söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiADAY PROJELERİ


ADAY PROJELERİ

 

Elimde Belediye Başkanı Süleyman Toyran’ın önümüzdeki beş yıl için hazırlayıp sözünü verdiği seçim projeleri var. Onlara bakıyorum…

İttifak adaylarının paylaştığı projeler yok. Onlar herhalde bu görevi büyüklerinden bekliyorlar. Mustafa Savaş kendi projelerini paylaştı. Çerçioğlu adına da ara sıra bazı şeyler paylaşılıyor. 

Bir tarafta bilgi var, birikim var, halkı ve yaşadığımız kenti tanıyıp önceliklerini tespit edebilmek var, diğer tarafta dayanaksız, tutarsız ve karşılıksız vaatler var. Sorulacak o kadar çok soru var ki, bunları sormazsak bu kentin insanlarına karşı görevimizi yapmamış oluruz.

***

Bu seçimler öncesinde Özlem Çerçioğlu tarafından hazırlanıp sunulan projeler demeti görmedim. Sanırım bu konuda bir açıklamaları da olmadı. Zaten geçen 2014 seçimleri öncesinde paylaştıkları projelerin de gerçekleşme oranı yüzde yirmi bile değilken yeni projelerle ortaya çıkmaları fazla inandırıcı olmazdı. Ara ara bir iki şey paylaşarak işi geçiştirmeye çalışıyorlar. Sanırım Özlem Hanım işi AYBA ile götürmeye çalışacak. 

Hiç olmazsa Levent Tuncel için birkaç proje hazırlasalardı iyi olurdu. Levent Beyin kendisinin de bir hazırlığı yokmuş. Bakın, benim bildiğim en az 6-7 yıldır böyle bir adaylık hedefi vardı. En azından birkaç projesi olmalıydı diye düşünüyorum.

***

Sosyal medyada Özlem Hanım adına paylaşılan projelerden biri 300 araçlık katlı otopark. Şimdi sormak isterim; neden 300 araç? Niye daha fazla veya daha az değil? Söke’nin ihtiyacı olan otopark sayısı bu mudur?

Bu otoparkı nereye yapacaksınız? Yer seçimi yapıldı mı? Yapıldıysa neye göre belirlendi? İlçe belediyesinden yer mi isteyeceksiniz?

Beş yıldır Büyükşehir belediye başkanıydınız. Niye bu projeyi hayata geçirmediniz? Elinizi tutan mı oldu? Ya da daha açık sorayım; siz yapmak istediniz de Süleyman Toyran mı engel oldu?

Bu konuda yetkiniz de, sorumluluğunuz da ve paranız da olduğu halde çözüm olarak tek yaptığınız caddeleri paralı otopark haline getirmek olmuştu.

Yani yapamadığınız veya yapmadığınız bir vaadi niye tekrardan ortaya atıyorsunuz?

***

Sayın Özlem Çerçioğlu adına sosyal medyada paylaşılan ikinci proje ise nikah ve konferans salonlarının bulunduğu bir kültür merkezi yapımı…

Aynı soruları tekrar sormak zorundayım; bu kültür merkezini nereye yapacaksınız? Bunun için ilçe belediyesinden hangi arsanın tapusunu isteyeceksiniz?

Bir de yüzme havuzu projesi var. Aslında üzülmem, ağlamam gerekiyor da, içimden gülmek geliyor. Siz beş yılda bunların birini bile yapamaz mıydınız?

***

Böyle baktığımız zaman bu vaatlerin pek de altının dolu olmadığını, öyle çok da düşünülerek hazırlanmış projeler olmadığını anlıyoruz.

Süleyman Toyran’ın seçim vaatlerine baktığımızda kocaman bir kitapçık hazırlamışlar. İçlerinde bir tane bile tutarsız, gereksiz ya da abartılı bir ifade görmedim. Paylaşılanlar Söke’nin öncelikli ihtiyaçları ve ilçe belediyelerinin sorumluluk alanında olan hizmetler. Belli ki bir emek harcanmış ve ortaya bu proje kitapçığı konmuş.

Küçük bir örnek vereyim; Kültür Merkezi Projesi Süleyman Toyran tarafından da hedeflenmiş. Ama Sayın Toyran bizim yukarıda sorduğumuz soruların cevaplarını da paylaşmış. Tarihi Efes Sineması kamulaştırılacak, restore edilip kültür merkezi olarak hizmete açılacak. Kamulaştırma kararı alınmış. Parası bile hazır…

Adaylardan gelen projeleri paylaşacağım.

 

Bu makale 573 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz