söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiEMEKLİ ÖĞRETMEN BİRSEL OĞUZ'LA BİR KONUŞMA (3)


EMEKLİ ÖĞRETMEN BİRSEL OĞUZ'LA BİR KONUŞMA (3)


A. GÜLER: Aydın yerel gazetesi 'Yeni Kıroba Gazetesi'nde' ve kültür

sanat dergilerinde yazılarınız olduğunu, kitaplarınızın da yayınlandığını biliyoruz. Yazılar yazmaya nasıl ve kimlerin teşviki ile başladınız?

 

B.OĞUZ: Aydın eski milletvekili, eğitimci, yazar ve şair, canım dayım M. Kemal Yılmaz, emekli olduğumda ziyaretime geldi. Sohbetimiz sırasında birden bana : " Sana bir ödev vereceğim. Eğitim deneyimlerini, anılarını yazmalısın. Söz uçar, yazı kalır. Bilgilerini ve deneyimlerini yazarsan başkaları da yararlanır. Hem onları öbür dünyaya götüremezsin, bu dünyada kalsın. Yaz! Yaz! "

Bir sonraki gelişinde ilk yazımı okudu.  Koca Dayım Mahmut Özay'la ilgili bir anıydı. Adı " Her çocuk ayrı kitaptır " . Çok eğitici olduğunu söyledi. Beni yazma konusunda yüreklendirdi. Tıpkı yaban kazlarının uçma sırasında birbirlerini yüreklendirmesi gibiydi bu... 

A.GÜLER: Rahmetli M. Kemal Yılmaz'ın sizi çok sevdiğini biliyorum. Zaman zaman sizden söz ederdi.. " Yeğenim Birsel Oğuz sevdiğim ve umutlu olduğum bir öğretmendir " der, başka da bir şey demezdi. Bundan dolayı dayınız M. Kemal Yılmaz hakkında neler söylersiniz?

B.OĞUZ: Hiç kolay değil onu anlatmak... Sözcük dağarcığımın onu anlatmaya yetmeyeceğini düşünüyorum. 

"O herkesin öğretmeni", benim de yaşam boyu fahri öğretmenimdi. Onu yitirdiğimizde 'ışığım söndü' diyerek ağladım. Çünkü koca dayım Mahmut Özay ve dayım M.Kemal Yılmaz yaşamımın ışık kaynaklarıydı. O ailenin, o herkesin, o hepimizin öğretmeniydi. Baba gibi. Dayı gibi. Dost, arkadaş gibi. Yön veren, yönlendiren, doğru yolu gösteren, hep bildiğini öğreten " Bir Adam... "  .

Hata yaptığımızda da söyleyen, kızan, kükreyen bir aslan...Onunla olmak, onunla yürümek, onunla düşünmek; canlılık katar yaşamımıza. Onunla tiyatroya, operaya, TSM konserine gitmek çok büyük bir zevktir. 

Çalışmak...Çalışmak...Çalışmak...Var mı çalışmak gibisi dedirtir insana. O vatan, millet sevgisi ile dopdolu, Atatürkçü ve Cumhuriyetçi " Bir Adam... "

En önemlisi; o benim canım dayım ve biricik öğretmenim(di)...

Yattığı yer ışıklarla dolsun, yeri cennet olsun.

A. GÜLER: Birsel Oğuz Hanım, öğretmenliğin çilesini çekmiş bir eğitimci olarak genç öğretmenlerimize neler söylersiniz?

B.OĞUZ: "Mustafa Kemal'in Kocatepe'den bakışıdır öğretmen olmak, dalga sürüklemektir çocukları, gençleri...

Samsun'dan karanlığın üstüne doğmaktır öğretmen olmak... Önüne katıp cehaleti Ege'de sulara gömmektir. 

Berrak bir Türkçedir öğretmen olmak; diline, kültürüne sarılmaktır.

Ay - yıldız olup göklerde dalgalanmaktır öğretmen olmak.

Sözün özü bir sevdadır öğretmen olmak, yüreklerde vatan vatan atmak, damarlarda bayrak bayrak dolaşmaktır."

Bu yüce ilkelerin ışığında aydınlanmış bir Cumhuriyet öğretmeni olduğum için mutluyum.

A. GÜLER: Birsel Hanım, bana zaman ayırdığınız ve verdiğiniz yanıtlar için teşekkürlerimi sunuyor ve de sizlere sağlıklı günler ve nice 24 Kasımlar diliyorum. 

B.OĞUZ: Değerli Hocam Abdülkadir Güler Bey,  Benim için çok değerli ve duygusal derinliği olan röportajınızla, onurlandırdığınız için size çok teşekkür ederim.

Sizin ve Sökeli meslektaşlarımın 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü gönülden kutluyor, sağlık ve başarılar diliyorum. Saygılarımla...

 

Bu makale 499 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz