TÜRK BÜYÜKLERİ ve TÜRK SAVAŞLARI (2)


TÜRK BÜYÜKLERİ ve TÜRK SAVAŞLARI (2)

 

Emekli Tank Albay şair Enver Tunç yaşamı boyunca  Türk edebiyatına ve Türk kültürüne hizmet etti. Türk kültürüne birçok eserler kazandırdı.  İşte onlardan bazıları:

Kışladan Sesler (1973), Cumhuriyetin 50.Yıl Destanı ( 1973), İnandım İman Ettim (1974), Bestesiz Güfteler (1976), Bağlıyız Atatürk’e 1981), Yurtta Sulh Cihanda Sulh (1986),  Kerbela Destanı ( 2010), Manzum Nasrettin Hoca Fıkraları ( 2014) ve Manzum Allah Sevgisi  ( 2016 )  gibi kitaplarından bazılarıdır. Son üç eseri vefalı evlatları tarafından yayımlanmıştır.   

Adı geçen şiir kitabında yer alan manzum şiirlerden bazıları şunlardır: Oğuz han, Attila, Farabi, İbni Sina, Karsın Tarihi, Alp Arslan ve Malazgirt, Malazgirt Zaferi, Büyük Zafer Destanı, Malazgirt  Ruhu, Kaşgarlı Mahmut, Kılıçarslan, Cengiz Han, Mevlana, Karamanlıoğlu Mehmet Bey, Nasreddin Hoca, Ertuğrul Bey, Yunus Emre, Yıldırım Beyazıt, Akşemseddin, İkinci Kosova Savaşı, Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’un Fethi, Ayasofya, Otlukbeli Savaşı, Çaldıran, Gazi Osman Paşa, Mehmet Akif Ersoy, Koca Yusuf, Çanakkale Geçilmez, Mustafa Kemal, M. Kemal Anafartalar’da, Mondros Mütarekesi, 26 Ağustos Dumlupınar, İzmir’in Kurtuluşu,  Kıbrıs Barış Harekatı,  Türk Uçakları, Komandolar, Tank ve Zırhlı Birlikler,Türk Ordusuna Övgü ve Kore Savaşı gibi    kitapta  yer alan manzum şiirlerden bazılardır. 

Sevgili Enver Tunçalp’ın vefatından sonra onun “Türk Savaşları ve Türk Büyükleri” ( Manzum Tarih)  ile ilgili şiirlerini bir kitapta toplayıp günışığına çıkarmalarına sonsuz sevindim. Allah böylesine hayırlı, vefalı evlatları herkese nasip etsin. Onları yürekten kutluyorum.

Bu değerli kitabı öğretmen ve öğrencilerimize tavsiye ediyorum.  Milli Eğitim Bakanlığı yerinde olsaydım bu kitaptan   bir miktar alır tüm   orta dereceli okullarımıza ve halk  kütüphanelerimize     dağıtımını sağlardım.

Sevgili Enver Tunçalp’ın vefatının 27. Yılında bir daha saygıyla ve rahmetle anıyor sözlerimi kitapta yer alan bir şiiriyle bağlamak istiyorum.

 

ÇANAKKALE’DE TOPRAK KONUŞUR

 

Ezan okunurken, seher zamanı,

Seccade, teşbih ve şafak konuşur

Çanakkale duyar, her Müslümanı,

Her evde tutuşan, ocak konuşur.

 

Tarihi bir destan, mevcut temelde,

Zafer duygusuyla, yoğrulmuş belde,

Şüheda merkezi Çanakkale’de

Köyler sohbet eder, bucak konuşur

 

Denizin dibinde sürüyor savaş,

Dağda selam verir, insana her taş,

Kulağını aç da, dinle arkadaş,

Ekinler, ağaçlar, yaprak konuşur.

 

Kuşların nağmesi milli ülküden,

Şerefli bir mazi, gözlerden tüten,

Bazen toptan, bazen kanlı süngüden,

Şeref madalyalı sancak konuşur.

 

Oturduğum yerden sesler duyarsın,

Fatihalar okur, adak adarsın,

Çanakkale’de sen, bu sesle varsın,

Çanakkale’mizde toprak konuşur.

 

Enver TUNÇALP

Türk Savaşları ve 

 Türk Büyükleri (Manzum Tarih)

Yıldızlar Yayıncılık Ankara 2018.s.193

 

 

Bu makale 564 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz