KİTAPLAR ARASINDA; “TÜRK SAVAŞLARI ve TÜRK BÜYÜKLERİ” (1)


KİTAPLAR ARASINDA; “TÜRK SAVAŞLARI ve TÜRK BÜYÜKLERİ” (1)

 

Zaman zaman bana Anadolu’nun değişik yerlerinden gazeteler, dergiler ve kitaplar geliyor.  Ben de bunları okuyor, not alıyor fazla olanları bir başka arkadaşıma gönderiyorum. Paylaşmak güzeldir. Özellikle köy okulları benim tercihimdir. Bana gelen kitaplar veya dergilerden de kimi zaman bu köşemde tanıtmaya çaba gösteriyorum.

“Türk Savaşları ve Türk Büyükleri” (Manzum Tarih) asker şairlerimizden Emekli Tank Albay Enver Tunçalp’ın bir eseridir.  Enver Tunçalp şu anda yok aramızda. O şimdi öbür âlemde huzur içinde uyuyor. Mekanı cennet olsun.

Enver Tunçalp, 1913 yılında Preveze’de doğdu. Babası Preveze müftüsü İsmail Hakkı Efendi idi. Şair Enver Tunçalp, Mudanya Şükrü Çavuş İlkokulu’nu bitirdikten sonra  Bursa  Asker lisesinde okudu. Maltepe Askeri Lisesi’nden mezun oldu. (1932), İstanbul Harp Okulu’nu 1934 yılında başarıyla bitirdi. Uzun yıllar Türk Silahlı Kuvvetlerimizde görev yaptı. Askerlik hayatında Gazi M. Kemal Atatürk’ten imzalı üç adet Manevra hatıra madalyasını alan bir komutandı. 1992 yılında anamızdan ayrıldı.  Evli ve üç çocuk babası idi.

Şu anda elimde bulunan  şairin “Türk Savaşları ve Türk Büyükleri ( Manzum Tarih) şiirler  kitabını vefalı  çocukları Serpil Kanıa,  Prof. Dr. Seçil Tunçalp ve Zafer Sevil Tunçalp tarafından hazırlanıp Türk edebiyatına kazandırmışlardır.  İyide etmişlerdir. Ellerine, yüreklerine sağlık. Adı geçen eserin eser Ankara’da Yıldızlar Yayıncılık 2018 yılında yayınlanmıştır. Tertemiz bir baskısı olup 312 sayfadır.

Tarihi, ulusunu, vatanını çok seven ve milli değerlerimize önem verin şair Enver Tunçalp “Rahmetle Anarım Atalarımı”  başlıklı şiirinde aynen şöyle der:

 

Hepsinin amacı Türklük ve vatan

Milli varlığıma zaferler katan

Bir tarih yaratmış, dillere destan

Rahmetle anarım atalarımı

 

Oğuzhan, Atilla, Alparslan gibi

İbni Sina, Yunus, Levni, Farabi

Mevlana, Nasreddin, ilim sahibi

Rahmetle anarım atalarımı.

 

Yıldırım ve Yavuz, büyük Cengiz Han

Türk geliyor diye, titremiş cihan

Ak Şemseddin, Hacı Bektaş bir burhan

Rahmetle anarım atalarımı…

 

E. Tunçlap’ın sağlığında onunla haberleşiyor. Hatta birkaç kez Ankara’da bir araya gelmiştik.  Kitapların çoğu imzalı olarak bana armağan etmişlerdir.  Eserlerinden bazıları: Trakya Türküleri (1941), Şaşkın Bakışlar (1944),Tank Tanıma Klavuzu (1945), Sümer’in Ölümü(1947), Tanrıya Dualar (1947), Türküm Ne Mutlu Bana (1948), Manzum Buhari Şerif  (1- 1950), Manzum Buhari Şerif (2-1950),  Ramazanın Kutsiyeti ve Oruç (1957), Hz. Muhammed ve Dört Arkadaşı (1958),  Gaziantep’in Halkı (1958), Allah’ın Güzel İsimleri (1960), İslam’da Mutlu Günler (1960),Milli Misak (1965), Türklük ve Türkiye Sevgisi (1968), Manzum Kitabeler (1971), Çiçek Açan Seccade (1972 1972),    

 

Yazımız devam edecek >>>

 

Bu makale 340 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz