görüyorum. 

Yukarıda gerek ve yeter koşulları göz önünde bulundurarak, muhtar adayı olma cesaretini gösteren tüm adaylarımızı içtenlikle kutlar her birine başarılar diliyorum. Saygılarımla.

                                                                                                                                                     20/03/2019

Ali Rıza OGAN

Matematik Öğretmeni

 

Bu makale 165 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz