söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiKış Aylarında Yavaşlayan Metabolizmanız İçin Yapmanız Gerekenler


Konuk Yazar: Duygu Yılmaz

Diyetisyen

e-mail: duyguyilmazz93@gmail.com

 

 

Kış Aylarında Yavaşlayan Metabolizmanız İçin Yapmanız Gerekenler

 

Evet kış geldi,havalar soğudu, film geceleri başladı. Peki film gecelerinde tükkettiğimiz atıştırmalıklar ne olacak. Mevsimin değişmesi ile birlikte metabolizmamız malesef yavaşlıyor. Su tüketiminin azalması, sebze-meyve tüketiminin azalması da cabası. Peki kış mevsimini kilo almadan geçirmek için neler yapmalıyız?
Öncelikle su tüketimimiz çok önemli. Vücudumuzun  %50-60'ı sudan oluşuyor. Bu oran çocuklarda çok daha fazla.  Dengeli bir metabolizma için her öğün su tüketmemiz gerekiyor.  Kış mevsiminde su tüketmekte zorlanıyorsanız suyunuzun içine portakal-nane ilave edip su tüketiminizi arttırabilirsiniz.
Kış mevsiminde beslenme alışkanlığımızın değişmesinde etkili olan bir diğer faktör de  meyve-sebze çeşitliliğinin azalması. Bağışıklığımızı güçlendirmek, kanser ve diyebet gibi hastalıklardan korunmak için günlük 5-6 porsiyon meyve-sebze tüketmemiz önemli. Böylece tatlı ihtiyacımızın bir kısmını da buradan karşılamış oluruz.
Bunun dışında gece geç uyuyanlar çok daha dikkatli olmalı. 6 saatten daha az uyumak;

Açlık hormonunu arttırıyor
Yemek içi daha fazla zaman yaratıyor
Daha sağlıksız seçimler yapmanıza neden oluyor
Karbonhidrat tüketimini artırıyor
Fiziksel aktiviteyi azaltıyor.

Kış mevsiminde daha dengeli bir beslenme düzeni için son öğün ile yatma saati arasında 3 saat olması ve akşam yemeğinin daha çok sebze veya balık- tavuk gibi yağ oranı az besinlerden oluşmasına dikkat ediniz
Yatmadan 2 saat önce zerdeçal+zencefil içeren süt tüketmeniz metabolizmanızın hızlanmasına ve melatonin salgılanmasına yardımcı olarak daha rahat uyumanızı sağlayacaktır.

 

Bu makale 497 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz