söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiEFEMİZ SONUNDA BİR AÇILIŞ YAPTI


EFEMİZ SONUNDA BİR AÇILIŞ YAPTI

 

Beş yıldır Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı olan Sayın Çerçioğlu şöyle yüz ağartacak, “işte efemizin eseri” dedirtecek bir hizmet gerçekleştirip de dillere destan bir açılış yapamamıştı. Başka ilçelerde böyle açılış haberleri duyardık da pek inanamazdık. Öyle ya, oralarda hizmet üreten başkan burada niye üretmesin?..

Kim bilir, galiba biraz da kıskanır, o ilçelere karşı hasetlik duygularımız kabarırdı.

Yapılan eserler aman aman şeyler değildi elbette. O minik ilçelerin ölçeğine göre düşünülmüş işlerdi ama, açılışlar o kadar görkemli oluyordu ki yapılana pek de bakan olmuyordu.

***

Sonunda biz de muradımıza erdik. Efemiz Söke’de de anlı şanlı bir açılış gerçekleştirdi. Sonunda Söke’de hem büyükşehir, hem de ilçe belediye başkan adayları için seçim bürosu açılışı yapıldı. Anlatılanlara göre kalabalıktan iğne atılsa yere düşmezdi. En az üç yüz kişi toplanmışlar, bu büyük eserin açılışını gözyaşları içinde izleyip Efeye hayır dualar etmişler.

Efe de eseriyle haklı olarak gurur duyuyor, yanında tatlı tatlı gülümseyen ilçe belediye başkan adayıyla birlikte pozlar veriyormuş.

Anladığım kadarıyla bu bir başlangıç efendim. Hizmetlerin arkası da gelecek inşallah.

Burada can sıkan tek olay birkaç boşboğazın ettiği laflar olmuş. Hani İstasyon Caddesi’nin içler acıtan hali de ortadaydı ya, birileri çıkıp “beş senede şu caddeyi bari yapaydın” gibisinden laflar etmişler. Ayıp elbette. İnsan hiç efesine öyle laflar eder mi? Efemiz bizi özleyip gelmiş, bir caddenin lafı mı olur? Yarın iki lokma döktürüp bir de pilav pişirtti mi bu söylediklerinizden utanırsınız.

***

Bizim buralarda ünlü bir söz vardır; “efeyi efe yapan kızanlarıdır” derler. Galiba efemiz şu aralar kızanlardan pek de memnun değilmiş. Efelerini anlayıp onun isteklerini karşılamakta beceriksiz davranıyorlarmış.

Efemiz açılışta şöyle hatırı sayılır bir kalabalık istemiş. Aslında bu isteği yerine getirmek zor olmamalıydı, ama başaramamışlar. Bir türlü istenen kalabalık toplanamamış. Sökeliler bu muhteşem açılışa gerekli duyarlılığı göstermemişler.  Herkes işine gücüne, pazarına devam etmiş. Hatta sırf kalabalık toplansın diye fazladan turlar atılıp açılış saati defalarca ertelenmesine rağmen istenen kalabalık bir türlü sağlanamamış 

İnsan bu durumlarda endişe ediyor. Şimdi efe kızsa, küsse, haksız mı olur? Sonra bir de diyoruz ki; “bu efe de çok çabuk küsüyor ve kolayına barışmıyor.” Ama haklı işte. Bizi deyip Aydın’dan Söke’ye gelmiş, bizimkiler oralı bile olmamış.

Gel de küsme…

Bazıları da yüksek sesle sızlanıp şikayetler etmişler.

“Çarşamba günü bu zulüm yapılır mı?..”

“Yolu kapatmışlar, millet pazara nereden gidecek?..”

“Bunlar kendilerinden başkasını düşünmezler mi?..”

Söylediğim gibi, bize iyilik yaramıyor. Hizmet aşkı ile Söke deyip de gelen efemize aynı coşkuyla karşılık veremiyoruz. Bize ne kadar kızıp küsse haklı elbette ama, bereket tatlı tatlı gülümseyen bir başkan adayı ile Barselona’yı bile görmüş, duayen bir ilçe başkanımız var. Onların hatırına bu küslük uzun sürmez diye düşünüyorum.

 

Bu makale 793 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz