söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSÜLEYMAN TOYRAN HİZMET DOSYASI -16


SÜLEYMAN TOYRAN HİZMET DOSYASI -16

 

Belediyelerin öncelikli görevlerinden birisi ve hatta birincisi çöplerin toplanması, kentin temiz tutulmasıdır. Bu konu hem kent estetiği, hem de halk sağlığı bakımından çok büyük önem arz eder. Söke Belediyesi bu konuyu 2013 yılında imzalanmış olan bir “İmtiyaz Sözleşmesi” ile bir şirkete vermiş ve çöpler o şirket tarafından toplanmaya başlanmış. Bu sözleşme bana göre kamuoyunda yeteri kadar tartışılmadı. 

Aslında çok gösterişli ama çok da yararlı olmayan bir anlaşmaydı. Okurken insana güzel hayaller kurduruyor, ama düşününce ve uygulamadaki gerçeklerle yüzleşince o hayallerin gerçekleşme ihtimalinin hiç olmadığı anlaşılıyordu. Ancak hem yüksek yargı, hem de İçişleri Bakanlığı onayıyla yürürlüğe girdiği için bu sözleşmeden kurtulmak pek de kolay değildi.

***

Sevgili okuyucu, yapılan sözleşmeyle Söke’nin çöpleri bir şirket tarafından toplanarak Kuşatak depolama alanına götürülecekti. Bu hizmetler Söke Belediyesi tarafından temin edilen araç ve ekipmanlarla yerine getirilecek ve toplanan çöpün de her kilosu için belediye tarafından bu şirkete bir ücret ödenecekti.

Yani söz konusu şirket bir anlamda dağın taşıyla dağın kuşunu vuracaktı. Bir kuruş yatırım yapmadan Söke Belediyesinin çöp kamyonlarını kullanarak topladığı çöp için ücret alacaktı. Aldığı ücret her sene güncellenip enflasyon oranında zam görmenin yanında sanırım bir de yıpranma payı gibi ödemeler de söz konusu olacaktı.

Bize hayal gördüren maddeler ise toplanan çöpten elektrik enerjisi ve gübre üretilecek, elde edilen kardan belediyeye hisse verilecek şeklindeki maddelerdi.

Bu yatırım hiçbir zaman yapılmadı. Büyükşehir yasasını bahane eden şirket yatırımı sürekli erteledi. Uzun ve stresli görüşmeler ve mücadeleler sonucu bu berbat sözleşme karşılıklı olarak feshedildi ve belediyemiz derin bir nefes aldı. Bu anlaşmanın feshi bence Başkan Toyran’ın başarısıdır.

***

Şirket çöpleri toplama dışında anlaşmayla üstlendiği hiçbir yükümlülüğü yerine getirmedi. Her seferinde gerekçe olarak büyükşehir yasasını öne sürdü. Çünkü bu yasaya göre çöp toplama görevi ilçe belediyelerinde olacak ama depolama ve bertaraf sorumluluğu büyükşehir belediyesinde olacaktı. Yani şirketin Söke Belediyesi ile olan anlaşmada yükümlülüğü sadece çöp toplamakla sınırlandırılmıştı ve bu hizmet için ödenen para da oldukça yüksekti. Ama anlaşmayla belirlenmiş olan bu ücrette bir indirim de mümkün değildi.

Büyükşehir Belediyesi şirketin Söke Belediyesi ile imzalamış olduğu bertaraf sözleşmesini kabul etmedi. Bu imzanın geçersiz hale geldiğini, sözleşme yapma yetkisinin artık kendilerinde olduğunu ifade etti. Şirket de kazanılmış hak iddiasıyla direnince dört yıla yakın bir zaman bu tartışmalarla geçti.

Şimdi yeni bir dönem ve yeni bir uygulama var. Çöp toplama hizmetleri Belediyenin şirketi LİMA tarafından yerine getiriliyor ve bu durum çok önemli miktarda kaynak tasarrufu sağlıyor.

Hizmet dosyası devem edecek.

 

Bu makale 684 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz