söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiBİR GÜZİDE TARANOĞLU VARDI (1)


BİR GÜZİDE TARANOĞLU VARDI (1)

 

Ankara’da bir Güzide Gülpınar Taranoğlu vardı 28 Ocak 1922 doğumlu idi.  28 Ocak Güzide Taranoğlu’nun Doğum Günü idi.  Böyle günlerde muhterem eşi ve hayat arkadaşı Dr. Bilal Taranoğlu onu hiç bir zaman yalnız bırakmaz ve her 28 Ocak’ta onun bu Doğum Günü’nü kutlar ve ona uygun törenler yapardı. Ben de böyle bir günde Güzide Taranoğlu‘yu biraz olsun anmak istiyorum.  

Güzide Taranoğlu 30 Aralık 2013 ‘de Ankara’da aramızdan ayrıldı. 2 Ocak 2014 ‘te yine Ankara’da dualarla toprağa verildi.

Güzide Taranoğlu, benim manevi annemdi. Onu sanat ve kültür coğrafyasında 1965’ten bu yana tanımaya başladım. Ankara’ya ne zaman gider onu evlerinde mutlaka ziyaret eder ve ellerinden öperdim. O da beni bir öz evladı gibi seviyordu. Bu dostluğumuz onun ölümüne kadar devam etti…

Ankara’da yaklaşık 35 yıl bir zaman dilimi içinde Gülpınar Dergisini yaşattı. Değerli eşi eski Ordu Milletvekili Dr. Bilal Taranoğlu’nun ölümünden sonra (20 Nisan 2005 ) bu dergi bir daha çıkmadı. Bu derginin devamlı yazar ve şairlerinden Abdullah Satoğlu, Halil Soyuer,  Enver Tunçalp, İbrahim Agah Çubukçu,  Prof. Dr. İrfan Ünver Nasrattınoğlu, H. Fethi Gözler, Ahmet Abdülbaki Arslan, Kemal, Prof. Dr. İsa Kayacan,  Enver Tunçalp, Ahmet Tufan Şentürk, Mustafa Ceylan,  Muhsin Durucan  ve bu satırların yazarı Abdülkadir Güler,  Ünal Şöhret Dirlik, R. Mithat Yılmaz,  Rabia Gölbaşı ve Gürünlü Âşık Gülhani gibi isimler yer alıyordu. Güzide Taranoğlu bu derginin sayfaları ardasında yüzlerce şair ve yazarlara kucak açmıştı. 

Güzide Taranoğlu aynı zamanda şiirleri birçok tanınmış bestekarlar tarafından da bestelenmişti.  Örneğin Türkiye radyolarında zevk le dinlenen  “ Tadı Yok Sensiz Geçen/ Ne Baharın Ne Yazın', 'Kanımda Kıvılcım, Canımda Ateş' gibi sevilen şarkıları yazan Taranoğlu'nun şiirleri, Muzaffer İlkar, Alaeddin Yavaşça, Erol Sayan, Osman Babuşcu ve Erol Evgin gibi ünlü bestekârlar ve sanatçılar tarafından bestelenmiştir. Şairin çok sayıda şiir kitabı yayınlanmıştır.

Eserlerinden bazıları:  Merhaba Dostum/ şiir (1967), Mutlu Acı  / Şiirler (1968), Tozpembe / Şiirler (1969),  İnsanlar Mutlu Yaşasın / Şiirler (1972),  ve Mutluluk Çiçek Açtı / (1975), Özdeyişlerim (1976),Umutlar Canda Çiçek ( 1984),Selamlarım  / Denemeler (1976)  gibi kitapları vardır. 

Vefatının 6. Yılında saygıyla ve rahmetle anıyor, mekânı cennet olsun diyorum. Sözlerimi bir şiiriyle bağlamak istiyorum:

 

KADINLAR ve MEYVALAR

 

Kadın var ham ayvadır boğazına takılır

Kadın var nar tanesi avuç avuç yutulur

Kadın var ekşi erik zor yenir, buruk buruk

Kadın var salkım üzüm yersin olsa da koruk

Kadın var kayısının hamı gibi zor yenir

Kadın var tatlı olgun şekerpareymiş denir

Kadın var karpuz gibi ancak tatlıysa yenir

Kadın var ki muz gibi yedikçe lezzet verir

Kadın var çam fıstığı kırmasından bıkarsın

Kadın var portakaldır dilim dilim yutarsın

Kadın var kiraz gibi  tatsız fazlası zarar

Kadın var vişne gibi türlü işlere yarar

Kadın var yiyemezsin onu ham armut gibi

Kadın var bayılırsın siyah beyaz dut gibi

Kadın var kavun gibi seçip almak gerekir

Kadın var ceviz gibi kuru yenir, yaş yenir

Hakikatten de kadın tıpkı meyva gibidir

Hepsi kendine göre lezzetiyle yenilir

Gerçi meyva  meyvadır  hepsi de yenir amma

Kimi zevkle yenirken kimi de zorla yenir.

 Güzide Gülpınar TARANOĞ Gülpınar Aylık Fikir, Sanat ve Şiir Dergisi, Sayı; 329,  Eylül 2003


Yazımız devam  edecek...

 

Bu makale 435 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz