söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiHORMON TEDAVİSİ KİLO ALDIRIR MI?


Konuk Yazar: Duygu Yılmaz

Diyetisyen

e-mail: duyguyilmazz93@gmail.com

HORMON TEDAVİSİ KİLO ALDIRIR MI?

 

Hormon tedavisi kilo aldırır mı, tedavi sürecinin yan etkileri nelerdir gibi birçok soru sorulmaktadır. Farklı nedenlere dayalı olarak hormon tedavisi görmesi gereken kişiler, tedavinin yan etkilerinden endişe duyabilmektedir. Özellikle alınan kilolar konusunda ciddi sıkıntılar yaşanabilmektedir.

Hormon tedavisi ağırlıklı olarak bayanlarda uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir. Bilhassa regl veya menopoz süreci bu tedavi yöntemini içermektedir.

Hormon tedavisi, birtakım test ve ölçümler yapıldıktan sonra kişinin vücut salgılarıyla ilgili tedavi yapılması durumudur.  Genellikle tiroid bezi salgısı veya  böbrek üstü bezi salgılarına dayalı olan hormon tedavisi aynı zamanda kişisel sorunlar nedeniyle de uygulanabilmektedir.

En merak edilen hormon ilaçları kilo aldırır mı sorusunun cevabı, evet olabilir çünkü kişi 2 ayrı nedenden kilo alabilmektedir. Birçok kişi ilaçların kendine kilo aldırdığını düşünse de kiloların nedeni hormonlarıdır. Bununla beraber bilhassa tiroid bezleri için kullanılan hormon ilaçları kilo alımına neden olabilmektedir.

Kilo artışının bir diğer nedeni ilaçların vücudu şişirmesidir. Bir nevi ödem toplamaya başlayan vücut, fazla olan birikmiş sıvıyı atamamaktadır. Dolayısıyla tedavi süreci başladıktan kısa süre sonra ödem sorunu baş göstermektedir.

Su toplamaya başlayan vücut için ödem söktürücü kürler ve ilaçlar kullanılması gerekmektedir. Bu esnada alınan kiloların kalıcı olmadığı unutulmamalıdır. Ödem, tedavi bitiminde vücudu terk edecektir.

Hormon Tedavisinin Metabolizmayı Yavaşlamasıyla Kilo Aldırması

Hormon tedavisi ile ilgili sıkça gündeme gelen bir başka başlık metabolizmayı yavaşlatmasıdır. Bilhassa tiroid hormonlarının dengesiz çalışması bu sorunu meydana getirebilmektedir çünkü vücut istenilen verimde çalışmamaktadır.

Hormon hapı kullanmaya başlayan kişinin vücudu, metabolizma olarak bazı hormonların üretimini durdurmaktadır.Kontrolsüz çalışan hormonları gözetim altına almak hiç çalışmayanları ise daha kolay çalışır hale getirmek için bu ilaçlar fayda sağlamaktadır. Bu süreçte kilo sorunun olması doğal karşılanmaktadır.

 

Bu makale 9445 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz