söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiVEFATININ 6.YILINDA M. KEMAL YILMAZ'I ANMAK


VEFATININ 6.YILINDA M. KEMAL YILMAZ’I ANMAK

 

Aydın eski Milletvekili eğitimci şair ve yazar M. Kemal Yılmaz aramızdan ayrılalı 6 koca yıl oldu. 1921 doğumlu olan M. Kemal Yılmaz 10 Mart 2013 günü 93 yaşında iken aramızdan elveda edip öbür âleme göç etti. Bir Cumhuriyet çocuğu idi.  Göç ederken gönüllerde derin izler bırakıp gitti. Allah rahmet eylesin ve mekânı cennet olsun…

Bugüne değin birçok insanlarla tanışma fırsatını buldum.  Bunların içinde makam sahibi olanlar vardı,  zengin olanlar vardı.  Şair ve yazarlar vardı. Ancak M. Kemal Yılmaz gibi sanatımıza, kültürümüze ve bu toplumun insanlarına değer veren, onları sevgiyle kucaklayan Sayın Yılmaz gibi olanları çok az gördüm. Tek kelime ile Anadolu’ya âşık ve de kültürümüze sevdalı bir alperendi. Adam gibi adamdı ve de babacandı. Özellikle maddi ve manevi açıdan her yöne yardımı olan bir insandı. Bir halk adamı idi, insana tepeden bakmıyordu. Bir yurtsever ve yardım severdi…

Ne zaman yolum Ankara’ya düşse Sayın Yılmaz’ı arar, onunla bir araya gelme imkânını bulurdum. Hiç bir zaman “Hocam, ben şimdi uçağa binip İstanbul’a gidiyorum veya Ankara’nın dışındayım “demiyordu. Söz yerinde ise insanı  baştan savmıyordu.

Yine öyle bir günde tarih 2002 yazı temmuzunda idi.  Ankara’ dayım. Sayın Yılmaz’ı telefonla aradım. Aynen şöyle dedi: “ Şairim, yarın seni Kızılay’da Zafer Çarşısının hemen yanında bekliyorum. Oraya gelince beni bir daha telefonla arayınız.  Sizleri öyleden sonra saat 13.30‘da bekleyeceğim “ demişti.  Sayın Yılmaz verdiği randevuya çok önem veren bir yapıya sahipti. Onun vermiş olduğu saatte göre kendimi hazırladım ve tam saat 13.00 sıralarında Kızılay’da Zafer Çarşısının yanında hazır oldum. Birazdan telefon açtım. “Şairim, Mehmet Aydın ve Nurettin Özdemirle yakın bir pastanedeyiz. Hemen geliyoruz “ dediler.  Az sonra geldiler.  Karşıdan gelen sarı bir taksiye binip doğrudan TBMM ‘ne gittik. Daha sonra şair Şinasi Özdenoğlu ve kızı Dr. Bilge Özdenoğlu ile birlikte yanımıza geldiler. Birlikte sohbet ettik, TBMM ‘de yemek yedik, bu arada eski Milli Eğitim Bakanlarımızdan şair Ali Naili Erdemle de bir araya geldik. Sanatımız ve şiirimiz üzerine konuştuk. Çaylarımızı içerken şiirler de okuduk.  Tabi ev sahibi M. Kemal Yılmaz’dı. Sayın Nurettin Özdemir” hesaplar benden olsun”  dediyse de sevgili Yılmaz Ağabeyim  “ sizler benim konuğumsunuz, ısrar etmenize gerek yok “ diyordu.   

Ne yazık ki şair, yazar Mehmet Aydın, şair Nurettin Özdemir, Eğitimci yazar M. Kemal Yılmaz ve şair Şinasi Özdenoğlu şimdi yok aramızda. Cümlesini rahmetle ve saygıyla anıyor, Sayın Şair Ali Naili Erdem’e sağlıklı ömürler diliyorum. Bunların hepsi sanatımızın,  kültürümüzün ve şiirimizin birer köşe taşları idiler. Eserleri ve anılarıyla gönüllerde yer aldılar.

Sözlerimi eski Aydın Milletvekili, eğitimci şair ve yazar sevgili ağabeyim M. Kemal Yılmaz’ın bir şiiriyle bağlamak istiyorum.

 

NEDEN OLMASIN

 

On binlerce ölmedik mi bir anda

Hiroşima’da, Erzincan’da…

O istemeye,

Bir gecede hemen gebe

Allı duvaklı toprak gelin,

Bir de bakmışsın yer yarılmış ortasından

Gök yırtılmış mavi mavi

Konuşmuş ayağın, elin.

 

Ne olmuşsa olmuş bir anda,

Niyet niyet, niye kısmet?

Aşk derken, ekmek derken

Aklına esmiş birden

Girivermiş koluna hanım hanımcık Hürriyet…

 

M. Kemal YILMAZ

(Varlık, 15 Haziran 1960 )

Umurlu Çiçekleri / Üç Demet Şiir,

M.K.YILMAZ3. baskı Aydın 2012 .s.1

 

Bu makale 279 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz