söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiKİTAPLAR ARASINDA; “ENGELSİZ YÜREĞİN SESİ” ŞİİRLERİ OKURKEN


KİTAPLAR ARASINDA; “ENGELSİZ YÜREĞİN SESİ” ŞİİRLERİ OKURKEN

 

Aslında 3 Aralık Engelliler Günüdür. Engelliler sahip çıkmamız lazımdır. Acılarına, dertlerine ve yaşama isteklerine destek olmalıyız.  Onları engelli olmaktan çok insan olarak görmeliyiz Cemile Kuru Hıdır, Denizli’den geliyor. Denizli geçmişten bu güne değin ozanların, şairlerin harman olduğu yerdir.  Geçenlerde postadan bana iki kitap geldi. Kitabın biri “Dünyanın Bütün Çiçekleri / Öğretmen Şiirleri Antolojisi-  Mustafa Özçelik tarafından hazırlanmıştır. Bu şiir antolojisini bir başka yazımda tanıtacağım. İkinci kitabın adı “Engelsiz Yüreğin Sesi “ şiirlerdir.

Adı geçen şiir kitabı, Denizli Bilal Ofset matbaasında basılmıştır. Baskısı, mizanpajı, kapak tasarımı, sayfa düzeni, önsözü Ahmet Çölgeçen tarafından özenle hazırlanmıştır. Kitabı öğretmen meslektaşım vefalı dost A. Çölgeçen vasıtasıyla göndermişlerdir.

Öncelikle gerek Cemile Hanıma ve gerekse Ahmet Çölgeçen’e bu inceliklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bir ara onlara telefon açıp teşekkür ettim. Kitabın sahibi Cemile Kuru Hıdır aynen şöyle dedi: “ Sayın Hocam,  kitabım için bir, iki cümle yazarsanız sevinirim“ dediler. Bir konuda yoğun olmama rağmen (karşın) ben de bunun için kısa bir yazıyla tanıtmak istiyorum.

Cemile Kuru Hıdır, küçük yaşta yanlış bir tedavi yüzünden bir bacağından felç olmuş. Günlerce hastanelerde kalmış. Acılar içinde kıvranmış, durmuş, bu acılar içinde duygu ve düşüncelerini ak kâğıtlara döküvermiş.  Bir yerde sakat kalmasına rağmen hiç yılmadan ilkokulu, ortaokulu, İmam Hatip lisesini bitirmiştir. İmam Hatip Lisesi’nden sonra 2008 yılında İlahiyat Fakültesi’nde de kaydını yaptırmış ve 2011 yılında buradan da başarıyla ön lisansını tamamlamıştır. Şimdilik Tapu Müdürlüğü’nde görevini onurla sürdürmektedir. Engelli olduğu halde daldan dala başarıya ulaşmıştır, gerçekten tebrik etmeye değerdir. Cemile Hanımın şiir kitabı 174 sayfa olup, kitapta 110 şiiri yer alıyor. Şiirlerinin teması baştanbaşa dini şiirlerdir. Şiirlerinden bazıları, Tavas’ım, Ahval-i Vatan (Çanakkale Anısına),Şehitler Ölmez, Can Babam, Canım Babam,  Anam,  Güzel Köyüm Gümüşdere. Afrin’den Yine Şehit Haberi Var, Trafikte Oyun Olmaz, Ömür Geçiyor 3 Aralık Dünya Engelliler Günü, Koru Allah’ım, Dertlerim Çaresizim,  Engelleri Kaldır, Uyanalım Ey Arkadaş,  Ölmeden Mezara Girdim,  Yıktın Doktor Ümitlerimi, Ağlatmasınlar ve Hakkın Ödenmez Öğretmenim“ gibi başlıklı şiirlerinden bazılarını görüyoruz… Genel olarak şiirlerinde karamsar bir hava var… Bundan da zor günlerde acılar içinde yaşadığını görüyoruz… İlerde mutluluk ve sağlık dolu günlere erişmesi dileğimiz ve duamız olsun. İnternetten de şikâyetçi olduğunu görüyoruz…

Sevgili şairimiz Cemile Kuru Hıdır, şiirlerinin konusu yabana atılamaz. Ana, baba sevgisi, vatan, bayrak ve şehitlik. Bu düşüncelerine şapka çıkarılır.  Şiirlerinin çoğunu halk şiiri tarzında yazıyor. Ancak çok aceleye getirilmiş şiirler var. Şiirlerinde düzenli bir Uyak  kafiye) ve ölçü düzeni yok. Şiirde incelik, duygu, tema, konu elbette önemlidir, ancak şiirde işçilikte olmalıdır. Bir kadın nasıl bir oya işliyorsa, bir marangoz nasıl bir sandık yapıyorsa bence şiirde öyle olmalıdır. Şiir kolay yazılmaz. Daha titiz ve daha özen göstermesini dilerim. Bu âcizane tavsiyelerime gücenmemesini dilerim.

Şairimiz Cemile Kuru Hıdır, “GENGELSİZ YÜREĞİN SESİ” adını taşıyan şiir kitabında acılarını, özlemlerini, aşklarını, yaşadıklarını, dini, milli duygularını, yalnızlıklarını bir şiir oylumunda bizlerle arı ve duru bir Türkçe ile paylaşmaya çalışmış ve bir yerde başarıya ulaşmıştır diyebilirim.  Gelecekte daha başarılı, halk şiiri tarzında daha güçlü, daha düzgün şiirler yazacağına inanıyorum. Sözlerimi. Kitabının arka sayfasında yer alan “HOR GÖRME BENİ” başlıklı şiirinden bir iki dörtlükle bağlıyor ve bir kez daha diline, yüreğine ve emeğine sağılık diyorum.

 

“HOR GÖRME BENİ”

 

Sen de benim gibi aciz bir kulsun

Gözünü seveyim hor görme beni

Sanki dikenim, sen ise bir gülsün

Gözünü seveyim, hor görme beni

 

Nerden geldi sana yüz güzelliği

Kaça sattın, altın bu özelliği

Yıllar siler sonra bak tazeliği

Gözünü seveyim hor görme beni

 

Ne kadar bağlansan dünya yâr olmaz

Karun’a kalmayan sana da kalmaz

İnsanı yerenler insan sayılmaz

Gözünü seveyim hor görme beni

 

Cemile’dir adım dikenlidir yolum

Küçükken kırılmış kanadım, kolum

Ağırdır imtihanım garip (bir)kulum

Gözünü seveyim hor görme beni

 

Cemile Kuru HIDIR  - Engelsiz Yüreğin Sesi (şiirler) 2018

 

------------------------------------------------

NOT: Şair dostumuz Mustafa Kemal Kocabıyıkoğlu'nun vefat haberini  üzülerek öğrendim. Sessiz ve sedasız gitti... Yolu açık olsun. Ona rahmetler diliyor, sevenlerine başsağılığı diliyorum. Mekanı cennet olsun.

 

Bu makale 434 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • Halil Güven (7/12/2018)
    Tebrikler Cemilem kardeşimize... Sağlık ve mutluluk dileklerimle:)