söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiKIRŞEHİR 7. AŞIK PAŞA ULUSLARARASI ŞİİR ŞÖLENİ (2)


KIRŞEHİR 7. AŞIK PAŞA ULUSLARARASI ŞİİR ŞÖLENİ (2)

 

SÖZÜN ÖZÜ:  7. Aşık Paşa Uluslararası Şiir Şöleni 16,17 ve 18 Ekim 2018 günlerinde coşkuyla Kırşehir’de Aşık Paşa’ya yakışır bir şekilde kutlandı. Kırşehir Valiliği,  Kırşehir Belediyesi,  Ahi Evran Üniversitesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü,  sivil ve diğer toplum örgütleri ellerinden gelen yardımları hiç esirgemediler. Gerek Belediye olsun ve gerekse diğer toplum kuruluşları olsun bizlere karşı konukseverliğin örneğini gösterdiler. Aydın- Söke’den bu şölene katılan bir fert olarak, son derece memnun olarak döndüğümü ifade etmek isterim. Bu etkinlik sırasında  Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi öğretim görevlisi  Prof. Dr. Sayın  Nadir İlhan  Aşık Paşa’nın hayatı ve kişiliği, eserleri ve özellikle  “GARİPNAME“ konusunda vermiş olduğu bilgiler gerçekten  dinlenmeye  değerdi. Konuşmalar ve okunan şiirler  seyircilerden bir hayli alkış aldı diye bilirim. Etkinliğe katılanlarla tanışmaktan onur duyduğumu burada altını çizerek  belirtmek isterim. Cümlesine sağ olsunlar, var olsunlar  dileklerimi bir kez daha  tazeliyorum. Kırşehir - Mucur’dan  gazeteci  ve şair öğretmen H. Vahit Bulut’u görmek isterdim. Hasta oldukları iççin  gelmediğini öğrendim. Ona selam ve sevgilerimi ve geçmiş olsun dileklerimi   gönderdim. Bir de  Kaman’da gaüzeteci ve yazar Mazhar Boyacıoğlu’yu  Kaman’da  ziyaretimiz sırasında  onunla kucaklaşmak  nasip oldu. 2011 yılı kasımında 2. Aşık Paşa şairler şölenine (17,18,19 Kasım 2011), tarihlerinde katılmış ve orada bir araya gelmiştik.  Aradan 7 yıl geçti. Kaman’ da anılarımızı bir kez daha tazeledik.

7. Aşık Paşa Uluslararası Şairlerin buluşması bağlamında ve de kutlamalarında başta Kırşehir Valisi Sayın İbrahim Akın’a, Kırşehir Belediye Başkanı Sayın Yaşar Bahçeci’ye, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Vatan Karakaya  ve Rektör Yardımcısı Sayın Mustafa Kurt’ta, İl Kültür ve Turizm  Müdür Vekili Sayın  Eyüp Temür’e,  Kırşehir  Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Sayın Veysel Turgut ve  Şairler Çalışma Grubu Başkanı Şair ve Öğretmen Zübeyde Gökbulut ‘a  her zaman yanımızda bulunan Sayın İbrahim Düger’e  ve ayrıca bu   şölende tüm emeği geçenlere ayrı ayrı  teşekkürlerimi sunuyor   bu vesile ile selam ve saygılarımı Aydın- Söke’den gönderiyorum. Ayrıca unutmadan eklemek istiyorum: Üç gün boyunca bizleri ağırlayan kaldığımız CİNGÖZ Otelinin güler yüzlü, yerinde hizmet veren  sıcak ve samimi saygıdeğer personeline de  teşekkürlerimi sunmak istiyorum.  

18 Kasım 2018 Pazar günü Kırşehir’de bulunan bazı öğrencilerimi ve yakınlarımı ziyaret ettikten sonra akşamüzeri saat 18.30‘da tekrar Kamil Koç’la Kırşehir’e elveda dedim. Kırşehir’den ayrıldığım saatlerde üzerimde bir ağırlık ve bir hüzün vardı. 1964 - 1966 yılları arasında Kırşehir – Çiçekdağı İlçesine bağlı Demirli köyü (küçük İstanbul) ve orada yaşayan öğrencilerimi yakın dostlarımı anımsadım. Zaman akıp geçiyor, nerden nereye geldik benim aziz dostlarım. Kırşehir’de orta Anadolu’nun tarihi ve bir kültür merkezi olan bir kentinde (KIRŞEHİR) de Aydın’ın, Söke’nin adını onurla taşıdığım ve SÖKE’yi  anlattığım için  mutluluk  duyduğumu da belirtmek isterim.  Çünkü SÖKE’ nin ekmeğini yığıyor ve havasını teneffüs ediyorum. 

Bu arada beni arayan vefalı, kadirşinas dostlarıma da sonsuz teşekkürlerimi sunuyor, cümlesine selam ve saygılarımı sunuyorum. 

Esen kalınız efendim.

 

Kaynak:

1- Folklor Halk Bilim Dergisi, Cilt: 8, Sayı: 78, Nisan – Haziran 2017.

2- Kırşehirli Aşık Paşa, Zübeyde Gökbulut, Kırşehir Valiliği Kültür Yayınları,. 2011

3- Neşet Ertaş Gönül Sultanları Kültür Evi, Kırşehir Valiliği, 25 Eylül 2014

 

Bu makale 501 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • Halil Güven (29/11/2018)
    Selam sana Söke dostu ve Söke tanıtıcısı ve de güzel yürekli can dostum.... Sağlık dileklerimi sunuyorum:)