söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSEÇİM ÖNCESİ KOBİLERE KREDİ


SEÇİM ÖNCESİ KOBİLERE KREDİ

 

Hükümet seçim öncesi hem KOBİ’lere hem konut sektörüne, hem de vatandaşa kredi paketleriyle duran ekonomiyi canlandırmaya çalışıyor. Bir yandan Ziraat Bankası İhtiyaç ve Konut Kredisi faizlerini düşürürken, diğer taraftan 17 Banka KOBİ’lere 25 milyar liralık kredi paketini geçtiğimiz hafta sonundan itibaren devreye aldı. Bir başka ifadeyle vatandaşı yeniden borçlandıracak. Bütün amaç duran iç talep ve üretimi harekete geçirmeye çalışıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, KOBİ’ler için KOBİ değer kredisi 1.yi devreye aldıklarını söyledi. Albayrak Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Hazine Garantili toplamda 25 milyar TL’lik yeni paketimiz hayırlı olsun. Destek olan 17 bankaya da teşekkür ediyoruz” dedi. Albayrak’ın Twitter mesajında yer alan bilgiye göre, sektör kredi olmaksızın 125 milyon TL’ye kadar sahip tüm KOBİ vasfına sahip işletmeler krediden yararlanabilecek. Kredi ve ciro faaliyet alanına göre azami 1,5 milyon TL verilebilecek. Krediler hazine destekli KGF kefaleti sağlanacak. 6 ay ana para ödemesiz toplam 36 ay vade yapılacak. Kredinin aylık faizi, yüzde 1.54, yıllık faizi yüzde 18.48 olacak. Türkiye Bankalar Birliğinden kredi ile ilgili yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi. “Birinci paketten kısa sürede yaklaşık 80269 KOBİ’nin toplam 25 milyar TL tutarında likitide imkanına sahip olmuştur. KOBİ değer kredisi, 2 yeni paketi hazırlanmıştır. Önümüzdeki haftadan itibaren kullanıma açılacak olan pakete 17 bankamız iştirak etmiştir. KOBİ değer kredisi 2 paketinden, sektör kısıtı olmaksızın 125 milyon TL’ye kadar cirosu olan KOBİ niteliğine sahip işletmeler faydalanabilecektir. Bu arada Ziraat Bankası da konut ve ihtiyaç kredilerinin de faiz indirimine gitti. Banka konut kredisi ve ihtiyaç kredisi faizini indirime gitti. Banka konut krizi faizini 120 aya kadar yüzde 1.28’e, ihtiyaç kredi faizinin ise 60 aya kadar yüzde 53’e indirdi.
Üretimde gerileme ithalatta da düşüş aylardır devam ediyor. Yıllandırılmış ithalat, 1,5 yıl önceki düzeye indi. Türkiye özellikle sanayi üretiminde giderek daha az üreten bir ülke konumuna geldi. TUİK’in verilerine göre ithalattaki gerileme bu yıl da sürüyor. Geçen yıl ocak ayında 21.5 milyar dolar olan ithalat bu yıl 15.7 milyar dolara indi. Yüzde 27’yi aşan bir gerileme var. Temel gruplara baktığımızda geçen yıl ocak ayında 16.7 milyar dolar olan hammadde ithalatı da bu yıl 1.3 milyar dolara inmiş. Yatırım malı, hammadde ve tüketim malları ithalatındaki bu düşüş, iç talepte üretim düşüşünün ve bağlı olarak negatif büyümenin en tipik göstergelerinin başında geliyor.
Ocak ayı itibariyle yıllık ithalat 217,2 milyar dolara indi. Ekonomideki daralma nedeni ile enerji kullanımı da düştü. Dolayısıyla Türkiye’nin toplam petrol ithalatı geçen yıl aralıkta, bir önceki yılın aynı ayına göre, yüzde 10.35 azalışla 3 milyon 186 bin tona geriledi. Kriz zenginleri de vurdu. Forbes’in “en zengin 100 Türk” listesindeki 119 kişiden 108inin serveti azaldı. Toplam servet geçen yıla göre 21,5 milyar dolar düştü. Geçen yıl 40’a ulaşan milyarder sayısı ise 11 kişi azalarak 29a geriledi. Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak, 3.8 milyar dolarlık servetiyle Forbes’in en zengin 100 Türk listesinde birinci sırada yer aldı. 1993 yılında Rusya St. Petersburgta müteahhitlik şirketi olan Malatyalı iş adamı Erman Ilıcak tarafından kurulan Rönesans Holding Rusya’nın en büyük ikinci müteahhitlik şirketidir. Bu sıralama dünya çapında 37 iken, Avrupa’da 10uncudur. Forbes Türkiye bu yıl 14. Kez hazırladığı en zengin 100 türk listesini açıkladı. 119 kişiden oluşan Forbes 100’ün toplam serveti, 99,9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Geçen yıl 40’a ulaşan milyarder sayısı ise 11 kişi azalarak 29 olarak kayıtlara geçti. Listelerde yer alan dolar milyarderleri Forbes Amerika tarafından gelecek hafta açıklanacak. Global milyarderler listesinde yer alacaklar son 5 yılın en zengini Yıldız Holding ve Godiva Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker ise 3.7 milyar dolarlık servetiyle 2. sıraya geriledi. 3.lüğü 2.1 milyar dolarlık servetiyle Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin ve Biyoteknoloji şirketi Samumed’in kurucusu Osman Kibar paylaştı. Bu yıl 11 isim Forbes 100’de ilk kez yer aldı. Daha önceki yıllarda listeden düşen üç isim bu yıl geri döndü. Toplam servetten 6,1 milyar dolar pay alan bu isimler arasında geçen yıl hayatını kaybeden Enka İnşaat ve Sanayi AŞ Kurucusu Onursal Başkanı Şarık Tara ve Erdoğan Demirören’in varisleriyle 2016’da hayatını kaybeden Mustafa Koç’un iki kızı da yer alıyor. Koç Holding’in patronu Rahmi Koç ise 1,9 milyar dolar servetiyle 7. Sırada yer alıyor.

 

Bu makale 291 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz