söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiYUNUSÇA SEVGİLERLE ÇINAR'A (1)


YUNUSÇA SEVGİLERLE ÇINAR’A (1)

 

Kişi odur ki,  her yere koymaya bir eser,

Eseri olmayanın yerinde yeller eser.

Hadimi (13. yy)

 

“Yunusça Sevgiler Çınar’a“ kitabının yazarı Aydın(lı)  değerli öğretmenlerimizden Birsel Oğuz’un 6. kitabının adını taşıyor. Değerli eğitimci yazar Birsel Oğuz Eski Aydın Milletvekillerimizden M. Kemal Yılmaz’ın da yeğenidir. Sayın M. Kemal Yılmaz bir sözünde şöyle diyordu: ”Öğretmenliğin emeklisi olmaz”. Bir başka sözünden  de: Yazmak yaşamaktır, söz uçar, yazı kalır” diye noktalıyordu. Öğretmen Birsel Oğuz’da durmadan, yorulmadan yazıyor ve üretiyor. Yazdıklarını da bir kitapta toplayıp, dost ve arkadaşlarına da armağan ediyor.  Kitaplarını okullarımıza, halk kütüphanelerine ve mahalle muhtarlıklarına ücretsiz olarak dağıtıyor ve bundan da zevk ve onur alıyor.

Adı geçen kitapta tarihimizi, kültürümüzü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, onun kurduğu ve Türk Gençliğine emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti, Çanakkale’yi ve onun tarihi gelişimi  hakkında akıcı ve yalın, duru bir Türkçe ile duygu ve düşüncelerini bizlerle paylaşmak istemektedir. Bu kitabını çok sevdiği torunu ÇINAR’a armağan edilmiştir. Bu yazıyı yazdığım günlerde minik Çınar’ın iki yaşında olduğunu öğrendim. Ona sağlıklı günlen ve uzun ömürler diliyorum. Eserin ilk sayfalarında: “ Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkına Türk milleti denir, Ne mutlu Türküm diyene !” Atatürk’ün bu veciz sözü ile başlamışlardır. Daha sonra dayısı M. Kemal Yılmaz’ın tüm kitapların ilk sayfalarında yazdığı bir sözü vardı: Bunu da bir vefa borcu bağlamında unutmamışlardır. Aynen yazıyorum:

 

“Kimi

Çoktan yitmiş,

Kimi eğik, kimi yan yatmış,

Kiminin kırık taşı

Kitaplar ise dimdik, hep ayakta

Kitaplar en dayanıklı mezar taşı.

 

M. Kemal Yılmaz

 

Bu güzel ve manidar sözleri bizlere söyleyen ve kitapların değerini anlatan M. Kemal Yılmaz’ı da rahmetle ve saygıyla anmadan geçmek istemiyorum. Sayın Yılmaz her yönüyle örnek alınabilecek bir insandı, Türkçesi adam gibi adamdı.

B. Oğuz bir yerde değerli eğitimci şair-yazar ve hatta bir parlamenter olan M. Kemal Yılmaz’ı örnek almıştır. O M. Kemal Yılmaz’ın öz yeğenidir. Ben bir yakın dostu ve hatta bir ağabey olarak sevip  saydığım M. Kemal Yılmaz’ın bir sözünde, Birsel Oğuz Hanım için şöyle diyordu: Ben ondan çok ümitliyim,  çünkü Birsel çok okuyor, araştırıp, yazdıklarını Aydın yerel gazetelerinde yayınlıyor, daha sonra bunları kitaplarda topluyor. Onunla da gurur duyuyorum. Ölürsem arkamda gözüm açık kalmaz. İlerde adını unutturmayacak eserler vereceğine inanıyorum ve de ona güveniyorum“ diyordu. Birsel Oğuz  geçenlerde beni telefonla aradılar. “Yeni bir kitap çalışmam var; yazdıklarımı yine bir kitapta topladım. Yazdıklarımın bir kısmını size göndereceğim Bir gözden geçirmenizi ve bir önsöz yazarsanız sevinirim. Çünkü siz rahmetli dayım M. Kemal Yılmaz’ın en yakın dostlarından birisiniz, bunun için bir şeyler yazarsanız kıvanç duyacağım ”diyordu.

E. öğretmen yazar Birsel Oğuz’un daha önce yayınlamış olduğu 5 kitabı daha vardır. Büyük Taşlar (2004),Yaşam Sizi Beklemez (2006 ), Güneşi Görebilmek (2008), Yağmur O (2011), Bir Birikimden Esintiler (2015) ve şimdi de “ Yunusça Sevgiler Çınar’a” adlı eseriyle okuyucularına bir kez daha merhaba diyor. 

Ben de  onunun bu çalışmalarını gönülden kutluyor ve yeni kitabına  hayırlı olsun diyorum.

 

Bu makale 541 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz