söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiŞAİR VE OZANLARIN DİLİNDEN AKSARAY


KİTAPLAR ARASINDA:

ŞAİR VE OZANLARIN DİLİNDEN AKSARAY

 

Zaman zaman bana Anadolu’muzun çeşitli ve ilçelerinden çeşitli dergi, gazete ve kitaplan geliyor.  Bu yazımda “Şair ve Ozanların Dilinden AKSARAY” adını taşıyan bir antolojiden söz etmek istiyorum. Bu antolojiyi Kırşehirli şairlerimizden İbrahim Düger tarafından bana imzalı olarak armağan ettiler, (18. 11.2018).İbrahim Düger’e teşekkür ediyorum.  Yüreğine sağlık diyorum.

Bu antoloji T.C. Aksaray Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından basılmıştır. Yayın Komisyonunda Mustafa Doğan, Mümin Berk, Mahmut Yılmaz, Çağatay Van, Ebru Sert, Ömer Ok ve Abdullah Singin gibi sanatseverler yer almıştır.  Baskısı tertemiz olup Aksaray ‘da Basın Yayın Ltd. Şti. tarafından itina ile basılmış olup 500 sayfadır. Bu değerli Antoloji 15 Temmuz Şehitleri anısına hazırlanmıştır.

Antolojinin takdim yazısını Aksaray Valisi Aykut Pekmez, Sunuş yazısını İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan yazmıştır. Kitabın başka bir sayfasında Doç. Dr. Bekir Biçer tarafından detaylı olarak Aksaray tarihi hakkında kayda değer bir bilgi vermişlerdir. Ellerine sağlık diyorum. Aksaray’ın tarihi, coğrafyası, İlk çağda Aksaray, Asurludur,  Persler, Kapadokyalılar, Bizans İmparatorluğu döneminde Aksaray, Selçuklular Döneminde Aksaray, Osmanlılar döneminde Aksaray ve Cumhuriyet döneminde Aksaray gibi detaylı ve geniş bir yelpazede Aksaray’dan söz ediyorlar. Emek verilmiş, araştırmaya dayalı bir yazı.

Kitapta yer alan Aksaraylı bazı şair ve ozanları yazıyorum: Ahmet Karaman, Ahmet Tok, Arif Delen, Bayram Özçiftçi, Bekir coşkun, Erdal Karacan, Gökmen Yılmaz Erdem, Hasan Basri Elibol, İbrahim Altünay, İsmail Koyuncu, Mahmut Koytak, Mehmet Bozkurt, Murat Coşkun, Mustafa Doğan, Mustafa Özcan, Reşat Eğritaş, Sadi Uluırmak,  Ruhi Aksu, Sultan Velet, İbrahim Düger, Veysel Keser, Yusuf Yıldız bazı şair ve ozanların şiirlerini görüyorum. Antolojide yer alan bazı şairlerin adlarını almadım, kusuruma bakmasınlar. Art bir düşüncemin olmadığını belirtmek isterim.  Ayrıca kitapta Aksaray ile ilgili yöresel manilere de yer vermişlerdir. İyi de etmişlerdir.  Kitabın son kısmında yar alan geniş bir kaynakçaya da yer vermişlerdir. Tüm emeği geçenleri yürekten kutluyorum. Bu eser, tüm illerimizin Vali ve İl Kültür ve Turizm Müdürlerine bir örnek olmalıdır.

Kitapta ön kapakta yer alan Kırşehirli şair İbrahim Düger’in Şehit Ömer Halisdemir için yazdığı şiirinden birkaç dörtlükle bağlıyor ve P. Asb. Kd. Baş Çvş. Şehit Ömer Halisdemir’i rahmetle ve saygıyla anıyor, mekânı cennet olsun diyorum. Şair İbrahim DÜGER’in şiirinden birkaç dörtlükle bağlıyorum:

 

İhtilale karşı çıkan

Bütün engelleri yıkan

İlk kurşunu oydu atan

Şehit Ömer Halisdemir

 

Hakk’a giden yolu seçen

Bu dünyadan erken göçen

Şehadet şerbetini içen

Şehit Ömer Halisdemir

 

Hasan Dağın duldasında

Al bayrağın gölgesinde

Çukur Kuyu beldesinde

Şehit Ömer Halisdemir

 

Gurur duydu ceddin, Atan

Sana kucak açtı vatan

Sıla toprağında yatan

Şehit Ömer Halisdemir

 

Bu milletin gözündesin

Kalbimizin özündesin

Atatürk’ün izindesin

Şehit Ömer Halisdemir

 

Ben de yazdım sana ağıt

Ülkeyi kurtaran yiğit

Seksek milyon etti teyit

Şehit Ömer Halisdemir

 

İbrahim der huyumuz bir

Oğuz Türkmen soyumuz bir

Bekdik Cerit boyumuz bir

Şehit Ömer Halisdemir.

 

(Halk Ozanı İbrahim DÜGER)

 

Kaynak; Şair ve Ozanların Dilinden Aksaray Şiir Antolojisi T.C. Aksaray Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünü Yayınları, 13- 2016

 

Bu makale 554 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz