söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiPROJELERİ VARMIŞ -1


PROJELERİ VARMIŞ -1

 

Burada sürekli olarak ilçe belediye başkanlığı için aday olan Sayın Beliğ Azbazdar ve Sayın Levent Tuncel’in projelerini açıklamaları gerektiğinden söz ediyordum.  Bir arkadaşım uyardı, Levent Beyin projelerini açıkladığından söz etti.  Araştırdım, kıymetli kardeşimiz Alptekin Çınar tarafından paylaşılan o projeleri buldum. 

Sevgili okuyucu, geçtiğimiz hafta söylemiştim, eğer proje hazırlanacaksa, bu projeleri hazırlayacak olan ekibin Büyükşehir Yasasını mutlaka okumaları gerektiğini hatırlatmıştım. Galiba okumamışlar.

Bakınız, belediye  yasalar ve yönetmeliklerle yönetilen resmi bir kurumdur. Bir bütçesi vardır. Bu bütçe sınırsız değildir ve de yasalara uygun olarak harcanır. 

***

Bu peşrevi yaptıktan sonra konumuza gelelim. Daha önceki yazılarımda adaylar projelerini açıklarsa bunlardan söz edeceğimi ifade etmiştim. Buyrun, Sayın Tuncel’in projelerini paylaşmaya başlayalım.

“Söke OSB alanının genişletilmesi…”

Bu projeyi kim hazırladıysa OSB ile ilgili mevzuatı da bir kere okumasını tavsiye ederim. İnşallah gelecekte İkinci Organize Sanayi Bölgesi için girişimlerde bulunup hayata geçirmek kısmet olur. Levent Bey büyük düşünüyor. Hem de fazla büyük…

“Yeni otogar yapılması…”

Otogar yapımı ve işletilmesi büyükşehir belediyesinin yetki ve sorumluluğundadır. Kendileri söz vermelerine rağmen beş yıldır yapamadılar. Sanırım bu iş için nazım imar planında değişiklik yapıp başka bir yer belirlemişler. Ama henüz orada bile yaprak kımıldamıyor. Mevzuata göre Levent Bey bırakın otogar yapmayı, dolmuş durağı bile yapamaz.

“Konser, konferans, nikah ve benzeri etkinlikler için kültür merkezi…”

Nikah için yerimiz var da, bir kültür merkezine gerçekten ihtiyacımız var. Levent Bey bunu nereye yapacak bilemiyorum. Büyükşehir belediyesinin de böyle bir projesi vardı ve Söke Belediyesinden tapu istiyordu. 

Süleyman Toyran bu konuda Efes Sinemasını kamulaştırarak hem ihtiyaca cevap verecek bir kültür merkezi oluşturmak hem de bir tarih ve kültür mirasına sahip çıkmak istiyor. 

“300 araçlık otopark…”

Bu üçyüz rakamını Büyükşehir de açıklamıştı ve ben bu rakama takılmıştım. Neden üç yüz de daha fazla değil? Bu rakamı bulmak için hangi bilimsel araştırma yapıldı?..

“Madenciler Kavşağı ve Yenidoğan Kavşağı arasında Batı Çevre Bulvarı…”

Bu da Büyükşehir Projesi de, buna gelene kadar önce kentin ana arterleri yapılmalı. İstasyon Caddesini yapamayan bir irade bu türlü projeleri nasıl yapacak? Hele ki ilçe belediyesinin bunları proje olarak açıklaması daha da anlaşılmaz bir durum. Ama bunlara şaşamıyorum bile, çünkü bundan sonrakiler daha da uçuk.

“Kapalı yüzme havuzu ve spor salonu…”

Levent Beyin yanında belediye meclis üyeleri var. Belediyenin bütçesini bilen deneyimli yöneticiler var. Birileri kendisine bu işin ilçe belediyesi imkanlarıyla olmayacağını anlatmalıydı. Buyrun, Söke Belediye Başkan Adayı Levent Tuncel’in  projelerini paylaşmaya devam edelim.

“Yenidoğan’a iki adet köprülü kavşak…”

Adeta efesine nazire yapıyor değil mi? “Sen  büyükşehir bütçesiyle bir tane bile yapamadın, ben ilçe belediyesi olarak iki tane yapacağım” diyor.

Bu projeleri paylaşmaya devam edeceğim efendim. Gerçekleşmesi mümkün olmasa da, çok eğlenceli. İnsanı güldürüyor.

 

Bu makale 723 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz