söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiBugün 8 Mart !


DİYETİSYEN DUYGU YILMAZ

 

Bugün 8 Mart !

 

Söz kalabalığıyla kutlanacak bir gün değil…
Koskoca bir tarihtir…

Savaş  sırasında gerek cephede, gerekse cephe gerisinde tüm gücü ile hizmet veren, sosyal , ekonomik ve siyasi konumları hepimiz için değerli olan fedakar kadınlarımıza ayırmak istiyorum.

Ulu Önderimize şükran borçluyuz.

Neden mi?

Cumhuriyetimizin ilanından itibaren Türk Kadınını  ikinci sınıf insan olma konumundan kurtardığı için…

Cumhuriyetin ilanı ile kadın hukukunda inkılap ihtiyacı konusundaki düşünceleri ile her alanda erkeklerle  eşit sosyal , siyasal ve hukuksal haklara sahip olma hakkını bize sunduğu için.

Peki günümüz Türkiye’sinde kadınlarımızın  bir çok  açıdan yaşamakta olduğu sorunlar olarak ;cinsiyet eşitliği,kadın cinayetleri,fiziksel ve cinsel şiddete maruz kalmaları, kadınların toplumsal sorunları neden arttı?

Ülkemiz açısından devlet koruması altında bulunan kadınlarımızın dahi katledilmesi karşısında neden susuyoruz?

Kuşkusuz ki, erkek tahakkümü ve şiddetine sessiz kalan kadın modeli Cumhuriyet Devrimi ile bağdaşmamaktadır. 

Cumhuriyet Devrimi;  kadınsız bir demokrasinin olamayacağı gerçeğinden hareketle, kadınları eşit yurttaş düzeyine getirmiş, koyduğu yasalar ve uygulamaları ile bu konuda ne kadar samimi ve kararlı olduğunu da göstermiştir.

Atatürk 3 Şubat 1923 tarihli konuşmasında “Özgürlük, eşit öğrenim olanakları ve erkeklerden farksız bir toplumsal statü” vaat etmiş ve kadınlarımız daha eski demokrasilere öncülük etmişler.

Şüphesiz ki, kadınlarımızın gerici yobazların fetvalarından öte , çağdaş eğitime ihtiyaçları vardır. Kadınlarımızın ve kız çocuklarımızın okuması en büyük temennimiz olduğunu unutmamak gerek.

Cumhuriyetçi devrimlerin kadınların eşitlik, özgürlük için yaktıkları meşalenin her zaman taşıyıcısı ve teminatı olacağı, kadını aşağılayan ve  kimliksizleştiren  gibi yaklaşımların karşısında duracağı gerçeği ile tüm kadınlarımızın 8 Mart “Emekçi Kadınlar Günü”nü kutlarım.

Kadın olmak güzel şey…

 

Bu makale 405 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz