söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiGÜZİDE TARANOĞLU VE BİR ANIM (2)


GÜZİDE TARANOĞLU VE BİR ANIM (2)

 

Güzide Taranoğlu’ndan söz ederken bir anımdan da söz etmek istiyorum. Dedim ya Şair Güzide Taranoğlu’nun Ankara ‘da çok zengin bir kültür çevresi vardı. Değerli eşi Dr. Bilal Taranoğlu ‘da her zaman maddi ve manevi açıdan hep yanında olurdu.  Zaman zaman Ankara Çankaya’daki evlerinde sanat ve kültür etkinlikleri düzenler ve sanatçı dostlarını davet ederdi.  İşte böyle bir etkinlikte bulunmak bana da kısmet oldu.

Tarih 2 kasım 1974. O yıllarda ben de Mardin ili, Kızıltepe ilçesinin bir dağ köyünde çiçeği burnunda heyecan dolu dolu bir öğretmenim.  O yıllarda Ankara’da yayımlanan Hisar, Gülpınar, Karınca dergisini de izliyorum. Yine o yıllarda Ankara’da yayımlanan yerel gazetelerin sanat ve kültür sayfalarında ulaşabiliyor, şiir ve yazılarım çıkıyordu.  Örneğin bu gazetelerden Başkent, Hür Anadolu, Bugün, Tasvir, Yeni Tanin ve Memleket gibi gazetelere hiç yabancı değildim.  Benim de birçok sanatçı dostlarım vardı.

Bir gün Ankara’dan Güzide Taranoğlu bana ufak bir posta kartı göndermişlerdi.  Bu posta kartında aynen şunlar yazılı idi:  “  Sevgili oğlum Abdülkadir Güler, 2 Kasım 1974 günü Ankara’da evimizde ünlü bayrak şairimiz Arif Nihat ASYA onuruna bir şiir etkinliğini yapacağım. Bu etkinlikte senin de aramızda bulunmanızı istiyorum” diyordu.  Bunun üzerine hemen ilgililerden (İlköğretim Müdürlüğü’nden)  beş gün izin aldım ve anılan tarihte Ankara’da hazır bulundum. Zaten Ankara’da Kayın pederlerim ve baldızlarım vardı. Onları da bu vesile ile ziyaret ettim… Bu bakımımdan da otele filan gitmiyordum. Ben Mardin Kızıltepe köylerinde öğretmenlik yaptığım günlerde İstanbul olsun, Ankara olsun sanat ve kültür çevrelerinden birçok  yayın organı bana geliyordu. İstanbul’da Nurettin Topçu’nun Hareket dergisi,  Tahijr Kutsi Makal’ın Tarla Dergisi, Yaşar Nabi Nayır’ın Varlık Dergisi Nuşin Kavukçuoğlu‘nun Eflatun dergisi bana geliyordu.  Ankara’da ise Mehmet Çınarlı’nın Hisar, Halil Soyuer’den Çaba,  Feyzi Halıcı’dan Çağrı dergisi, gazeteci Necdet Buluz’dan, İrfan Ünver’den  Hür Anadolu, Başkent, İsa Kayacan’dan  İlkan San’dan Memleket, Bugün, Tasvir ve Yeni Tanin gazeteleri  geliyordu. Yeri gelmişken beni yalnız bırakmayan bu saygıdeğer arkadaşlarıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bunların içinden İrfan Ünver Nasrattınoğlu, Necdet Buluz, İsa Kayacan ve İlkan San’dan hemen hemen her iki, üç günde bir bana postaları dergi ve gazeteleri geliyordu.       

Şimdi 2 Kasım 1974 şiir gecesine dönüyorum. Aradan 45 yıl gibi bir zaman geçti.  O günlerde doğup büyüyenler şimdilerde torun torba sahibi oldular. Yarım asır gibi bir zaman dilimi içinde neler geldi, geçti.  Ancak bu tarihi günü hiç unutmadım…

Kimler vardı bu kutlu ve mutlu gecede:  Hemen aklıma gelenleri yazıyorum: Ev sahibi Güzide Taranoğlu ve eşi Dr. Bilal TARANOĞLU, Şair Arif Nihat ASYA, Mehmet ÇINARLI, İlhan GEÇER, Halide Nusret ZORLUTUNA, (Halide N. Zorlutuna’nın kızı) Emine Işınsu ÖKSÜZ, Abdullah SATOĞLU, İrfan Ünver NASRATTINOĞLU, Yaşar Faruk İNAL, Osman ATTİLA, Sabahattin ÇANKAYA, Emekli Tank Albay  Enver TUNÇALP, Coşkun ERTEPINAR, Hüseyin YURDABAK, Ayhan İNAL,  Kerim  Aydın  ERDEM,  H. Fethi GÖZLER,  Şahinkaya DİL, Fügen TOPSEVEER, Sami ATEŞ, Prof.Dr. İsa KAYACAN,  Enver TUNÇALP, Yahya AKENGİN,  Gazeteci Necdet BULUZ, Ahmet Nedir CANER, Sadık Necati Ok,Ahmet Tufan ŞENTÜRK, bunlar katılanlardan bazıları idi… O gece A. Nihat ASYA onuruna şiirler okundu ve hatıralar anlatıldı. Bir ara Hisar dergisinin sahibi Mehmet ÇINARLI aynen şöyle dedi:” Arkadaşlar böyle geceleri hazırlamak elbette kolay değildir. Şiir gecesi hem de yemekli idi, 

 

Yazımız  devam edecek >>>

 

Bu makale 336 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz