GÜZİDE TARANOĞLU İÇİN NELER DEDİLER, NELER YAZDILAR? (4)


GÜZİDE TARANOĞLU İÇİN NELER DEDİLER, NELER YAZDILAR? (4)

 

Silahlı kuvvetlerimizden şair ve yazar Emekli Tank Albay Enver Tunçalp Güzide Gülpınar Taranoğlu hakkında kimler neler yazdılar ve neler söylediler?  Bunları araştırıp yazarak Gülpınar Dergisinde yayımlandı. Bende bunlardan bir kaçını alıntı yaparak sizlerle paylaşmak istiyor ve tekrar rahmetle ve saygıyla anmak istiyorum. 

 

… Sanat ve asaletindeki güzelliği  ile güzel bayramlar  müjdeleyen SULTAN ŞAİRE. Edebi, içtimai ve ta biatiyle fahri meşgaleler arasında mektubuma cevap vermek suretiyle gösterdiğiniz asaletin hayranıyım. Bu vesile ile kıymetli meslektaşım Güzide Hanımefendiye hürmetlerimi sunar ve Taranoğlu ailesine daimi sadetler dilerim.

Faruk Nafiz ÇAMLIBEL

1969 – İstanbul

 

… Güzide Taranoğlu eskilerin ismiyle  müsemma dedikleri  insanlardan biri. (İsmiyle müsemma) yani sıradan bir hanım, sıradan bir şair değil. Adının manasını şahsiyetinde taşıyan “seçkin” bir hanımefendi. O duyar yazar, duymadığını yazmaz. Kendi tatlı iyimserliği de bundan ötürü boy bol ve pırıl pırıl mısralarında gülümser. Güzide kızıma  ömür boyu sağlıklar, başarılar, mutluluklar dilerim.

Halide Nusret ZORLUTUNA

Şair, yazar, romancı    

 

… Çok düşünülmüş, çok emek verilmiş okuyucularınız üzerinde de olumlu etkiler yapacak bu güzel eserinizle herk zaman övünebilirsiniz. Bu büyük bir sanat eseri olduğu kadar yüksek zevkinizin de örneği şeklinde değerlendirebilir. Sizi bir kere daha candan tebrik eder, güzel ve değerli eserinizin uzun ömürlü olmasını dilerim.

Dr. Faruk BAYÜLKEM

5,5. 1976 Bakırköy Hastanesi Baştabibi- İstanbul

 

… Dostluk, barış, doğa ve insan sevgisinin tümünü benliğinde toplamış olan güzide insanlardan biridir Sayın GÜZİDE  TARANOĞLU. Bir kez olsun yüzünü asık olduğunu gören var mıdır bilmiyoruz? Amma içi kan ağlar olsa bile dostlarının yüzüne daima gülerek bakmaktadır. Mükemmel dizelerin yer aldığı şiir kitaplarına sahiptir. Sürekli dostluk ve mutluluk tem’i üzerinde durur sanatçımız. Şairin başarılarını izlemek için eserlerini görmek gerekir. Değerli şaire Güzide Taranoğlu’nu bu güzel eserlerinden dolayı kutluyorum.

İrfan Ünver NASRATTINOĞLU

Yazar, Eleştirmen, Folklorcu – Ankara

 

… Güzide Taranoğlu’nun  şiirleri için içten geldiği gibi  s öylenmiş – ne duymuşsa  onu yazmış. İnsana haz vermesi buradan ileri geliyor. Sayın Güzide Taranoğlu mükemmel bir ev hanımıdır. Sosyal işlere yer vermiştir yaşamında.  Okuyucular şairin kitaplarından edinebilseler, Sayın Taranoğlu’nu daha yakından tanımış olurlar ve şiirlerini en az benim kadar severler

Halil SOYUER

Şair- Gazeteci- Medeniyet Gazetesi 9 -12-1967

 

… Gülpınar  dergisini  şahsiyetinizde kutlamak arzusunu duydum. Dergi kapağından tutunuz da yazılarının dizilişine, taşıdığı idealist fikir yapısına kadar her yönü ile güzel bir başarıdır. Saygılar sunarım, en dost ve halis dileklerle.

Prof. Dr. Abdülkadir KARAHAN

 

…Sayın Güzide Taranoğlu’nun özel yaşantısını sanat yönünü anlatmak kanımca satırlara  sığmaz.  Ben sadece ve özetle şunu belirtmek istiyorum.  Sanat dünyamızın bu hanımefendi sanatçısı yılda birkaç kez evinde düzenlediği sanat toplantılarında sanata ve sanatçıya ne derece önem verdiğini açıkça gösteriyor. Ve işin en önemli yanı, yoğun çalışma ortamında iki sanatçının bir araya gelemediği günümüzde G.TARANOĞLU birbirlerini seven tüm sanatçıları sımsıcak dünyasına alabiliyor. Sanat tarihine geçecek anıları yıllarca silinmeyecek saatler yaşatıyor. (02 Kasım 1974 tarihinde düzenlediği Arif Nihat ASYA’ nın gecesi gibi ) Öyle sanıyorum ki günümüzde bu davranışın önemini ve değerini bütün sanatçı dostlar takdir ediyordur.

Necdet BULUZ

Gazeteci ve Hikâyeci – Ankara

 

… Gülpınar’ın ilk sayısını lütfettiğiniz için çok teşekkür ederim. Uzun süredir aradığım bir demet gibi geldi. Başarınızı gönülden kutlarım. Dileğim Gülpınar dergisinin  uzun ömürlü  olması ilk sayıdan erişilmiş olan doyurucu muhtevanın korunmasıdır. Başarı dileklerimle saygılar sunarım.

Prof. Dr. Rauf R. DENKTAŞ

Kıbrıs Türk Federe Devleti Başkanı, 9.5.1976  

 

… Güzide şiirleriyle kalplerimizde yer alan GÜZİDE TARANOĞLU, kısa zamanda  edebiyatımıza mal olmuş değerli bir  kadın şairimiz  ve gazetecimizdir.  O, yazı türünün çeşitli alanlarında kalem oynatmış bugüne dek başarıdan başarıya koşmuştur. O, halen ilk yazıya başladığı andaki heyecanı yaşamakta ve sanatı kutsal bir mabut gibi kalbinde taşımaktadır. G. Taranoğlu’nda heyecanını yıllar geçse bile kaybetmeyecek kadar sanat membaı vardır.

 

Ferit Ragıp TUNCOR

Yazar, Şair, Eleştirmen – İstanbul

 …. Pınarımızın  daima berrak olarak  akmasını dileyerek sevgilerimizi ve saygılarımı tekrarlarım efendim.

Orhan Şaik GÖKYAY

 

Bu makale 520 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz