söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiEMEKLİ ÖĞRETMEN BİRSEL OĞUZ'LA BİR KONUŞMA (1)


EMEKLİ ÖĞRETMEN BİRSEL OĞUZ'LA BİR KONUŞMA (1)

 

 

Konuşan:  Abdülkadir GÜLER

 

Emekli öğretmen Birsel Oğuz Aydın'da ve ilçelerinde uzun yıllar öğretmenlik yaptıktan sonra emekli oldu ve halen Aydın'da oturuyor. Evli, iki çocuk annesidir. Uzun yıllar Aydın Milli Eğitim Müdürlüğünde Milli Eğitim Müdür Yardımcısı olarak görev yapan İrfan Oğuz'un eşidir. Birsel Oğuz, Aydın eski milletvekillerimizden eğitimci, şair ve yazar M. Kemal Yılmaz'ın öz yeğenidir. Hani bir söz vardır: Derler ki " Kır atın yanında duran ya huyundan, ya suyundan nasibini alır " diye... Birsel Oğuz da M. Kemal Yılmaz'dan çok şeyler öğrenmiş olacak ki o da Aydın yerel basınında yazıyor. Onun bu gazetede bir köşesi vardır. Bu yazdıklarını bugüne değin beş kitapta toplamayı başarmıştır. Bu kişiliğinden dolayı Öğretmenler Günü münasebetiyle onunla bir konuşma yaptım. 

Şimdi Emekli öğretmen,yazar Birsel Oğuz ile yapmış olduğum konuşmayı ve aldığım yanıtları sizlerle paylaşmak istiyorum: 

B. OĞUZ: Değerli Hocam Abdülkadir Güler Bey, 33 yıl zevkle çalışmış, emekli bir öğretmen olarak şahsımdan övgüyle söz etmeniz ne güzel bir duygu... Teşekkür ederim." 

A. GÜLER: Bize öz yaşamınızdan söz eder misiniz?

B.OĞUZ : 1951 yılında Aydın'da dünyaya geldim. İlkokul ve ortaokul eğitimimi Aydın'da aldım. 1967-1968 öğretim yılında Denizli Öğretmen Okulundan mezun oldum. 1987 yılında da Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açık ÖğretimBölümünde yüksek öğrenimimi tamamladım. Aydın'ın köylerinde ve şehir merkezinde çeşitli ilkokullarda öğretmenlik yaptım. 2001 yılında emekli oldum. Halen Aydın'da yaşamaktayım. 

Öğretmenliğim sırasında çocuklara yönelik etkinlikleri içeren "İzcilik" çalışmalarında lider olarak görev aldım.  

Emekli olduktan sonra Aydın'da yayımlanan Yeni Kıroba Gazetesi'nde eğitim konusunda ve güncel yazılarım yayınlanmaktadır. 

Gazete yazılarımı kitaplaştırıyor ve öğrencilerime, dostlarımıza armağan ediyorum.

A.GÜLER: Öğretmenlik mesleğini nasıl seçtiniz ve nerelerde öğretmenlik yaptınız?

B.OĞUZ: Babam, öğretmen olmamı çok istiyordu. İlkokul ve ortaokul yıllarım, babamın bu yoğun duygusunun etkisi altında yaşandı. Dayım M. M. Kemal Yılmaz da bu fikri destekleyince 1965 yılında 14 yaşında kendimi öğretmen okulunda buluverdim. 2 sınavı da başarmanın mutluluğunu yaşamıştım. Annemin dayısı, edebiyat öğretmeni, şair ve öykü yazarı Mahmut Özay, Denizli'ye gelerek beni 2. sınava hazırlamıştı. Başarımda büyük emeği olan 2 kuşak dayılarımı, burada anmaktan mutluluk duyuyorum. 

İlk öğretmenliğimi Aydın'ın Germencik ilçesi Turanlar köyünde yaptım. Daha sonra sırasıyla; Aydın Merkez Yeniköy, Gazipaşa, Ekrem Çiftçi ve Cumhuriyet İlkokullarında görev yaptım.        

A. GÜLER: Genç öğretmenlerimize örnek alınması bağlamında bir anınızdan söz eder misiniz?

B.OĞUZ: Öğretmenlik yaptığım yıllarda öğrencilerimle ilişkilerimde " hata yapmanın " büyük-küçük demeden insana özgü olduğunu, kimsenin mükemmel olmadığını, hepimizin hata yapabileceğimizi sık sık konuşurduk sınıfta. 

İlkokul 1. sınıfın ilk günlerinden bu konuya önem vermeye başlardım. Haksız bir davranışta bulunduğumda " hatamı kabul eder " öğrencilerimden özür dilerdim. Onlar da " çocuk kalbiyle " beni  çok çok seviyorlar...

-----------------------------

Yazımız devam edecek ...

 

Bu makale 411 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • Halil Güven (1/12/2018)
    birsen hanıma sonsuz başarılar dilerken size de teşekkürlerimi belirtir sağlık dileklerimi sunarım sevgili arkadaşım:)