söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiÖLÜMÜNÜN 15. YILINDA ŞAİR HALİL SOYUER'İ ANIYORUZ


ÖLÜMÜNÜN 15. YILINDA ŞAİR HALİL SOYUER’İ ANIYORUZ

 

Gideceğin yere beni de götür

Sorana derdimin dermanı dersin.

Götür de istersen sokakta yatır

Elimde gönlünün fermanı dersin…

 

Bu satırların şairi Halil Soyuer’dir. Gazeteci ve yazar Halil Soyuer 1921 Ocağı’nda Balıkesir’in Havran ilçesinde doğdu. 17 Ocak 2004 yılında aramızdan ayrıldı.  Şiirimizde ona çağımızın ikinci Karacaoğlan’ı diyenler vardı.  Çünkü halk şiiri geleneğine uygun güçlü şiirler yazıyordu.  200 ‘e yakın tanınmış Türk Bestekârları tarafından bestelendi. Gazeteciliğinin yansıra sanatla, edebiyatlarda uğraşıyordu. 1966  yılında  çıkardığı sanat ve Edebiyat dergisini ancak üç yıl (1966-1969 / 36 Sayı ), yaşatabildi. İşte bu Çaba dergisi vasıtasıyla onun tanıştım. 1996- 1970 yılında Anadolu’nun bir dağ köyünde iken şiirlerim Çaba dergisinde yer alıyordu. Bu arada bir demet şiirimi ona gönderdim ve bir kitapta toplamasını rica ettim.  Dicle Köprüsü (şiirler) adını tayan bu şiir kitabım 1970 yılında Ankara’da  Çaba  yayınları arasında yer aldı. Bu kitabımın önsözünü şair Halil Soyuer yazdı. Böylece dostlumuz vefat edinceye karar devam etti.

Şair Halil Soyuer le birlikte Anadolu’da yapılan birçok şiir etkinliklerinde beraber olduk. Ankara  / Elmadağı, Kütahya / Simav, Isparta / Kırkağaç, Muğla / Bodrum gibi il ve ilçelerde bir araya geldik. Şiir kitaplarının çoğunu bana imzalı olarak göndermişlerdi. 

Bunlardan bazıları: Liman (1950),  Aylak İnsanlar Kenti (1965), Akşamüstü (1973),  Gönül Dağları (1990),  Sonbahar Çiçekleri (1991), Sorma Hiç (1993), Zaman Akıp Gidiyor – Anılar, Şiirler (1993),Sevgi Çiçekleri (1991), Sevgi Burcu (1997), Yürektir Sevginin Vatanı (1987), Sevgi Hiç İçzine Çıkmadı (1999),  Sevgi Seli  (200), Sevgi Bağları ( 2001)   ve Bakış Mektubu (2002)  gibi kitapları yayımlandı. Eserinden bazılardır. Aslında Halil Soyuer bir sevgi şairidir.  Hakkında kitaplar yazıldı,  Üniversitelerde tez konusu oldu.  17 Ocak 2004 yılında 82 yaşında iken hayata veda etti. Memleketi Balıkesir –Havran’da toprağa verildi.  Ölümünün 15. yılında saygıyla ve rahmetle anıyor sözümü onun bir şiiriyle bağlamak istiyorum:

 

DAĞ KÖYLERİ

 

Bizim memleketin dağ köylerinde

Bataklık bilmezler, sazlık bilmezler

Her taraf ormandır, çamlık, meşelik

Harman yeri hariç, düzlük bilmezler

 

Ağaç diplerinde doğmuştur çoğu

Çok iyi bilirler tepeyi, dağı

Elleri tutmamış viski bardağı

Sahillerde yazlık, mazlık bilmezler

 

Dağlara öğüttür rüzgârın hızı

Yirmi kilo çeker bir aylık kuzu

Kışın derelerde görürler buzu

Suları soğuktur buzu bilmezler

 

Baharda çiçekler sular kırağı

Bir başka güzeldir kışın karları

Doksana diz vuran ihtiyarları

Ağızda takma diş, gözlük bilmezler

 

Hoş görürler başta esen yelleri

Türküden bilirler gurbet elleri

Ne deseler anlaşılır dilleri

Kitap, mitap sözlük, mözlük bilmezler (1)

 

Halil SOYUER

1-Kazdağı Eteklerinden Ankara Sokaklarına,  

Hazırlayan:  Nursel Soyuer Gündüz Saküder Yayınları- Ankara 2007

 

----------------------------------------------------

BAŞSAĞLIĞI: Bu hafta içinde iki öğretmen meslektaşımın (İbrahim AVCI ve Nesrin DEMİRTAŞ'ın) vefat ettiklerini üzülerek öğrendim. Öğretmen meslektaşlarıma Allah'tan  rahmet ve ailelerine   ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. 

 

Bu makale 389 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • Halil Güven (15/1/2019)
    Allah rahmet eylesin.... Saygı ve sevgilerimi sunuyorum:)