söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiBAŞKAN TOYRAN YENİCAMİ'DE COŞTU


BAŞKAN TOYRAN YENİCAMİ’DE COŞTU

 

Başkan Toyran ilk mitingini Yenicami Mahallesinde yaptı ve coşkulu bir kalabalık tarafından karşılandı. Gelişi muhteşemdi, karşılanışı muhteşemdi ve konuşması muhteşemdi.

Öncelikle vücut dili ve ses tonu kendinden son derece emindi. Beş yıllık belediye başkanlığı dönemini boş geçirmemenin, beş yıl sürekli olarak çalışmanın özgüveni ve birikimiyle rahat konuşuyor ve verilmesi gereken mesajları da eksiksiz olarak veriyordu.

Süleyman Bey bir beş yıl daha görev isterken şimdiye kadar yaptıklarını bundan sonra  yapacaklarının teminatı olarak ortaya koydu.  Meydanda toplanan üç bine yakın kalabalık sürekli tezahüratlarla kendisine destek verdi.

***

Beş yıl süresince sürekli konuşulan ve Süleyman Toyran’a eleştiri olarak yöneltilen suçlama,  Büyükşehir Belediye Başkanı ile uyum sağlayamaması olmuştu. Toyran karşıtları her seferinde aynı şeyleri söylüyorlardı:

“Toyran iyi adam, dürüst adam, çalışkan adam… Milletin malını yemez ve yedirmez. Hak ve hukuk çiğnemez, ancak…”

İşte bu ancak ifadesi niyeti ortaya koyuveriyordu.

“Ne vardı Özlem Çerçioğlu ile iyi geçinse?.. İlçe Belediyesinin imkanları mı var? Her şey Büyükşehir Belediyesinin elinde. Süleyman Bey de Özlem Hanım’ı küstürdü…”

Toyran karşıtları hep bunları söylüyordu. Yenicami mitinginde bu eleştirilere cevap net olarak verildi. Süleyman Toyran en çok bu konu üzerinde durdu.

“Alt yapı çalışmaları Büyükşehir Belediyesinin denetiminde. Bizim yaptığımız yollar kazıldı, tekrar kapatılırken denetimi yapılmadı. Bizi vatandaşla karşı karşıya getirmek istediler…”

“Bizi sıkıntıya sokmak için inanılmaz cezalar kestiler. Bir yıllık parke üretim tesisimize bir milyon dokuzyüz bin lira ceza kesildi. Büyükşehir belediyesi 2014 yılında kurulmasına rağmen bizden geriye dönük on yıl için cezalar kesildi…”

“Halka açık pazaryerleri ve yeşil alanlar için su aboneliği istediler, bunun için de büyük cezalar kestiler…”

“Biz kamuoyu önünde tartışmak yerine yargıya gittik. Bütün davaları kazandık. Ben Söke’nin hakkını kimseye yedirmem.”

“Ben saygısız biri değilim. Bu kente gelen misafirlerimizi hep saygıyla karşıladım. Milletvekillerini, bakanları ve elbette ki büyükşehir belediye başkanımızı da… Ama onlar daha fazlasını istediler...”

“Beni beş yıl önce belediye başkanınız olarak seçtiniz. Beş yıl boyunca sizi utandıracak, başınızı eğdirecek hiçbir şey yapmadım. Ne başınızı eğdirdim, ne de kendim baş eğdim. Elimizdeki bütün imkanlarla hizmet üretmeye gayret ettim…”

Kalabalık bu sözlere büyük coşku ve sloganlarla destek verdi. En çok da “dik dur eğilme, Söke seninle” sloganı kullanıldı.

Başkan Toyran büyükşehir yasasıyla ilçe belediyelerinin gelirlerinde büyük bir kayıp olduğunu ifade ederek yirmiye yakın gelir kaleminin Büyükşehir Belediyesine aktarıldığını söyledi. Üstelik kırkdokuz mahalleye, yani bin kilometrekareye çıkan bir hizmet alanına sahip olduklarını da anlatarak buna rağmen beş yılda yüz milyon lirayı aşan yatırım gerçekleştirdiklerini ifade etti. 

***

Sevgili okuyucu, arkasında güçlü parti örgütleri yok, ittifaklar yok, oy alamaz denilen Süleyman Toyran daha ilk mitinginde hemşerileriyle, yani Sökelilerle ittifak ettiğini ve en güçlü başkan adayı olduğunu gösterdi.

Beş yılda yüz milyon liralık yatırım…

Söylesinler, bu kent bundan çok daha fazla imkanlara sahipken,  yani Söke Büyükşehir değilken bile beş yılda bu yatırımı yapabilen bir başkan var mı?

 

 

Bu makale 550 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz