söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiGalip Kamiloğlu - BAŞKAN ADAYI'NA MEKTUP (1)


Galip Kamiloğlu

Emekli Eğitimci

e-mail: galipkamiloglu@gmail.com

 

BAŞKAN ADAYI’NA MEKTUP (1)

 

Sayın Başkan Adayı,

Ben sizden değilim, diğerlerinden de değilim,

Ben, başkan olduğunuzda Söke’yi kimlerle ve nasıl yöneteceğinizi, Söke’de yaşayan bizlerin yaşamını kolaylaştıracak, hani sık sık kullanılan söylemiyle ‘’projelerinizi’’ öğrenmek isteyen bir  seçmenim.

Seçim meydanlarında,sosyal medyada , televizyon programlarında adaylarca  çokça dillendirilen ve sizlerinde kullandığınız veya itiraz etmediğiniz. ’’Sosyal, katılımcı, halkçı, demokratik,’’ yerel yönetim anlayışınızı ve görüşlerinizi  bizimle paylaşmanızı istedim. 

Çünkü sosyal, katılımcı, demokratik ve halkçı belediyecilik anlayışının, klasik belediyecilik (köprü, park, yol, kanalizasyon yapma, çöpleri toplama vb.) anlayışından  farklı bazı özellikleri olsa gerek

Her ne kadar da, 31 Mart Yerel Seçimlerini yalnızca yerel seçim olarak kalmayacağı, ülkemizin geleceğinin yeniden şekillenmesinde de rol oynayacağı siyasetin ortak kanaati ise de, 

Ben ve benim gibi düşünen yüzlerce   Sökeli seçmen adına  yerel  yönetimle ilgili konularda sorularımla  görüşlerinizi öğrenmek istiyorum.

Örneğin, yapılacak işlere dair kararları  klasik belediyecilik anlayışıyla 28+3 = 31 kişilik belediye meclisi  ile mi ?  Yoksa halkçı , sosyal ve demokratik belediyecilik anlayışının gereği  yönetiminde halkın söz sahibi olacağı‘’ KENT MECLİSLERİ ‘’oluşturarak, yapılacak işlerle  ilgili  kararlar alınmadan önce ,mahalle sakinleri tarafından seçilmiş mahalle temsilcileri, tüm mahalle muhtarları ,belediye sınırları içerisinde örgütlü memur ve işçi sendikaların  temsilcileri, emekli sendikaları temsilcileri  , oda temsilcileri, yöre ve köy dernekleri temsilcileri, kültür sanat ve spor kuruluşları temsilcilerinin katılacağı toplantılarda tartışılarak ve tarafların görüşleri alındıktan sonra  karara bağlanarak uygulamayı düşünür müsünüz ?

Belediye başkanı olduğunuzda  belediyede, işçi veya memur statüsünde çalışan personelin ücret ve sosyal haklarını iş kolunda yetkili sendikalarla toplu iş sözleşmesiyle  belirlemeyi  düşünür müsünüz?

 Belediye başkanı olduğunuzda belediyede çalışan  kadrolu veya sözleşmeli statüsünde çalışan personele karşı  hiçte insani olmayan ,etiğe aykırı,düşmanca tutum   diye tanımlana bilecek mobbing uygulamalarına asla başvurmayacağınıza ve müsaade etmeyeceğinize söz verir misiniz?

Belediye Meclisi toplantılarını biz Sökelilerin takip etmesi için belediye internet sitesinden canlı olarak yayınlanmasını düşünür müsünüz?

Belediye bünyesinde  bulunan LİMA gibi  işletmelerin ve şirketlerin  kar amacı gözetmeden  çalışanlarına, biz Sökelilere, kentimize gelecek olan misafirlere daha  kaliteli ve ekonomik hizmet sunmalarını düşünüyor musunuz ? Projeniz var mı?

Sayın aday, bir sonraki yazımda (mektubumda)  Söke’de yaşayan biz kent sakinlerinin karşılaştığımız  sağlık, eğitim, ulaşım, beslenme, konut, sosyal yardımlar ve çevre sorunları ile ilgili sorularla sorunlarımıza yaklaşımınızı öğrenmeye çalışacağım. Başarılar dilerim.

 

Bu makale 326 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • Halil Güven (16/3/2019)
    AKLINIZA AĞZINIZA SAĞLIK CANIM KARDEŞİM...