söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiADANA'YA YOLCULUK: 4.ULUSLARARASI TÜRK DÜNYASI  ÇUKUROVA'DA ŞİİR ve MÜZİK FESTİVALİ (2)


ADANA'YA YOLCULUK: 4.ULUSLARARASI TÜRK DÜNYASI  ÇUKUROVA'DA ŞİİR ve MÜZİK FESTİVALİ (2)

 

27 Ekim 2018 Cumartesi günü beş yıldızlı Adana'nın tanınmış Otellerinden Sürmeli Otelinde kahvaltımızı yaptıktan sonra Karahisalı hare ket ettik. Burada Karapınar Parkında biraz dinlendikten sonra Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan ile tanıştık. Burada 7. Anneler Günü münasebetiyle yapılan Şiir Yarışmasında derece alan şairlere ödülleri verildi.  Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan tarafından tebrik edildi. Şiir yarışmasında 1. 2. ve 3. Gelenler vardı.  Aynen yazıyorum:

1. Dağ Gülü rumuzuyla (SENDEN UZAKTA) şiiriyle Söke- Aydın’ dan Abdülkadir GÜLER,

2. Gülizar rumuzuyla (ANASIN ) şiiriyle Mersin’den Şaire Meryem ÖZDEMİR,

3. Mor Menekşe rumuzuyla (SOLGUN BAHAR) şiiriyle yine Mersin’den şaire Handan UÇAK’ a verildi. Şairlerimize birer plaket, onur ve birer teşekkür belgeleri ve çeşitli armağanlarla tebrik edildi.  

Şairlerimiz şiirlerinden örnekler sundular.  Bundan sonra etkinliğe katılanlarla  tanışma, şiirler ve çay ikramından sonra (Varda Köprüsü )  yani Alman Köprüsü - Yerköprü' ye  gidildi, çeşitli kültür ve doğa gezileri  yapıldı.  

 
Varda Köprüsü (Alman Köprüsü) veya Viyadüğü, Adana Karaisalı ilçesi Hacıkırı köyünde yer alıyor. Mühendislik harikası olarak nitelendirilen köprü 1900’lü yılların başında Almanlar tarafından inşa edilmiş, bu yüzden Alman Köprüsü diye de adlandırılıyor. Hacıkırı Demiryolu köprüsü olarak yapılan köprü heybetli oluşu nedeniyle yöre halkı tarafından Koca Köprü diye biliniyor. Buna VARDA KÖPRÜSÜ diyenler de vardır. Bunun ayrı bir öyküsü de vardır. Bu tarihi köprü 200 metre uzunluğunda ve 99 metre yüksekliğindedir. Adı geçen köprü 1912 yılında hizmete açılıyor. Çelik kafes taş örme tekniği ile yapılan köprü tarihi ipek yolunun yerini alan Berlin-Bağdat-Hicaz demiryolu hattının bir parçası. Varda Köprüsü, Adana Köprünün isminin bir de hikâyesi var. Köprü inşaatında çalışan iki Türk işçisi köprünün ne kadar yüksek olduğunu merak etmiş çünkü o ana kadar ülkenin hiçbir yerinde bu kadar büyük ve yüksek köprü görmemişler. Aralarında anlaşmışlar, paydos olunca köprünün üstüne biri, diğeri de aşağıya gidecek, biri yukarıdan bir kereste parçası atacak ve sayacaklar kaçta yere düşecek diye.

Tamam demişler paydos da dediklerini yapmışlar. Yukardaki bir iskele parçasını aşağıya atan ne oldu diye sormuş demiş aşağıdaki “Var daha” demiş. Saymaya devam etmiş: 2, 3, 4, 5 … Tekrar ne oldu diye sormuş. Aşağıdaki “Var daha” dedik ya demiş. 7, 8, 9, 10, 11 diye giderken varmadı mı daha demiş, diğeri de “Vardaa,  vardaa derken Almanlar koşmuşlar durumu görmüşler, işçiler de meraklarını anlatınca bundan sonra Almanlar da bu köprüye Varda demişler.

1888 yılında II. Sultan Abdülhamit ile Alman İmparatoru Kaiser  Willhem tarafından imzalanan sözleşmeyle Bağdat demiryolu inşaatı Almanlara verilmiş. Alman Deustche Bank’ın ayırdığı krediyle 15 yılda tamamlanan demir yolunun en zor kısmı Toroslarda ortaya çıkmış. Almanya’dan getirilen mühendisler işte bu mimari ve mühendislik harikasını yaratmışlar.

Hatta ilk önce sarp kayalıklar ve dağlık bölgenin uç kısmından köprü ayaklarını inşaatını devam ettirmelerine karşın, trenler keskin virajı alamayınca daha ileriye 200 metre derinliğinde ikinci bir köprü inşaatına başlamışlar. İlk köprünün ayakları halen görülebiliyor. Ayrıca Alman Köprüsü civarında bugün araç ulaşımı için kullanılan arka arkaya iki tünel de bulunuyor. Bu köprü görülmeye değer tarihi bir eserdir. ( 1 )

28 Ekim 2018 günü sabah kahvaltıdan sonra Şakirpaşa Konağı ve Sinema Müzesi gezileri yapıldı. Saat 19.00 da 75 Sanat Galerisi. Atatürk Parkı İçinde şiir dinletisi yapıldı...

Yazımız  devam edecektir.  

--------------------------------------------------------------

10  Kasım 2018'de bütün yurtta ve ilçemizde de ATATÜRK 'ün aramızdan ayrılışının 80.  yıl dönümü münasebetiyle çeşitli etkinliklerle anılacaktır. Gazi M. Kemal Atatürk'ü   saygıyla ve rahmetle anıyor, mekanı cennet olsun diyorum. 

 

Bu makale 481 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz