söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiADANA'YA YOLCULUK; 4. ULUSLARARASI ÇUKUROVA'DA TÜRK DÜNYASI ŞİİR ve MÜZİK FESTİVALİ (1)


ADANA’YA YOLCULUK; 4. ULUSLARARASI ÇUKUROVA’DA TÜRK DÜNYASI ŞİİR ve MÜZİK FESTİVALİ (1)

 

Güzel Türkiye'mizde zaman zaman kültür ve sanat etkinlikleri, şiir ve kitap günleri, çeşitli kültürel sempozyumlar yapılıyor.  Geçmişte Söke’de, Kuşadası'nda, Didim’ de şiir ve kitap günleri yapılırdı. Sanatımız ve kültürümüz açısında bunlar önemli etkinliklerdir.

Geçenlerde 26,27, 28 Ekim 2018 tarihleri arasında Adana – Çukurova’da 4. Uluslararası  Türk Dünyası  Şiir ve Müzik Festivali yapıldı. Halkımız tarafından büyük bir ilgiyle izlendi. Ben de Söke’den bu etkinliğe davet edilmiştim,  uzakta olmasına rağmen katılmıştım. Çünkü şiirimize, sanatımıza ve kültürümüze gönülden bağlı ve de seven bir insanım. Bir gün bu yolda gidip dönmeğe bilirim.  Benim için vatanın her karış toprağı kutsaldır…

4. Uluslararası Çukurova’da Türk dünyası şiir, Müzik Festivaline Aydın Yazarlar ve Şairler Derneği Başkanı Şükrü Öksüz ile birlikte Adana - Çukurova topraklarına sabahın ilk ışıklarıyla merhaba demiştik. Konaklama yerimiz Adana'nın lüks Hotellerinden Sürmeli Hoteli idi.  Otelimizi rahat bulduk. Derler ya, sora sora Bağdat bulunur. Biz de öyle yaptık… Etkinliğin ve festivalin geniş bir programı vardı.

26 Ekim 2018 günü:

4. Uluslararası Çukurova’da Türk Dünyası Şiir ve Müzik Festivali Şöleni yapıldı.  Adana’da 4’üncüsü düzenlenen Çukurova’da Türk Dünyası Şiir ve Müzik Festivalinin katılımcıları Adana Büyükşehir Belediyesi’nin misafiri oldular. Adana Büyükşehir Belediyesi örneğine yakışır bir konukseverlik örneğini gösterdiler. Festivalin organizatörü olan Çukurova Edebiyatçılar Derneği Başkanı Halise Tekbaş ve 

Yönetici arkadaşlarıyla hep birlik özverili bir

 çabayla 10 ülkeden 251 şair ve müzisyeni buluşturup bu etkinliğe desteklerinden dolayı Genel Sekreter Yardımcısı Halil Avşar’a teşekkür ettiler. Çukurova Edebiyatçılar Derneği Başkanı Halise Tekbaş ile Azerbaycan, Irak  (Kerkük),  Kazakistan, Rusya, Özbekistan, Estonya, Tacikistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Tataristan ve Türkiye’nin dört bir yanından Adana’ya gelen edebiyatçı, müzisyen, gazeteci, yazar ve fotoğraf sanatçısıyla birlikte Adana Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret ettiler. Kardeşliğimizi, birliğimizi pekiştirdiler.

Türk dünyasından edebiyatçıların hediye ettiği eserleri kabul eden Halil Avşar, böyle bir etkinliğin Türk toplumlarının kardeşliğini, tarihsel bağlarını ve birliğini daha da pekiştireceğini vurguladı. Halil Avşar, “Türk dünyasının var olan o zengin kültürünü, sanatını, şiirini evrensel hale getirecek, dünyayla paylaşmasını sağlayacak önemli bir faaliyet olan Çukurova’da Türk Dünyası Şiir ve Müzik Festivali’ne destek vermekten büyük mutluluk duyuyoruz” diyerek örnek ve özlük bir konuşma yaptılar.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve belediye bürokratlarına şükranlarını sunan Çukurova Edebiyatçılar Derneği Başkanı Halise Tekbaş ise 26-28 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek 4. Çukurova’da Türk Dünyası Şiir ve Müzik Festivali’ne katılan sanatçıların yapılacak gezilerde Adana’nın kültürel, tarihi ve doğal güzelliklerini yakından tanıma imkânı bulacağını belirtti. Halise Tekbaş, festival kapsamında Ramazanoğlu Kültür Merkezi’nde şiir dinletini, Karaisalı Belediyesi Çok Amaçlı Toplantı Salonu’nda şiir dinletisi, 75. Yıl Sanat Galerisi’nde şiir dinletisi sunacağını, âşıklar ve halk ozanlarının konserler vereceğini vurguladı.

Bu etkinlik sırasında sanat ve kültür etkinliğine katılanlar Atatürk Parkına çelenk koyma ve saygı duruşunda bulundular. Adana aliliğini ziyaret ettikten sonra Adana Büyükşehir Belediyesi ve Ramazanoğlu Kültür Merkezinde - Yüreğir’de bir çay molası verip katılımcı şairler şiirler ve ses sanatçıları tarafından türküler örnekler sundular.   

Yazımız  devam edecektir >>>

 

Bu makale 430 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • Halil Güven (9/11/2018)
    Tebrikler sevgili arkadaşım:) Sağ olunuz var olunuz:)