söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiMakbule Erdoğan - 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ


Konuk Yazar; Makbule Erdoğan

Atatürkçü Düşünce Derneği

Söke Şubesi Başkanı

 

 

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ

 

18 Mart 1915 yılında Çanakkale kara ve deniz savaşlarının kazanıldığı zaferin 104. Yıl dönümünü gurur ve kıvançla kutluyoruz. 

18 Mart 1915’te  dünyanın sömürgeci emperyalist devletleri İngiltere, Fransa ve Rus Çarlığı Almanya’ya karşı savaş açtılar. Bu dünyayı paylaşım savaşına 1. Dünya Savaşı adı verildi. Osmanlı devleti de Almanya’nın yanında yer alarak bu savaşa katılmıştır.

1.Dünya Savaşı, Avrupa ve Asya kıtasının bir çok cephesinde sürerken, Mustafa Kemal Paşa bu savaşa Osmanlı Devleti’nin katılmasına şiddetle karşı çıktı. Osmanlı Rus savaşında 90.000 Askerimizi Allahuekber dağlarında soğuktan kırdıran Genel Kurmay Başkanı, Ordu komutanı Enver Paşa Almanlar ile birlikte savaşmaya can atıyordu. Böylece, Osmanlı ordusu Alman General Liman Von Sanders başkomutanlığı emrinde Çanakkale’de savaşa girdi. 

Liman Paşa’nın yanlış savaş planlarıyla Osmanlı ordusu sürekli can kaybı veriyordu. Sofya’da Askeri Ataşe görevi yapan Mustafa Kemal Paşa, Mehmetçiğin çok sayıda şehit verdiğini haber alınca, derhal İstanbul’a geldi. Cephede görev almak için Genel Kurmay Başkanlığı’na baş vurdu. Yarbay Mustafa Kemal, 19. Ve 27. Alay Komutanı olarak  askeriyle bir çok cephede savaşarak mevziler ve zaferler kazandı. 276 Kiloluk top mermisini namluya sürerek İngiliz’in en büyük savaş gemisi Elizabeth Buvet’in bacasına isabet ettirip boğazın sularına gömen SEYİT ONBAŞI Çanakkale savaşının ünlü kahramanlarından biri olmuştur. NUSRET MAYIN GEMİSİ, Onun kahraman kaptan ve yardımcıları Çanakkale Boğazı’na mayın döşeyerek İngiliz ve Fransız savaş gemilerinin Marmara Denizi’ne geçmesine fırsat vermişlerdir.. 

Mustafa Kemal Paşa’nın Conk Bayırı’nda, Arı Burnunda, Anafartalar’da yaptığı kara savaşları sonunda kazandığı zaferlerle İngiliz ve Fransız kara ve deniz kuvvetlerinin Çanakkale Boğazını geçip İstanbul’u işgal etmelerine fırsat vermemiştir. Savaş sonunda İngiliz ve Fransız’lar büyük kayıplar vererek perişan halde defolup gitmişlerdir. İngiliz ve Fransız’ın yenilgisiyle boğazları geçip Çarlık Rusya’ya yardım edemedikleri için Almanlara yenilen Rus Çarı devrilmiş 1917 EKİM Devrimi gerçekleşmiş ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri devleti kurulmuştur. 

Mustafa Kemal Paşa’nın Türk Ulusuna  kazandırdığı Çanakkale Zaferi dünyada büyük yankı uyandırdı. ÇANAKKALE ZAFERİ, KURTULUŞ SAVAŞIMIZIN DA BAŞLANGICI VE TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN HABERCİSİ OLMUŞTUR !.. DÜNYADAKİ BÜTÜN MAZLUM ULUSLARA DA ÖRNEK OLMUŞTUR. Emperyalizmin egemenliği altında ezilen halkların gözünde bu zalimlerin yenilmez bir güce sahip oldukları sanılırdı. Çanakkale Zaferi sonunda, Mazlum halklarda kararlı, inançlı ve ustaca mücadele sonunda bu kanla beslenen emperyalistleri yenebilecekleri, özgürlüklerine kavuşabilecekleri fikri ve cesareti uyanmıştır.

Çanakkale Savaşı’nda 250.000 ‘den fazla Mehmetçik şehit oldu. Bir o kadarda  düşman askerinin kaybı olmuştur.  İşte emperyalizmin dünyayı paylaşma ve  daha çok sömürme hırsı ne hayatlar söndürmüş, insanlık ne acılar, ne çileler çekmiştir ve hala çekmektedir… 

Çanakkale-Anafartalar kahramanı GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’Ü, ŞEHİTLERİMİZİ, GAZİLERİMİZİ saygı, minnet ve şükranla anar, onların kazandırdığı ÇANAKKALE ZAFERİNİ, Atatürkçü Düşünce Derneği olarak en içten duygularla kutlarız.

Türk Milleti, ATATÜRK gibi büyük bir lidere sahip olduğu için ne kadar övünse, gurur duysa hakkıdır. Türk halkı olarak, O’na layık olmaya, ilke ve devrimlerini korumaya,Türkiye Cumhuriyeti’nin birlik ve bütünlüğüne sahip çıkmaya çalışmalıyız. Saygılarımla.

 

Bu makale 155 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • Halil Güven (18/3/2019)
    Allah bu zaferi canları pahasına bize kazandıran şehit ve gazilerimizi yanında yer versin inşallah:) Sağlıklar dilerim sevgili öğretmenim:)