söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSEÇİM MUHABBETLERİ


SEÇİM MUHABBETLERİ

 

Sön günlerin moda bir söylemi var:

“Biz yapıcı eleştiriye her zaman açığız. Eleştirmiş olmak için eleştirenlere kızıyoruz. Eleştiri yapıcı olduktan sonra niye kızalım ki?..”

Bu sözün manası nedir efendim?

Yapıcı eleştirmek ne demektir?

Eğer eleştirirken kullandığınız ifadeler nezaket sınırları içindeyse ve söyledikleriniz de gerçekleri anlatıyorsa daha başka ne gerekir ki?

Ama bu kardeşler için bu türlü eleştiriler yapıcı sayılmıyor. Onlara övgüler düzeceksiniz.  Her yaptıklarını beğenip alkışlayacaksınız. O zaman yapıcı eleştiri oluyor.

***

Bir gurup  da yapıcı eleştiriyi daha farklı tarif ediyorlar. Yanlışları ve kusurları söylerken doğruları ve çözüm yollarını da söyleyecekmişiz.  Ne güzel değil mi? 

Adama sorarlar o zaman; ben tarif edeceksem, sorunu ben tespit edip çözümü ben geliştireceksem sana ne gerek var?

Aslında siyaset de demokrasi de eleştiriye tahammüllü olmayı gerektirir. 

Eleştiren size hatalarınızı söyler, doğruları bulmak sizin görevinizdir. Bulamıyorsanız da gidersiniz, başkaları gelir.

***

Sökeli adaylar henüz ısınma turunda diye düşünüyorum. Cumhur İttifakı adayı Beliğ Azbazdar’ın henüz açıklanmış projeleri bile yok. Galiba hazırlayacak kimse de yok.

Millet İttifakı Adayı Levent Tuncel’in de projesi yok. Onlar bu işi efelerinin rüzgarıyla götürebileceklerini düşünüyor olmalı ama bu sefer efenin de işi zor.

***

Söke dışında bazı ilçelerde seçim çalışmaları iyice hızlanmış görünüyor. Germencik Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakının Efeler Belediye Başkan Adayı Ümmet Akın kendince çok önemli bir laf edip seçim vaadinde bulunmuş:

1 Nisan'da sizleri Belediyeye önce çay kahve içmeye ardından ise hep birlikte makam kapısını sökmeye davet ediyorum”

Şu lafın tutulacak bir yeri var mı?

Yani on binlerce seçmen Efeler Belediyesine gelip çay kahve içecekler ve sonra da Ümmet Bey ile birlikte kapıyı sökecekler.

Peki sonra ne olacak Sayın Başkan?

İşin ilginç tarafı Sayın Akın bu sözleri söyleyince hazır bulunan mahalle halkı kendisini alkışlamış. Demek ki onların da tek derdi kapıymış.

Halbuki hizmet erbabı oda kapısını sökse ne olur, sökmese ne olur? Önemli olan gönül kapılarını açık tutabilmektir. 

Ümmet Bey Germencik’te başkan olduğu zaman da kapı söktü mü bilmiyorum. Germencik gibi Efeler’le kıyaslandığında çok mütevazi sayılacak bir ilçede gerçekleştirdiği bir projesi oldu mu, onu da bilmiyorum.

Belediye Başkanlığı makamı hemşerilerle çay kahve içme makamı değildir. Galiba Sayın Akın’ın da çeyiz sandığında pek bir şeyler yok. Kapıyla pencereyle işi götürmeye çalışıyor.

 

Bu makale 601 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz