söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiEMANETÇİLİK VE HIRSA BAĞIMLILIK…


MUZAFFER İŞLEKEL 

 

EMANETÇİLİK VE HIRSA BAĞIMLILIK…

 

İnsan yaşamında emanetçilik olarak bilinen duruşun en büyük servet olduğunu düşünüyorum. Emanetçi olan insanlar güler yüzlü, kendisiyle barışık, itimatlı, inançlı özelliğe sahip, reklamı sevmeyen meziyetli insanlardır.

Halkın bu saygı, sevgi ve güvenini kazanan muteber kişilere, nakit ve mal olarak olarak bıraktığımız emanetlerimizi hangi tarihte ve zamanda almaya gittiğimizde emanetimizi aldığı gibi noksanınız var ise yardımcı olacaklarını söylediklerini hep duydum. Hiç bir karşılık beklemeden kendilerinin ve insanlık göreviymiş gibi duran büyüklerimi saygıyla, selamlar, rahmetler diliyorum.

Bizler inançlı insanlar olarak kul hakkını hiç aklımızdan çıkarmamalıyız.

Mihenk taşı hassaslığı içerisinde çeşmenin başında, suyu dağıtan kişi isen, herkese aynı büyüklükte tas ile dağıtmaya özen göstermek mecburiyetindeyiz.

Yukarıda anlatmaya çalıştığım güven ve emanetçiliği, şeytani düşüncelerle itimat potasına giren insanlarla alış - veriş, ticaret yaparken muhakkak bir bilene danışmalıyız.

Basında okuyoruz, televizyonda izliyoruz; (İstisnalar hariç)…

Deniz manzaralı, en son sistemle yapılmış ve yapmakta olduğumuz daireler satışa sunulmuştur. Şu tarih son gün.

Gümrükten mal kaçırır gibi daire sahibi olma heyecanı ile proje üzerinden daireyi alıp paranızı yatırıyorsunuz. Sevinç ve mutluluk son haddinde.

Birincisi inşaat hala başlamamış veyahut temeli atılmış vaziyette.

Projeden anlamıyorsun, inşaat temellerini bilmiyorsun. Hemen tapu dendiğinde binanın oturduğu arsanın dairene düşen arsanın tapusunu aldığına sevinme, bir bakıyorsun aynı numaralı bölümü 2 hatta 3 kişiye satılmış.

Daireniz bitmiş göçüyorsunuz su ve elektrik aboneniz yok. Çünkü şantiye suyunu ve elektriğini kullanıyorsunuz diğer daireler bitmemiş.

Peki tapu ne zaman?

Bütün bloklar bitecek, cins tayini yapılacak, ondan sonra sabır ve sinir kaldıysa… Tapunu alacak aboneliklerini yaptıracaksın.

***

Emanetçi müteahhit arkadaş, yapma, ayıp oluyor. Dişinden tırnağından artırıp bir yuva sahibi olmak isteyen vatandaşa, emekliye yapılan bu çirkin haraket doğru mu? İnsanlığa sığar mı? Bu çirkin haraket sana yapılsa ne yaparsın?

Sermayen yoksa bu işin ehli değilsen, dağın taşıyla, dağın kuşunu vurma düşüncesi ile ne kadar insanın hayatını kararttığını biliyor musunun? 

Kendi değer yargılarını berbat ettiğin gibi insanların birbirlerine olan itimatını ve güven duygularını zedeleme.

***

Adam hokkabaz, mal mülk sahibi dünyada, yapmadığı madrabazlık yok, hırsının verdiği bir güçle eline geçirdiği define planıyla atını alır çöl yoluna düşer.

Günlerce dolaşır, atı ölür, kendisi perişan kumların üzerinde debelenirken susuzluktan son demlerini yaşarken eliyle bilmeyerek karıştırdığı çöl kumundan aradığı çil çil altınlar çıkar.

Der ki;

Ne olur hepiniz birer damla su olsaydınız… Ve orada gözlerini kapar… Can verir.

Peki şimdi;

Yalancılıkla aldatmakla hırsça o insanların haklarını aldatarak elde ettiğin mallar ne olacak?

***

Bir makalede okumuştum;

“Helal yoldan sahiplendiğimiz malların emanetçisi olduğumuz gibi inançlı bir insan olarak da canımızın da emanetçisi olduğumuzu aklımızdan çıkarmayalım.”

Saygılarımla.

 

 

 

Bu makale 438 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz