söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiGÜZİDE TARANOĞLU İÇİN NELER DEDİLER, NELER YAZDILAR / ( 5 )


GÜZİDE TARANOĞLU İÇİN NELER DEDİLER, NELER YAZDILAR / ( 5 )

 

… Edebiyatımızda  kadın şairlerimiz sayılacak kadar azdır. Günümüz ozanları içinde GÜZİDE TARANOĞLU her yönüyle güçlü bayan ozanımızdır.  Taranoğlu değişlerinde yurdu şehir şehir dile getirmek suretiyle milli duygularının içtenliğini belirtiyor. Gerçekten memleketçi bir ruha sahip olan ozan,  birbirlerinden güzel deyişlerinin sonunda da düşün yayınına yer veren süzme sözler de vardır. Ozanımızı sadece duygu dünyasını değil, düşün evrenini de dile getirmesini biliyor. Her yönüyle olgun ve başarılı bir ozan  olan bu güzide ozanımızı kutlarım.

Vehbi Cem AŞKUN

Şair, Yazar, Eleştirmen

Hizmet Gazetesi 06.10.1967 

 

… Güçlü, ülkücü duygu zenginliği ile dostlar  ve sanat için  çarpan kalbinizin ürünü olan GÜLPANAR’ımıza (dergimize) gürlük  dilerim. Uzun ömürlü olsun. Hizmeti sürekli ve büyük sanatçılar yetişmesine hizmeti bol olsun. Gülpınar dergisi içinde sevdiklerimi güçlü isimli arkadaşlarımı gördüm. Bu bakıma ayrıca büyük bir kıvanç verdi. Çalışmalarınızın sürekli sürekli ve yürekli olmasını diliyorum.   

İbrahim MİNNETOĞLU

Şair, Yazar, Yayıncı 3.5.976

 

Alev alev tutuşan bir dünyamız var.  Şiir gelmiş ruhumuza konmuş, Dikkat edin ki kaçmasın o kuş. Dalda çiçek,  gülde renk renk baharımız var. Duygularınızda başka bir hız var.

Mehmet SALİHOĞLU

Şair. Yazar,23 /3/ 968

 

… Sanatçı Güzide Taranoğlu,  herk bulunduğu yerde   yöresini aydınlatan  bir ışık  hastaların, yoksulların  yardımına koşan  bir imdadı sıhhiye, bir yardımsever, haksızlıklara  karşı koyan bir koruyucu  olmuştur. Benim size sunabileceğim uçsuz bucaksız denizden bir damladır Güzide Taranoğlu.

Ahmet Tufan ŞENTÜRK

Şair-Yazar

 

… Esasen Taranoğlu çifti  sanat için can verircesine  tutkunluk içindedir. Yani sanat için yapmayacakları yok bir bakıma. Güzide Taranoğlu’ nun sanat dünyasının büyüklüğünü ortaya koyuyor. İçten duyduğunu şiirleriyle ortaya koyuyor ve anlatıyor. Kalıcılığı yönünden tartışma götürmeyen görüşlerin hemen hepsi bir anlamda aynı niteliği taşıyor. Taranoğlunun iç dünyasında olup bitenler elbette söylemek istediklerimizden ibaret değildir.

Prof. Dr. İsa KAYACAN  

Şair, Yazar, Gündem Gazetesi, 2/12/  978

 

… Başkentteki  şairleri yaptığı toplantılarda bir araya getiren ve sürdürülmekte olan sohbet toplantılarımızın kapısını açan seçkin  şaire  Sayın Güzide Taranoğlu ve sayın eşi Dr. Bilal Taranroğlu’na  bu kadirşinaslıklarından   dolayı  şükranlarımızı ifade etmek isteriz.

Abdullah SATOĞLU

Şair, Yazar, Editör, Hür Anadolu Gazetesi, 20.11.974

 

… Dostluk, iyimserlik ve insanlık  sevgisiyle dopdolu olan  Sayın Güzide Taranoğlu’yu duymayan, tanımayan yoktur sanırım. Örneğin MARDİN, ili KIZILTEPE ilçesine bağlı SANCARLI ve ULUKÖYLÜ çocukların dillerinde bile GÜZİDE TARANOĞLU Ana, bir GÜZİDE Abla vardır. 1970 lerdea bu köylerde öğretmenlik yaptığım günlerde okulumuzu “Kardeş Okul”  olarak seçmiş ve birçok yardımlarda bulunmuştu. Onun bu iyiliği hiçbir zaman unutulmaz…Güzide Taranoğlu tüm insanları seven bir kadın şairimizdir. Tam şiirlerinde  sevgiyi,, saygıyı , temizlik ve hoşnutluğu bir baharın içtenliği içinde  işler.  Onun için en güzel söz: DOSTLUKTUR. Sevgili Güzide Taranoğlu anamıza Teşekkür eder,  nice başarılı mutlu yarınlara erişmesini dileriz.

Abdülkadir GÜLER

Hür Anadolu Gazetesi 26 /6 / 975 Ankara

 

… Mutlulukların şairidir Taranoğlu.  Hep aydınlık ve ışıklı dizelerden seslenir bize. Güzide Taranoğlu tabiat güzelliklerin şairesindir. O şiirlerinde tabiat ile insanın sentezine varan dizelerde konuşur. İnsanın tabiatla bütünleşmesini verir bize. O bir sevgi ve barış şairidir. Mutluluk çiçeklerinin boy attığı nice mevsimlere nice güzel günlere dileklerimizle noktalayalım yazımızı.  (1)

Yaşar Faruk İNAL  

Yeni Adam Dergisi 12,8.975

 

1-  Kaynak: Gülpınar Aylık Fikir, Edebiyat ve Şiir Dergisi,  Enver Tunçalp, Yıl: 4, Sayı: 45, Ocak 1980 Ankara

 

Bu makale 269 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz